Dikkat! Trafik Sigortası Fiyatlarını Etkileyecek O Değişiklik Yapıldı

Trafik sigortası fiyatlarındaki artışların ardından harekete geçen Hazine Müsteşarlığı, Haziran 2015’te uygulamaya giren yeni trafik sigortası genel şartlarında değişikliğe giderek, sigorta şirketlerinin ağır kusurlu sürücüler için ödedikleri tazminatın, sürücüden veya sürücünün yakınlarında talep edilebilmesinin yolunu açtı. Yapılan değişiklik sonrasında trafik sigortası fiyatlarında yeniden bir hareketlilik olması beklenirken, trafik sigortası fiyatlarını yakından ilgilendiren bir diğer önemli haber ise Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi. Şimşek, 2011 yılında Yargıtay kararıyla kaldırılan “kusur indirimi” uygulamasının yeniden hayata geçeceğini duyurdu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Milyonlarca araç sahibinin özellikle 2015’in ikinci yarısından sonra karşılaştıkları yüksek trafik sigortasıprimleri, 2016 yılında da sürücülerin en önemli gündem maddelerinin başında geliyor. Araç sahipleri %200’lere varan zamlardan dolayı isyan ederken, sigorta şirketleri ise trafik sigortası branşında yaşadıkları milyarlarca TL’lik zarar nedeniyle başka çarelerinin olmadığını belirtiyor.

Trafik Sigortası Fiyatları İşte Bu Yüzden Arttı

Geçtiğimiz yıl haziran ayında uygulamaya giren yeni trafik sigortası genel şartlarında, kusurlu sürücünün vefat veya sakatlık hali trafik sigortası teminatları dışında tutulmuştu. Ancak söz konusu değişikliğin kanun değil de, genel şart olması, sürücü ve sürücü yakınlarının mahkemeye başvurarak sigorta şirketlerinden tazminat almalarının yolunu açmıştı. İşte bu sürecin ardından sigorta şirketlerinin uğradıkları zarar, sürücülerin trafik sigortası primlerine ise %200’e kadar varan zamlarla yansıdı.

Değişiklik Trafik Sigortası Fiyatlarını Düşürecek mi?

istanbul trafiğiSigorta şirketlerinin yaşanan fiyat artışlarındaki ana sebep olarak gösterdikleri vefat ve bedeni hasar teminatlarında yapılan 2 Şubat 2016 tarihli değişikliğin ardındansa gözler yeniden trafik sigortası fiyatlarına çevrildi. Ancak konu ile ilgili soru işaretleri halen devam ediyor.

Değişiklik sonrasında mahkeme sürücü veya sürücü yakınlarını haklı görerek sigorta şirketinin tazminat ödemesine yönelik karar verse bile, sigorta şirketi bu karara itiraz ederek, ağır kusurlu sürücü için ödediği tazminatın geri iadesini isteyebilecek.

Bu durumda da yine mahkemenin vereceği karar çok kritik bir hale geliyor. Sürücünün ağır kusurlu olup olmadığı konusundaki kararın nasıl verileceği veya nasıl bir standart getirileceği ise henüz bilinmiyor. Genel kanı ise yapılan değişikliğin trafik sigortası fiyatlarında yapacağı etkiyi net bir biçimde görebilmek için birkaç ayın geçmesi gerektiği yönünde.

“Trafik Sigortası ve Kasko Birleşecek” İddiası

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarındaki yükseliş karşısında son dönemde dillendirilen “ kasko ve trafik sigortası birleştirilebilir.” söylemlerine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da dahil oldu.

Trafik sigortası fiyatlarının makul seviyelere çekilmesi için çalışmalara devam ettiklerini belirten Yıldırım, kasko ve trafik sigortasının birleştirilmesinin de çözüm yolu alternatifleri arasında yer aldığını söylerken, Yıldırım’ın bu sözlerinin ardından açıklamada bulunan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise kasko ve trafik sigortasının birleştirilmesi gibi bir durumun kesinlikle gündemde olmadığını vurguladı. Şimşek, konunun bir süre incelendiğini ancak, yapılan çalışmalar sonrasında iki sigorta türünün birleştirilmesinin fiyatların düşmesine yardımcı olmayacağı sonucuna varıldığını ifade etti.

Kusur İndirimi Uygulaması Geri Geliyor

Şimşek, yüksek trafik sigortası fiyatlarının düşmesi için gerekli tüm çalışmaları yaptıklarının altını çizerek, fiyatların artmasında yargı uygulamaları kadar, sigorta şirketlerinin geçmiş yıllarda uzun süre yaptıkları düşük fiyatlı risk politikalarını terk edip aniden fiyatları arttırmalarının da etkili olduğunu söyledi. Yargı kaynaklı problemlerin çözümü için çalışmalarını tamamladıklarını belirten Şimşek, hazırladıkları taslağı kısa bir süre sonra TBMM’ye sunacaklarını söyleyerek, 2011 yılında Yargıtay kararıyla kaldırılan “kusur indirimi” uygulamasını yeniden getireceklerini ve sigorta şirketlerinin trafik sigortası branşında yaşadıkları darboğazdan kurtulacaklarını söyledi.

Trafik sigortası için gerekli hukuki düzenlemeler kadar, sigorta şirketlerinin de zorunlu trafik sigortası prim ilkelerine uygun bir fiyatlandırma politikası izlemesi gerektiğine dikkat çeken Şimşek, fiyatların düşmesi için sektörün de fedakarlık yapması gerektiği yönünde mesajlar verdi.

Fiyatlar Düşecek mi Bilinmez ama, En İyi Fiyat Garantisinde Adres Sigortam.net

Trafik sigortası fiyatlarında önümüzdeki günlerde nasıl gelişmeler yaşanacağı bilinmez ama poliçe yenileme tarihiniz geldiğinde, poliçenizi en iyi fiyat garantisi ile nerede yaptıracağınızın adresi belli. Siz de 2.5 milyonu aşkın mutlu müşteri gibi hemen trafik sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, trafik sigortası poliçenize en iyi fiyat garantisi ile sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL