444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dizel Motorun Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler

25 Nisan 2014

Dizel motor araçlar pek çok kişi için düşündürücü olabilmektedir. Açabileceği masraflari araç bakım giderleri gibi ayrıntıları düşünen pek çok kişi dizel araç almaktan vazgeçebilir.

Oysa son yıllarda artan dizel teknolojisi dizel motorlara dair kaygıları büyük oranda azaltacak derece gelişti. Dizel motorlar gerekli bakımları yapıldığı takdirde LPG’li motorlardan daha uzun ömürlü olacaktır.

Dizel motorun ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenleri öğrenerek, motorunuzun ömrünün uzun olmasına yardımcı olabilir, araba bakımı giderlerinizi kısabilirsiniz.

İşte Dizel Motorunuzun Ömrünü Uzatacak Püf Noktalar;


Doğru Yakıt Seçimi;

Yüksek standartlara sahip yakıt kullanımı daha az aşınmaya sebep olur, enjektörde tıkanma oranını düşürerek yakıt pompasındaki kaçak ihtimali daha düşüktür.

Düşük kalite oranına sahip mazottan kaçınmak için şehir merkezlerinden mazot almanız daha güvenilir olacaktır. Planlı olarak mazot filtresini değiştirmek ‘’Otomobilin Motor Gücünü Arttırmanın Yolları’’ yazısında bahsettiğimiz gibi ömrünü uzatmakta yardımcı olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Uzun Ömürlü Turbo;

Dizel motorunu etkileyen bir diğer unsurda Turbo ömrünü uzatmak. Aracınızı park ederken gaz pedalını çok kullandıysanız, motoru durdurmadan önce 45 saniye beklemeniz turbo basıncının düşmesine ve turbonun daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.

İdeal Verimde Kullanmak

Aracınızı doğru devirde kullanmak tüm motorlar için performans arttırıcı olacaktır. En hızlı tepki aldığınız an, korumanız gereken idal devirdir. Dizel motoru hiçbir zaman yüksek devirde kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Araba Bakımı İçin Önerilen Süreyi Beklemeyin

Bakım periodları Avrupa standartlarına göre belirlenir ancak ülkemizde hava kirlilik oranı yüksek olduğundan, filtrelerde yaşanacak tıkanmalar daha çabuk olabilir. Bu tıkanmalara engel olmak için önerilen periodlardan önce araç bakımı yaptırmanız doğru olacaktır.

Dizel aracınızdan yüksek verim alırken, sizin ve trafikteki diğer insanların güvenliğini arttırmak için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. 

En kapsamlı trafik sigortası ücreti için hemen araç sigorta sorgulama yapın, 2014 zorunlu trafik sigortası fiyatları arasından en uygun seçeneklere 3 dakikada ulaşın.


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.