Aracınıza Park Halindeyken Çarpılırsa Ne Yaparsınız?

Deneyimlerimize göre sigortalıların en sık karşılaştığı hasarlardan birinin de park halinde meydana gelenler olduğunu görüyoruz. Aracınızın park halindeyken bir hasar görmesi halinde yapmanız gereken işlemleri bilmeniz hem problem yaşamamanızı hem de hasarınızı eksiksiz ve zamanında almanızı sağlar.

Aracınıza zarar veren kişi olay yerindeyse;

Aracınıza zarar veren kişinin zorunlu trafik sigorta poliçesinin olup olmadığını sormalısınız ve varsa mutlaka bir kopyasını almalısınız.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Aracınızı yerinden oynatmadan maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı doldurmalısınız.

Size zarar veren karşı taraf belli ise ve zorunlu trafik poliçesinden hasar talebinde bulunacaksanız, en geç beş iş günü içerisinde sigorta şirketini arayarak hasar ihbarı yapmalısınız.

Eğer zarar veren kişi belli değilse ve kasko poliçenizden hasar talebinde bulunacaksanız;

Size en yakın polis karakoluna başvurarak zabıt tutturmalısınız. Tutulan zabıtta size zarar veren kişinin kusurlu olduğunun vurgulanmasını istemelisiniz. Çünkü zorunlu trafik poliçesinden tazminat talebinde bulunacağınızdan karşı tarafta kusur olduğu görülemezse sigorta şirketi kusur durumuna göre hasar tazminatını ya ödemeyecektir ya da kusur nispetinde ödeme yapacaktır.Poliçenizi satın aldığınız acenteyi veya sigorta şirketini 5 iş günü içinde arayarak hasar ihbarında bulunmalısınız.
 

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mart Sonuçları

Kasko sigortası primleri Mart ayında 2 puan düşüş yaşadı.

Sigortam.net Kasko
ve Trafik Sigortası Endeksi Mart ayı verilerine göre, bir...önceki aya göre kasko primlerinde 2 puan düşüş kaydedilirken trafik sigortası primlerinde ise 1 puanlık artış...yaşandı. Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya...koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Mart ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin...ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, Mart ayı kasko sigortası endeksi Şubat ayına göre 2 puanlık düşüş yaşayarak...91 oldu. Trafik sigortasında ise Şubat ayında 62 olan endeks, Mart atında bir puanlık artış kaydederek 63 oldu. 2018’in ilk ayında...2.014 TL olan ortalama kasko primleri 1962 TL olurken, 831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 841 TL’ye...çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk...olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç...sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz. Böylelikle araç sahipleri için büyük önem...taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz. Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Mart...sonuçları, primlerin yatay seyrini sürdürdüğünü gösteriyor. Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan düşüş...yaşadı ve Mart ayında 91 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko sigortası prim ortalaması, Mart ayında 1962 TL’ye düştü....Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler görmüyoruz. Şubat ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mart ayında ise bir...puanlık artış kaydederek 63 oldu.Trafik sigortası endeksinde geçen yıl aynı dönemle kıyaslama yapıldığında, 2017’nin Mart...ayında 1360 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu yılın aynı döneminde 841 TL olarak gerçekleştiği görülüyor. Geçen yıl...Mart ayında 2074 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Mart ayında oldu. Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta...yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi hizmetlerine sunmayı...sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman müşterilerimizin yanındayız” diye...konuştu. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"] Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak...ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:*   * Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi, Sigortam.net’in müşterilerine sunduğu kasko ve trafik sigortaları tekliflerine ait fiyatların değişimin genel eğilimini...göstermektedir. Fiyatlar araç yaşı ve hasar kademesi bazında farklılık gösterebilir.  
2018 Ehliyet Alma Şartları Neler? Ehliyet Alma Şartları 2018Ehliyet alma...şartları 2018 yılı için nelerdir? Ehliyet sahibi olmak için hangi şartları taşımak gerekiyor? Hangi ehliyet grubu için...hangi şartlara sahip olunmalı? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Ehliyet...işlemleri için yapılan yeni düzenlemede ilk dikkati çeken konu, işlemlerin yapılacağı birimin değişmesi oldu. Düzenleme...ile birlikte ehliyet işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlandı. Ehliyet alma sürecinde;...sürücü kursuna katılma, iki aşamalı sınavdan geçme, Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak ehliyet başvurusunda bulunma olmak...üzere belirli süreçler var. Sürücü belgesi alma aşamasına geçebilmek için ehliyet alma şartları için...belirlenen kriterlerin sağlanması gerekiyor.

2018 Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

Sürücü belgesi alma...şartları, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesinde belirtiliyor. Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının yönetmelikte...belirtilen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Ehliyet için aranan şartlar, başlıklar altında toplandığında 6...grup şeklinde bir liste ortaya çıkıyor. Ehliyet alma şartları 2018 yılı için aşağıdaki gibidir: Ehliyet...almak için;
  1. Yaş şartı
  2. Deneyim şartı
  3. Öğrenim şartı
  4. Sağlık şartı
  5. ...
  6. Sınav şartı
  7. Adli sicil kaydı şartı

Ehliyet İçin Aranan Yaş Şartı Nedir?

Ehliyet...alma şartları içerisinde en ayrıntılı olanlarından biri yaş şartıdır. Çünkü her sürücü belgesi için belirlenen...yaş sınırı değişiklik gösterir. Otomobil için alınmak istenen sürücü belgesi, B sınıfı ehliyet şartına bağlıdır. B...sınıfı ehliyet için 18 yaş sınırı vardır. Sadece 18 yaşını dolduran vatandaşlar B sınıfı ehliyeti için başvuruda...bulunabilir. Yönetmeliğe göre diğer ehliyet sınıfları için aranan yaş şartları aşağıdaki gibidir:
Ehliyet...Sınıfları Yaş Sınırı
M, A1, B1 16
A2, B, BE, C1, C1E, F ve G 18
A / Gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 20 / 21
C, CE, D1 ve D1E 21
D ve...DE 24

Ehliyet...İçin Deneyim Şartı Nedir?

Ehliyet belgesi için deneyim şartı, sınıfa göre değişiklik gösterir. Bazı...sürücü belgeleri için deneyim şart iken, bazıları için ise değildir. Yönetmelikte ayrıntılı olarak gerekli olan deneyim...şartları belirtilmiştir. Ehliyet sınıfına göre belirlenen deneyim şartları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir: Ehliyet Belgesi Sınıfı Deneyim Şartı A sınıfı için ( 24 yaş tamamlandıysa deneyim aranmaz.) en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak C1, C, D1 ve D sınıfı...için en az B sınıfı ehliyet belgesine sahip...olmak BE sınıfı...için B sınıfı sürücü belgesine sahip...olmak CE sınıfı için C sınıfı sürücü...belgesine sahip olmak C1E sınıfı için C1 sınıfı sürücü...belgesine sahip olmak DE sınıfı için D sınıfı sürücü...belgesine sahip olmak D1E sınıfı için D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak

Ehliyet İçin Öğrenim Şartı...Nedir?

Yönetmeliğin 76.maddesinde eğitim şartı için şu ifade geçmektedir: "Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul...düzeyinde eğitim almış olmaları". Bu ifadeden ehliyet belgesi türlerinin hepsi için geçerli olan eğitim şartının ilkokul düzeyi...olduğu anlıyoruz. Ehliyet alma şartları arasında eğitim durumunu ispat eden belgenin sürücü kursuna verilmesi,...işlemlerin tamamlanabilmesi için zorunlu. Sınavlar kazanıldıktan sonra ehliyet için başvuru aşamasında diploma ya da eğitim...durumunu gösterir belgenin sürücü dosyasında bulunması gerekiyor.

Ehliyet İçin Sağlık Şartı Nedir?

Sürücü...adayları, kursa kayıt yaptırırken sağlık raporlarını teslim etmek zorundadırlar. Sürücü kursuna kayıt ve ehliyet başvurusu...aşamalarında sağlık raporunu teslim etmek oldukça önemlidir. Diğer şartlar yerine getirilmediğinde ortaya çıkacağı gibi...sağlık raporu bulunmayan adayların başvurusu kabul görmeyecektir. Yönetmelikte bu durum, " 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî...Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen...şartları taşımaları " hükmü ile açıklanıyor.

Ehliyet İçin Sınav Şartı Nedir?

Ehliyet sınavı, 2...aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk sınav, yazılı şekilde yapılan test sınavıdır. İkinci sınav ise yazılı test sınavından...geçenlerin girebildiği direksiyon sınavıdır. Normal şartlarda iki sınavdan da geçilmesi gerekse de, tüm ehliyet sınıfları için...bu durum geçerli değildir. Eğer sürücü adayının deneyim şartı gerektiren bir ehliyet başvurusu mevcutsa, deneyim şartı gereği...halihazırda sürücü belgesine sahip olduğu için yeniden teorik sınava girmesi gerekmez. Bu durumdaki adaylar sadece direksiyon...sınavına katılarak, yeni alacağı ehliyet sınıfı için pratik bir uygulamaya tabi tutulur. Teorik ve Direksiyon sınavına girecek...olanlar aşağıdaki tabloda ayrı ayrı belirtilmiştir: M, B1, B, A1, A2, F ve G sınıfı sürücü...belgeleri
Teorik-Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları Sadece Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları
A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE ve...D1E sınıfı sürücü belgeleri

Ehliyet için Adli Sicil Kaydı Şartı Nedir?

Karayolları...trafik yönetmeliğinin 76.maddesi belirli suçları sürücü olmaya engel olarak ifade etmiştir. Sürücü adaylarının ehliyet...alabilmesi için adli sicillerinde belirtilen suçlardan kayıt bulunmaması gerekir. Yönetmelikte geçen ve adayların adli sicillerinde...kayıt bulunmaması gereken suçlar aşağıdaki gibidir:
  1. Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri
  2. 5607...sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası
  3. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar...ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar.

Araç...Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Sürücü belgesi aldıktan sonra bir araç sahibi olursanız, ilk yaptırmanız gereken sigorta,...zorunlu trafik sigortasıdır. Sigortam.net'ten en uygun
trafik...sigortası tekliflerini alarak internet üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Aynı şekilde birçok sigorta şirketinin kasko...tekliflerini değerlendirerek, en uygun fiyatlı kasko ürününe 3...dakikada internetten sahip olabilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"] Araç sigortalarınızı ihmal etmeyin,...Sigortam.net avantajlarından yararlanın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'mızdan 7/24 bizi arayabilir, sigorta...işlemlerinizi telefondan da yürütebilirsiniz.