Araç Satışı Sonrası Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortası

Yasalar ve yönetmeliklerle desteklenen zorunlu trafik sigortası, çağdaş yaşamın ve güvenli bir seyahatin gerektirdiği bir sigorta çeşididir. Yaptırımları oldukça fazla olan zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan oranı azımsanmayacak kadar fazla hala, ancak sigorta bilincinin yaygınlaşması, sürücülerin bilinçlenmesiyle trafik sigortasına sahip araç sayısı da artış gösterecektir.

Sigortasını yaptırmasına rağmen bu sigorta ile ilgili bilinmeyen birçok nokta var bunlardan biri; aracınızı elden çıkarmanız yani satmanız halinde trafik sigortasının ne olacağı. Sigorta aracın yeni sahibine mi devredilecek, sigorta iptal mi edilecek? 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Zorunlu trafik sigortası genel şartlarında işletenin yani araç sahibinin değişmesi ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. Önceki uygulamalarda araç sahibi 8 gün içerisinde sigorta şirketine bilgilendirme yaparak poliçesini yeni aracına devredebiliyordu. Ancak bu uygulama artık geçerli değil.

Yeni genel şartlar gereğince araç sahibi, aracı satıldıktan sonra noter satış sözleşmesi ile poliçesini iptal ettirmelidir. Araç sahibinin poliçesini iptal edilmesini talep etmesinin ardından sigorta şirketi kalan günlerin prim tutarını sigortalıya iade etmekle yükümlüdür. Yeni araç için yeni poliçe düzenlenmelidir.

Araç sahibinin aracını sattıktan sonra prim iadesi alabilmesi içinse; sigorta şirketine 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekmektedir. Her iki durumda da belirlenen süreler, araç sahibinin aracını sattığı tarihte noterde düzenlenen tarihi baz alır.

Araç satışı durumunda bu halden etkilenecek 2 kişi vardır biri araç sahibi diğeri ise aracın yeni sahibi. Aracın yeni sahibi açısından zorunlu trafik sigortasını değerlendirirsek; aracı yeni alan sürücünün trafik sigortası 10 geçerliliğini sürdürür. Bu süre bir işlem veya prim gerektirmez. Ancak 10 gün sonunda aracın yeni trafik sigortası yaptırılmalıdır. 10 gün sonunda sigorta poliçesi iptal edilecektir. Özetle; aracın el değiştirmesi sonucunda trafik sigortası poliçesi aracın yeni sahibine geçmiyor, aracın yeni sahibi kendi adına yeni bir poliçe düzenlettiriyor.

Araç Satıldıktan Sonra Trafik Sigortası Primleri Yanar mı?

Aracın el değiştirmesi halinde sürücülerin kafasına takılan bir soru işareti de 1 yıllık ödenen trafik sigortası primlerinin yanıp yanmadığı. Bu durumla ilgili kaygılarınızı giderecek açıklamalara trafik sigortası genel şartlarında yer verilmiştir; araç değişikliği, araç satılması halinde sigorta şirketi, poliçenin kalan süresini baz alır ve buna göre primleri hesaplar, sigorta sahibine idae eder. Yani poliçe vadesine kadar olan gün sayısı hesaplanarak prim iadesi yapılır.

Sıfır ya da ikinci el farketmez trafikteki araçların ve kendinizin güvenliğini sağlamak için mutlaka trafik sigortanızı yaptırın. Bir kaza anında daha büyük maliyetlere engel olun.

En uygun zorunlu trafik sigortası fiyatları ve en iyi sigorta şirketlerine ulaşabilmek için Sigortam.net’e gelin, sigortanızı geciktirmeyin. Dilerseniz 7 gün 24 saat hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.


Benzer İçerikler

Trafik Sigortasında Yaşanan Sorunlar

Trafik sigortasındaki sorunların önüne geçmek için; sigorta bilinci kazanmakta ve sigorta şirketlerinden teklif alarak karşılaştırma yapmakta fayda var.

Devamını Oku

Trafik İhlallerini Alışkanlık Haline Getirenlere Kötü Haber!

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan yeni değişiklikle vatandaşların da trafik kuralı ihlallerini teşfiş etme yetkisi bulunacak!

Devamını Oku

Köprü ve Otoyol Kaçak Geçiş Cezası Olanlara Müjdeli Haber

Binlerce araç sahibinin şikayet ettiği, yakındığı, araç sahiplerini perişan eden köprü ve otoyol kaçak geçiş ceza oranlarına yönelik yeni düzenleme Meclis’ten geçti.  

Devamını Oku