Araç Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Araç trafik sigortası yaptırmak hem kendiniz hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenliği ve maddi olarak korunması için son derece gerekli olan bir araç sigortasıdır.

Günümüzde yaşanan trafik kazalarının sayısı oldukça fazla olmasına rağmen trafik sigortası yaptıranların sayısı aksine düşüktür. Oysa ki bir kazaya karışmanz durumunda üstelik bu kazaya siz sebep olmuşsanız ve karşı tarafta büyük hasarlar mevcutsa bu zararların hepsini cebinizden karşılamak durumunda kalırsınız. Ama trafik sigortanız varsa poliçenizdeki limit ve teminatlar dahilinde zararlar sigortanız tarafından karşılanır.

Suç sizin olmadığı durumlarda ise karşı taraf olayda haksız tarafın sizin olduğunuzu iddia ediyor ve dava açıyorsa trafik sigortanız hakkınızı savunur, açılan dava için mahkeme ve avukatlık ücretlerini de teminat altına alır. Bu sigortanın yaptırılmaması durumunda cezası vardır. Detaylı bilgi için "Araba Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bunların dışında genel itibariyle zorunlu trafik sigortasının kapsamında olan durumlar aşağıdaki gibidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Kapsamı
 

  • Kazanın maddi hasarla sonuçlanması durumunda bu hasarlar teminat altına alınır. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafta ve 3. kişilerde meydana gelen zararları karşılar. Yani mağdur olanın yanında olur. Ayrıca kamuya ait mallara vereceğiniz zararlar (elektrik direği, lamba vs.), başkalarına ait mallara (ev, dükkan vs.) verdiğiniz zarar da bu sigortanın kapsamı altındadır.
     
  • Kişilerde meydana gelen yaralanmalar trafik sigortasının teminatı altındadır. Yaralılara yapılacak ilk yardım hizmetleri, muayeneler, tedaviler, ilaçlar gibi masraflar da kapsamındadır.
     
  • Kazadan dolayı vefat edenlerin de defin masraflarının karşılanmasının dışında, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin de destek alamadığı için bu kişilerin zararları karşılanır.
     
  • Kazada yaralanan kişilerin kısmı ya da süresiz çalışamaz duruma gelmesi durumunda da trafik sigortası devreye girer. Kişinin ekonomik gelirinin kesilmesi ve baktığı kişilerin destekten yoksun kalması durumunda bu zararlar kapsam altındadır.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Para ödememek için sigorta yaptırmaktan kaçıp daha fazla masrafla uğraşmak zorunda kalmayın. İnsanların mağdur durumda kalmaması için sigorta yaptırma konusunda hassasiyetinizi gösterin, yaptırmayanları bu konuda uyarın.

Sigorta primleri sandığınız kadar yüksek değil Sigortam.net’ten teklif alın en iyi sigorta şirketlerinin en uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşın. Teklif almanın kolaylığıyla ilgili "En Uygun Araç Trafik Sigortası Nasıl Bulunur?" yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Güvenilir sigortay ulaşmanın yollarını öğrenmek için "En Güvenilir Sigorta Şirketlerini Bulmanın Tüyoları" yazımızı inceleyin. Sadece 2 dakikanızı ayırarak araç trafik sigortası sorgulaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 kolayca sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler