Egzoz Muayenesi Periyodlarına Uymayanların Cebi Yandı!

Egzoz gaz emisyonunu zamanında yaptırmayan ya da ölçüm olmadan egzoz emisyon pulu alan araç sahipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yol kenarı denetimlerinde para cezalarıyla karşılaşabiliyor.

Tıpkı trafik sigortaları ve araç muayeneleri gibi egzoz gazı emisyon ölçümü de bir zorunluluk ve bu zorunluluğa uyulmaması da idari para cezalarına neden oluyor.

Egzoz emisyonunu yaptırmayan sürücülere uygulanan cezaların detaylarına "Egzoz Muayenesine Dikkat Etmeyenler Yandı!" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik sigortalarının yapılmamış olması, araç muayenelerinin yapılmasına engel bir durum yarattığı gibi; egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunmaması da muayene gören araçların ağır kusurlu olarak sıfatlandırılmasına neden oluyor. Egzoz emisyon ölçümü olmayan araçlar, muayeneden kalıyor. Egzoz gazı ölçümleri pek çok yerde yapılabiliyor. Ancak araç sahiplerinin bu ölçümlerde dikkat etmesi gereken pek çok konu var.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Sürücülerin egzoz gazı emisyonunu en doğru şekilde yaptırması için uzman kuruluşlardan yardım alınması, ölçüm yaptırmadan pul almaması gerekiyor. Pek çok kişi ölçüm yaptırmadan emisyon pulu alabiliyor. Bu durum bir süre kolaylık sağlıyor gibi görülse de araç sahipleri trafik çevirmelerinde para cezalarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Peki, egzoz gaz emisyonunun periyodları ve bu ölçüm için gerekli belgeler neler?

Egzoz Gazı Emisyonu için Gerekli Belgeler
 

 • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil ve Trafik Belgesi.
   
 • Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı (Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünü ilk kez yaptıracak araçların sahipleri "Motorlu Araç Gazı Emisyon Ruhsat"ını ilk ölçümde 7 TL bedel ödeyerek satın alabilirler.)
   
 • T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport

Egzoz Ölçüm Periyodları

Hususi ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir emisyon ölçümü yapılmalıdır.

Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır. Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçümlerinden muaftır.

Trafiğe çıkan araçların bakımlarının ertelenmesi, trafik güvenliğini riske atacak şekilde sorumluluklarını unutması, hem trafikteki tüm sürücüleri riske atmakta hem de gecikmelerden dolayı bütçesine zarar vermektedir. Bu nedenle başta trafik sigortaları olmak üzere araçların güvenliği adına gereken tüm işlemler yapılmalıdır.

Siz de trafik poliçesi araştırmalarındaysanız ve poliçenize en uygun fiyatlarla sahip olmak istiyorsanız Sigortam.net'e gelerek trafik sigorta sorgulaması yapın, işinizi şansa bırakmayın. Telefon desteğine ihtiyaç duymanız halinde 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araç muayene ücreti ne kadar? sorusu araç sahiplerinin her yıl araştırdığı konuların başında geliyor....Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2018 yılına ait güncel bilgilerine...yazımızdan ulaşabilirsiniz. Araç muayene ücretleri 2018 yılında aşağıdaki gibidir.

Araç Muayene Ücretleri...2018

İşte "Araç muayene ücretleri 2018 yılında ne kadar?" sorusunun cevabı;
Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 305,62...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 226,56 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 115,64 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan...binek otomobiller için muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak...üzere gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları...ise yıl 1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2018 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler...ile araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 ay lık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylı ksüre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kayetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2018 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

 • İlk yardım çantası
 • Üçgen Reflektör
 • ...
 • Yangın Söndürme Cihazı
 • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2018 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. 2018 araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa...üzerinden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.