Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Sahibi Değişse de Trafik Sigortası 15 Gün Devam Ediyor!

Araç sahipleri değişse de trafik sigortasının güvenceleri 15 gün boyunca korumaya devam ediyor.

Her ne kadar araçlarımızı uzun soluklu kullanmak içi alsak da zamanla araç değişimi veya yaşantımızdaki sorunlar sebebi ile otomobillerimizi satabiliyoruz.

Aracımızı satarken yapmamız gereken bir dizi işlem var: Noterdeki işlemler için belgelerin hazırlanması, satış sözleşmesinin imzalanması, tescil belgelerinin alınması…

Araç satışı öncesinde, anında ve sonrasında düşünülmesi gereken konulara ilaveten aracın kullanıldığı süre boyunca korumaya sağlayan araç sigortalarının da durumu unutulmamalı.

  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç Satışı Sonrası Trafik Sigortası

Her araç için yaptırılması zorunlu tutulan trafik sigortaları, araç satışında düşünülmesi gereken bir konu. Özellikle aracı alacak kişilerin yeni bir trafik poliçesi düzenletmeyi unutmaması gerekiyor. Geciktirilen veya yapılmayan trafik sigortaları kişilerin bütçesinde ekstra bir gidere sebep oluyor. Sahibinden araç alan sürücüler, trafik sigortasının devam ettiğini düşünebiliyor oysa Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının genel şartlarınca trafik sigortaları araç satışından bir süre sonra geçerliliğini yitiriyor. 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esaslarına göre; araç sahibi değişse bile trafik sigortaları 15 günlük bir koruma sağlıyor.

 "Karayolları Motorlu Araçlar zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında İşletenin Değişmesi Durumunda Zeyil Pirim Tutarının Hesaplanmasına İlişkin Sektör Duyurusu" yayınladı. Bu duyuruya göre; araç işleteninin değişmesi yani aracın sahibinin değişmesi durumunda, aracın el değiştirdiği tarihten itibaren trafik sigortasının herhangi bir işleme gerek kalmadan ve prim ödemek zorunda olmadan 15 gün zaman sınırıyla araç sahibinin yeni sahibinde kalacağı bilgisi verildi. 

Böylece aracın yeni sahipleri araç sigortasının güvencesini elde edebilmek için zaman kazanıyor. Bu düzenleme sayesinde 3.kişiler korunurken aracı devralan kişi için ek prim almadan mevcut poliçenin teminat vermesi amaçlanıyor. 

Trafik sigortası genel şartlarındaki bu maddeye göre; güncel poliçenin ek teminat süresinin dikkate alınarak sonlandırılması, prim tutarı hesabında bu ek teminat süresinin baz alınması gerekiyor. Aracın yeni sahibinin 15 günlük süre içerisinde trafik poliçesi düzenletmesi durumunda, bu sürenin bitmesi beklenmeden aracın yeni sahibinin düzenlettiği poliçe baz alınır. 

En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net'ten araç sigortası hesaplama ile teklif alın. Teklifler arasından bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeyi seçmek için uzman desteğine ihtiyaç duymanız halinde 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

Trafik Sigortası Sorgulamalarında Dikkat Edilecekler

Trafik sigortası hizmeti veren tüm şirketleri incelemek adına sigorta sorgulama yapmak, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun poliçelere imza atmanızı sağlar.

Devamını Oku

En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları için 5 Püf Nokta!

En uygun zorunlu trafik sigortası fiyatları için püf noktaları incelemeniz ve Sigortam.net'ten 2 dakikada trafik poliçe sorgulaması yapmanız yeterli.

Devamını Oku

Rücu Hakkı ve Kapsamı

Olası hasar anında kendinizi ve aracınızı koruyabilmek için size yardımcı olacak rücu hakkı ve kapsamı neleri içeriyor?

Devamını Oku