5 Soruda Trafik Sigortası

Trafik sigortasının genel şartları, teminatları belirli sınırları içerse de ve kasko sigortası kadar geniş bir risk alanı için geçerli olmasa da içeriğindeki önemli noktalardan sürücüler haberdar olmayabiliyor. Eksik bilgilenmeden dolayı da araç sahipleri ihtiyaçları olan güvenliği tam olarak sağlayamıyor.

Araç sahipleri tarafından en fazla merak konusu olan konular; trafik sigortasının amacı ve yaptırımları nedir, trafik sigortası hasarsızlık indirimine tabi tutulur mu, trafik sigortası kapsamında hasar bildiriminde zamanaşımı var mı, maddi hasar bildirimi için hangi belgelere ihtiyaç var ve trafik sigortasının başlangıcı, bitişi ne zaman… gibi soruların cevaplarını öğrenmek trafik sigortası alırken sizi daha bilinçli poliçe sahibi yapacak, bütçeniz ekstra masraf olabilecek durumlar karşısında sizi doğru adımlar atmaya yöneltecektir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortasında Merak Edilenler
 

Trafik Sigortasının Amacı ve Yaptırımları Nelerdir?

Trafik sigortasında amaç; kaza yapan araç sahibinin hasarını, haklarını karşılamak değil; zarar verilen karşı tarafın hasar ve tazminatını, kayıplarını karşılamaktır. Bu sürücüler tarafından çoğu zaman yanlış anlaşılan bir durumdur. Trafik sigortası yaptırmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Yapılan denetimler ile trafik sigortası olmayan araçların araçları otoparka çekilir, otoparkta kaldığı süre boyunca para ödemek zorunda kalır ve cezai yaptırımlarla karşılanır.

Trafik Sigortasının Başlangıç ve Bitiş Tarihi Var mı?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik sigortası Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Sigorta aksi belirtilmedikçe Türkiye saati ile öğlen 12.00’de başlar ve 365 gün sonra aynı gün 12.00’de sonlanır.

Trafik Sigortası Kapsamında Hasar Bildiriminde Zaman Aşımı Var mı?

Herhangi bir hasarla karşılaşılması halide; kaza bildirimi için belirli bir süre vardır ve bildirimin bu süreyi aşmaması gerekir. Sigorta sahibi kendi sorumluluğunda olan bir olayı, haberdar olduğu tarih itibariyle 15 gün içerisinde sigorta şirketine bildirmelidir. Zarar gören taraf ise kazaya neden olan kişiyi öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl içinde talepte bulunmalıdır. Bildirimden itibaren 10 yıl süre sınırına tabidir. 10 yıl sonra talep edilen hasarlar karşılanamaz, trafik sigortanız zaman aşımına uğrar.

Trafik Sigortasında Maddi Hasar Bildirimi için Gereken Belgeler Neler?
 

 • Kaza tespit tutanağı,
   
 • Sigorta sahibinin ehliyet ve ruhsat fotokobisi,
   
 • Zarar gören aracın ruhsat fotokopisi,
   
 • Hasarın çekilen fotoğrafları,
   
 • Hasardan zarar gören kişinin ehliyeti,
   
 • Mağdur ruhsat sahibine ilişkin bilgiler,

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Var mı?

Kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da hasarsızlık bir indirim sağlar. Trafik sigortasındaki hasarsızlık indirimi genel şartlarda belirtilmiştir ve bu şartları sağlayan sürücüler hasarsızlık indiriminden de faydalanır. Hasarsızlık indirimi ile ilgili en önemli ayrıntı; ilk defa trafiğe çıkacak sigorta sahiplerinin indirim oranından etkilenmeyeceğidir. 

Trafik sigortası ile ilgili en çok soru işareti olan konuları öğrenin. En uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşmak için trafik sigortası sorgulaması yapın. Dilerseniz  hizmet kalitesini 7/24 sürdüren 444 24 00 destek hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL