Ayaktaki Yolcu, Oturan Yolcuların Sigorta Teminatını Azaltıyor!

Sigortacı Gazetesi
Toplu taşıma araçlarına ayakta yolcu alınması halinde yolcu başına kesilen 60 liralık ceza indiriliyor ve tüm yolcular için araca kesilecek 50 liralık tek ceza uygulaması başlıyor. Cezaların azaltılması sürücüleri ayakta yolcu almaya teşvik ederken, yolcuların can güvenliği de tehlikeye atılıyor. Uygulamanın bir diğer olumsuz etkisi de kaza durumunda oturan yolculara ödenecek sigorta teminatının azalması.
Ayaktaki Yolcu, Oturan Yolcuların Sigorta Teminatını Azaltıyor!Ulaştırma Bakanlığı, TBMM’de kısa süre önce kabul edilen ve bir kaç gün önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un fazla yolcu başına 60 lira ceza kesilmesini düzenleyen maddesinde değişiklik yapılması için harekete geçti. Özellikle şehir içinde toplu taşımacılık yapan esnafın cezayı çok yüksek bulması nedeniyle, 60 liralık cezaya ilişkin düzenlemede değişiklik yapılması ve bunun yerine araçta bulunan tüm yolcular için araca kesilecek 50 liralık tek ceza uygulamasının başlaması söz konusu.

Ancak cezanın düşürülmesi bir yandan sürücülerin araca daha fazla yolcu almasını teşvik edip ayakta taşınan yolcu sayısını arttırırken diğer yandan da araçta seyahat eden yolcuların can güvenliğini tehlikeye atacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Kişi başına düşen teminat miktarı azalacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) yetkilileri, ayaktaki yolcuların oturan yolcuların sigorta teminatını azalttığına dikkat çekti. TSRŞB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği gibi ticari olarak yolcu taşıyan araçlarda yolculara gelebilecek zararlar için başta Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (trafik sigortası) olmak üzere yolcularla ilgili diğer zorunlu sigortaların yaptırılması mecburidir. Trafik sigortası dahil yapılacak olan bu sigortaların tamamı, aracın koltuk sayısına, diğer bir ifade ile koltukta oturan yolcu sayısına göre belirlenir ve sigorta poliçesi buna göre yapılır.
Trafik sigortasında geçerli olan teminat miktarı kişi başına 175 bin liradır. 14 kişilik bir minibüste toplam teminat ise (14 x 175.000) 2 Milyon 450 bin lira olmaktadır. Trafik poliçesi ile araca verilecek toplam teminat bu tutar ile sınırlıdır. Araca fazladan yolcu alması halinde yapılan bu sigortanın teminatı değişmeyecek, ancak fazladan binen yolcular da bu teminata dâhil olacaklarından kişi başına düşen teminat miktarı azalacaktır.
Örneğin; 14 kişilik minibüse iki katı, yani 28 yolcu alınması halinde kişi başına düşen teminat da yarı yarıya düşecektir. Minibüste bir an için bütün yolcuların zarar gördüğünü varsayarsak burada kişi başına düşen teminat miktarı 175 bin lira değil, 87 bin 500 lira olarak hesaplanacaktır. Dolayısıyla koltukta oturan yolcular açısından ciddi bir kayıp söz konusu olacaktır. Sonuç olarak, meydana gelen trafik kazalarında zorunlu sigortalardan yaralanma, sakatlık ve ölüm gibi nedenlerle kişi başına ödenmekte olan tazminatlar, fazladan alınan her yolcu nedeniyle aynı oranda azalacaktır.”

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL