Coğrafi Konumun Trafik Sigortasına Etkisi

Sigorta hizmeti, risk değerlendirilmesi yapıldıktan sonra verilir. İhtimal riskler, belirlenecek teminatları ve sigorta şirketleri tarafından verilecek teklifleri doğrudan etkiler.

Sigortacılığın temelinde risk faktörü vardır. Kişileri, sürücüler veya kurumlar sigorta yaptırarak bu risklerde kontrol sağlamak isterler. Riskin gerçekleşmesi durumunda oluşan zararlar, sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Risk faktörünün yoğunlukla etkili olduğu sigorta çeşitlerinden biri de zorunlu trafik sigortasıdır. Otoyollar, caddeler, insan yoğunun fazla olduğu şehirler…. Gibi pek alan, risklere açık konumdadır. Tarif edilen bu yerlerde araç kullanan sürücüler, bütçelerini koruma altına alabilmek için trafik sigortası yaptırırlar. 

Sigorta şirketleriyse, bu riskleri karşılamak için prim talep ederler. Prim hesaplanması aşamasında pek çok faktör etkilidir. Çünkü; riskler her şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta şirketleri, bu hesaplamalar için kişilerin bulunduğu konumları, geçmiş hasar durumlarını, araç markalarını dikkate almaktadır. 

Trafik kazası riski, hafife alınabilecek bir risk değildir. Üstelik günümüzde büyük şehirlerde ve metropollerde bu risk çok daha yüksek olabiliyor. Trafiğe çıkan araç sayısının her an arttığı, buna bağlı olarak trafik yoğunluğunun yükseldiği, park alanlarınınsa yetersiz kaldığı bu bölgelerde kazasız geçen gün sayısı yok denecek kadar az. Dolayısıyla her an kazanın yaşanabileceği bir yerle, trafiğin sakin olduğu bölgeleri bir tutmak mümkün değil.

Yoğun trafikte ilerleyen bir araç ile daha küçük bir il veya ilçede kayıtlı bulunan araç için aynı primlerin talep edilmesi, adil ve doğru bir yaklaşım olmaz.

Bu sebeple sürücünün bulunduğu coğrafi konum, trafik sigortası prim hesaplarını etkileyecektir. Coğrafi konum gibi pek çok faktör, trafik sigortası primlerinde etkiler. Bu unsurları hatırlamak, teklif alımlarındaki soru işaretlerini bir nebze de olsa giderecektir. 

Araba sigorta hesaplamaları ile ilgili detaylı bir bilgi almak isterseniz; ''Araba Sigortası Nasıl Hesaplanır?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası Primlerini Etkileyen Diğer Değişkenler

  • Aracın markası,
     
  • Araç modeli,
     
  • Sigortalı yaşı ve mesleği (bu değişken sigorta şirketine göre değişmektedir. Bazı sigorta şirketleri öğretmenlere, memurlara veya öğretim üyelerine daha uygun teklifler sunabilmektedir.)
     
  • Hasar geçmişi (bu etken trafik sigortası primlerini düşürebileceği gibi yükseltebilir. Geçmiş yıllarda bir hasar talebinde bulunmayan sürücülerin ödeyeceği trafik sigortası fiyatları çok daha düşük olacaktır.)

Siz de hala aracınızın trafik sigortasını yaptırmadıysanız, Sigortam.net üzerinden araba sigorta sorgulaması yaparak aracınızın ve sizin ihtiyaç duyduğu sigortaya sadece 3 dakikada sahip olun.

Online yerine telefon ile işlem yapmak isterseniz, 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL