Araç Sigortası Zorunluluğu | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Sigortaları Neden Zorunlu?

araç sigortalarıGünlük hayattaki risklerin en fazla olduğu yer trafikte can güvenliğimize ve maddi mal varlığımıza zarar verebilecek pek çok durumla karşılaşabiliyoruz. Bu durumların bir kısmının önüne geçebilirken, bazılarını fark edemediğimiz için karşı taraftaki araca veya sürücüye istemeden zarar verebiliyoruz.

İşte tam da bu nokta da 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun’ca zorunlu tutulan trafik sigortası kurtarıcımız oluyor.

Peki, trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırmakla mükellef tutulduğu araç sigorta türü trafik sigortasının zorunluluğunun nedenleri neler?

Araç Sigortalarını Zorunlu Kılan Nedenler

Sürücülerin vadesi dolar dolmaz yeniletmesi gereken araç sigortası, kaza halinde karşı tarafta oluşacak hasarları kusurları oranında karşılayan sigorta türüdür. Sadece Türkiye sınırları içerisinde güvence sağlayan trafik sigortası, karşı tarafın aldığı maddi veya bedeni hasarları karşılamak amacıyla yapılmaktadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Her yıl binlerce sürücü, üçüncü kişiye verdiği zararları trafik sigortası sayesinde karşılayabiliyor. Trafikteki güvenliğin en önemli unsuru araç sigortasını ihmal etmeden yaptırmak, vadesi dolar dolmaz yeniletmek her sürücünün en baştaki görevidir.

Zorunlu trafik sigortası doğrultusunda yapılacak hasar ödemelerinin üst limitleri belirlenmiştir. Araç sigortası, bir hasar durumunda karşı tarafın zararını bu limitleri baz alarak karşılar. Hazine Müsteşarlığı’nca belirlenen trafik sigortası limitleri alınan zararın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Araç sigortası fiyatları ve limitleri her yıl yeniden güncellenmektedir.

Trafik sigortası, hasarda kusuru bulunmayan tarafın zor durumda kalmasının önüne geçmek, bedeni ve maddi zararlarını bütçe kaygısına düşmeden karşılamasını sağlamak ve sürücülerin daha dikkatli hareket etmesini teşvik etmek amacıyla zorunlu tutulmaktadır. 

Bütün bu sağladığı avantajlara rağmen araç sigortasını yaptırmamakta inat eden araç sahiplerinin trafiğe çıkması yasaktır. Bu yasağa rağmen çevirmelerde trafik sigortasız yakalanan sürücüler, hem para cezası alarak trafikten men edilir hem de araçları trafik sigortası yapılana dek otoparka çekilir.

Siz de zorunluluktan öte bir ihtiyaç olan trafik sigortanızı ihmal etmeyin, bütçenizi yok yere riske atmayın. Araç sigortalarında en uygun fiyatlar için Sigortam.net üzerinde araç sigorta hesaplaması yapın. Telefon desteğine ihtiyaç duymanız halinde 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

Trafik Sigortasında Tek Fiyat Dönemi mi Başlıyor?

Zorunlu trafik sigortasında tek fiyat dönemi mi başlıyor? Trafik sigortasında sabit fiyat uygulamasının gelmesi halinde sürücüleri ne bekliyor?

Devamını Oku

Trafik Sigortası Poliçesinde Teminat Dışı Durumlar

İster kasko ister trafk sigortası yaptıracak olun; her 2 araç sigortasında da teminatları, teminat dışı durumları bilmeniz önemlidir.

Devamını Oku

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Trafiğe çıkmadan önce motorlu her aracın yaptırması gereken kanunen zorunlu trafik sigortası hem kendimiz, hem karşı tarafa verebileceğimiz hasarlar nedeniyle önemli ve gereklidir.

Devamını Oku