Ehliyet Alma Şartları 2019

Ehliyet Alma ŞartlarıEhliyet alma şartları 2019 yılı için nelerdir? Ehliyet sahibi olmak için hangi şartları taşımak gerekiyor? Hangi ehliyet grubu için hangi şartlara sahip olunmalı? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Ehliyet işlemleri için yapılan yeni düzenlemede ilk dikkati çeken konu, işlemlerin yapılacağı birimin değişmesi oldu. Düzenleme ile birlikte ehliyet işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlandı. Ehliyet alma sürecinde; sürücü kursuna katılma, iki aşamalı sınavdan geçme, Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak ehliyet başvurusunda bulunma olmak üzere belirli süreçler var. Sürücü belgesi alma aşamasına geçebilmek için ehliyet alma şartları için belirlenen kriterlerin sağlanması gerekiyor.

2019 Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

Sürücü belgesi alma şartları, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesinde belirtiliyor. Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Ehliyet için aranan şartlar, başlıklar altında toplandığında 6 grup şeklinde bir liste ortaya çıkıyor. Ehliyet alma şartları 2019 yılı için aşağıdaki gibidir:

Ehliyet almak için;

  1. Yaş şartı
  2. Deneyim şartı
  3. Öğrenim şartı
  4. Sağlık şartı
  5. Sınav şartı
  6. Adli sicil kaydı şartı

Ehliyet İçin Aranan Yaş Şartı Nedir?

Ehliyet alma şartları içerisinde en ayrıntılı olanlarından biri yaş şartıdır. Çünkü her sürücü belgesi için belirlenen yaş sınırı değişiklik gösterir. Otomobil için alınmak istenen sürücü belgesi, B sınıfı ehliyet şartına bağlıdır. B sınıfı ehliyet için 18 yaş sınırı vardır. Sadece 18 yaşını dolduran vatandaşlar B sınıfı ehliyeti için başvuruda bulunabilir. Yönetmeliğe göre diğer ehliyet sınıfları için aranan yaş şartları aşağıdaki gibidir:

Ehliyet Sınıfları Yaş Sınırı
M, A1, B1 16
A2, B, BE, C1, C1E, F ve G 18
A / Gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 20 / 21
C, CE, D1 ve D1E 21
D ve DE 24

Ehliyet İçin Deneyim Şartı Nedir?

Ehliyet belgesi için deneyim şartı, sınıfa göre değişiklik gösterir. Bazı sürücü belgeleri için deneyim şart iken, bazıları için ise değildir. Yönetmelikte ayrıntılı olarak gerekli olan deneyim şartları belirtilmiştir. Ehliyet sınıfına göre belirlenen deneyim şartları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Ehliyet Belgesi Sınıfı Deneyim Şartı
A sınıfı için ( 24 yaş tamamlandıysa deneyim aranmaz.) en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
C1, C, D1 ve D sınıfı için en az B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
BE sınıfı için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
CE sınıfı için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
C1E sınıfı için C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
DE sınıfı için D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
D1E sınıfı için D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak

Ehliyet İçin Öğrenim Şartı Nedir?

Yönetmeliğin 76.maddesinde eğitim şartı için şu ifade geçmektedir: “Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları”. Bu ifadeden ehliyet belgesi türlerinin hepsi için geçerli olan eğitim şartının ilkokul düzeyi olduğu anlıyoruz. Ehliyet alma şartları arasında eğitim durumunu ispat eden belgenin sürücü kursuna verilmesi, işlemlerin tamamlanabilmesi için zorunlu. Sınavlar kazanıldıktan sonra ehliyet için başvuru aşamasında diploma ya da eğitim durumunu gösterir belgenin sürücü dosyasında bulunması gerekiyor.

Ehliyet İçin Sağlık Şartı Nedir?

Sürücü adayları, kursa kayıt yaptırırken sağlık raporlarını teslim etmek zorundadırlar. Sürücü kursuna kayıt ve ehliyet başvurusu aşamalarında sağlık raporunu teslim etmek oldukça önemlidir. Diğer şartlar yerine getirilmediğinde ortaya çıkacağı gibi sağlık raporu bulunmayan adayların başvurusu kabul görmeyecektir. Yönetmelikte bu durum, ” 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları ” hükmü ile açıklanıyor.

Ehliyet İçin Sınav Şartı Nedir?

Ehliyet sınavı, 2 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk sınav, yazılı şekilde yapılan test sınavıdır. İkinci sınav ise yazılı test sınavından geçenlerin girebildiği direksiyon sınavıdır. Normal şartlarda iki sınavdan da geçilmesi gerekse de, tüm ehliyet sınıfları için bu durum geçerli değildir. Eğer sürücü adayının deneyim şartı gerektiren bir ehliyet başvurusu mevcutsa, deneyim şartı gereği halihazırda sürücü belgesine sahip olduğu için yeniden teorik sınava girmesi gerekmez. Bu durumdaki adaylar sadece direksiyon sınavına katılarak, yeni alacağı ehliyet sınıfı için pratik bir uygulamaya tabi tutulur. Teorik ve Direksiyon sınavına girecek olanlar aşağıdaki tabloda ayrı ayrı belirtilmiştir:

Teorik-Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları Sadece Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları
M, B1, B, A1, A2, F ve G sınıfı sürücü belgeleri A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE ve D1E sınıfı sürücü belgeleri

Ehliyet için Adli Sicil Kaydı Şartı Nedir?

Karayolları trafik yönetmeliğinin 76.maddesi belirli suçları sürücü olmaya engel olarak ifade etmiştir. Sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi için adli sicillerinde belirtilen suçlardan kayıt bulunmaması gerekir. Yönetmelikte geçen ve adayların adli sicillerinde kayıt bulunmaması gereken suçlar aşağıdaki gibidir:

  1. Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri
  2. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası
  3. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Sürücü belgesi aldıktan sonra bir araç sahibi olursanız, ilk yaptırmanız gereken sigorta, zorunlu trafik sigortasıdır. Sigortam.net’ten en uygun trafik sigortası tekliflerini alarak internet üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Aynı şekilde birçok sigorta şirketinin kasko tekliflerini değerlendirerek, en uygun fiyatlı kasko ürününe 2 dakikada internetten sahip olabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç sigortalarınızı ihmal etmeyin, Sigortam.net avantajlarından yararlanın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan 7/24 bizi arayabilir, sigorta işlemlerinizi telefondan da yürütebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Ehliyet sınıfları 2019 Nelerdir? Ehliyet sınıfları 2019 güncel bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ehliyet sınıfları ve...yaşları hakkındaki detaylar, sınıflara göre sürme yetkisi verilen motorlu araçlar hakkında merak ettiklerinize buradan...ulaşabilirsiniz. Peki ehliyet sınıfları nelerdir? Ehliyet sınıflarına göre yaş ve denetim kriterleri hakkında...da bilgi almak istiyorsanız
"Ehliyet Alma Şartları...2019" yazımızı okuyabilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"]

Ehliyet Sınıfları...Nelerdir?

ehliyet sınıfları           A1 ehliyet, A2 ehliyet, B...sınıfı ehliyet gibi ehliyet sınıfları 2019 hakkındaki tüm detaylar yazımızın devamında. M: M sınıfı sürücü belgesi 2, 3 veya 4 tekerlekli motorlu bisikletleri (moped)...kullanan sürücülere verilir.

A Sınıfı Ehliyetler

A1: Silindir hacmi...125 cm³, gücü 11 KW ve gücünün toplam ağırlığına oranı 0.1'i geçmeyen sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli ve gücü 15 KW'ı...geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir. A2: Bu sınıftaki...ehliyetler ise gücü 35 KW'ı geçmeyen ve gücünün toplam ağırlığı 0.2'yi geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli...motosikletler ve gücü 15 KW'yi geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir. A: Bu sınıftaki sürücü belgesi sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ve gücü 15...KW'ı geçen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

B Sınıfı Ehliyetler

B1: Net motor gücü 15 KW ve net ağırlığı 400 kg, yük taşımacılığı için ise net...ağırlığı 550 kg'ı geçmeyen 4 tekerlekli motosikletler için geçerlidir. B: Otomobil ve kamyonet kullanacak olan sürücüler için geçerlidir. Ayrıca bu sınıftaki ehliyet...sahipleri 4250 kg'ı geçmeyen birleşik araçları da kullanabilirler. BE: B...sınıfı ehliyetle kullanılan araçlara takılan ve yük ağırlığı 3500 kg'ı geçmeyen römork ya da yarı römorklü birleşik...araçlarda geçerlidir.

C Sınıfı Ehliyetler

C1: Azami yük...ağırlığı 3500 kg üzerinde bulunan ve 7500 kg'ı geçmeyen kamyon ve çekici gibi araçlarda geçerlidir. C1E: C1 sınıfı ehliyete sahip kişilerin kullandığı ve azami yük ağırlığı 750 kg'ı geçen...römork ya da romorklardan oluşan ve katar ağırlığı 12000 kg'ı geçmeyen, B sınıfı sürücü ehliyetine sahip olanların ise 3500...kg geçen ve katar ağırlığı 12000 kg'ı geçmeyen römork veya römorklardan oluşan araçlar için geçerlidir. C: Kamyon veya çekici kullanacakları için geçerlidir. CE: C sınıfı sürücü belgesine sahip olup, bu sınıftaki araçlara takılan ve ağırlığı 750...kg'ı geçen römork ve yarı römork araçlar için geçerlidir.

D Sınıfı Ehliyetler

D1: Minibüs kullanacak sürücüler için geçerlidir. D1E: D1 sürücü belgesi ile kullanılan araçlara takılan ve azami ağırlığı 750 kg'ı geçen...römorklü araçlar için geçerlidir. D: Otobüs ve minibüs kullanacak...sürücüler için geçerlidir. DE: D sınıfı sürücü belgesine sahip ve D...sınıfı kapsamındaki 750 kg2ı geçen römorklü araçlar için geçerlidir.

Diğer Ehliyet Sınıfları

F: Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar için geçerlidir. G: İş makinesi türüne giren motorlu araçlar için geçerlidir. K: K sınıfı sürücü belgesi ise araç kullanmayı öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınav...süresince verilir.

Bütçenizi Trafik Risklerine Karşı Koruyun!

Trafikte aracınızın başına gelebilecek küçük ya da...büyük kazalara karşı araç sigortalarınızı yaptırarak önlem alabilirsiniz. Trafik sigortanızı yaptırarak karşı tarafa...verebileceğiniz hasar masraflarını, kasko sigortanız ile ise kendi aracınızın başına gelebilecek hasar masraflarını sigorta...şirketiniz öder. Bu sebeple geç olmadan aracınızı güvenceye alın, hem de hemen! Nasıl mı, Sigortam.net'ten sadece 2 dakikada kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Teklif...alarak en uygun fiyatlara anında ulaşır, 20 sigorta şirketi arasından teklifleri karşılaştırabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL