Ehliyet Alma Şartları 2019

Ehliyet Alma ŞartlarıEhliyet alma şartları 2019 yılı için nelerdir? Ehliyet sahibi olmak için hangi şartları taşımak gerekiyor? Hangi ehliyet grubu için hangi şartlara sahip olunmalı? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Ehliyet işlemleri için yapılan yeni düzenlemede ilk dikkati çeken konu, işlemlerin yapılacağı birimin değişmesi oldu. Düzenleme ile birlikte ehliyet işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlandı. Ehliyet alma sürecinde; sürücü kursuna katılma, iki aşamalı sınavdan geçme, Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak ehliyet başvurusunda bulunma olmak üzere belirli süreçler var. Sürücü belgesi alma aşamasına geçebilmek için ehliyet alma şartları için belirlenen kriterlerin sağlanması gerekiyor.

2019 Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

Sürücü belgesi alma şartları, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesinde belirtiliyor. Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Ehliyet için aranan şartlar, başlıklar altında toplandığında 6 grup şeklinde bir liste ortaya çıkıyor. Ehliyet alma şartları 2019 yılı için aşağıdaki gibidir:

Ehliyet almak için;

 1. Yaş şartı
 2. Deneyim şartı
 3. Öğrenim şartı
 4. Sağlık şartı
 5. Sınav şartı
 6. Adli sicil kaydı şartı

Ehliyet İçin Aranan Yaş Şartı Nedir?

Ehliyet alma şartları içerisinde en ayrıntılı olanlarından biri yaş şartıdır. Çünkü her sürücü belgesi için belirlenen yaş sınırı değişiklik gösterir. Otomobil için alınmak istenen sürücü belgesi, B sınıfı ehliyet şartına bağlıdır. B sınıfı ehliyet için 18 yaş sınırı vardır. Sadece 18 yaşını dolduran vatandaşlar B sınıfı ehliyeti için başvuruda bulunabilir. Yönetmeliğe göre diğer ehliyet sınıfları için aranan yaş şartları aşağıdaki gibidir:

Ehliyet Sınıfları Yaş Sınırı
M, A1, B1 16
A2, B, BE, C1, C1E, F ve G 18
A / Gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 20 / 21
C, CE, D1 ve D1E 21
D ve DE 24

Ehliyet İçin Deneyim Şartı Nedir?

Ehliyet belgesi için deneyim şartı, sınıfa göre değişiklik gösterir. Bazı sürücü belgeleri için deneyim şart iken, bazıları için ise değildir. Yönetmelikte ayrıntılı olarak gerekli olan deneyim şartları belirtilmiştir. Ehliyet sınıfına göre belirlenen deneyim şartları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Ehliyet Belgesi Sınıfı Deneyim Şartı
A sınıfı için ( 24 yaş tamamlandıysa deneyim aranmaz.) en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
C1, C, D1 ve D sınıfı için en az B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
BE sınıfı için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
CE sınıfı için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
C1E sınıfı için C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
DE sınıfı için D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
D1E sınıfı için D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak

Ehliyet İçin Öğrenim Şartı Nedir?

Yönetmeliğin 76.maddesinde eğitim şartı için şu ifade geçmektedir: “Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları”. Bu ifadeden ehliyet belgesi türlerinin hepsi için geçerli olan eğitim şartının ilkokul düzeyi olduğu anlıyoruz. Ehliyet alma şartları arasında eğitim durumunu ispat eden belgenin sürücü kursuna verilmesi, işlemlerin tamamlanabilmesi için zorunlu. Sınavlar kazanıldıktan sonra ehliyet için başvuru aşamasında diploma ya da eğitim durumunu gösterir belgenin sürücü dosyasında bulunması gerekiyor.

Ehliyet İçin Sağlık Şartı Nedir?

Sürücü adayları, kursa kayıt yaptırırken sağlık raporlarını teslim etmek zorundadırlar. Sürücü kursuna kayıt ve ehliyet başvurusu aşamalarında sağlık raporunu teslim etmek oldukça önemlidir. Diğer şartlar yerine getirilmediğinde ortaya çıkacağı gibi sağlık raporu bulunmayan adayların başvurusu kabul görmeyecektir. Yönetmelikte bu durum, ” 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları ” hükmü ile açıklanıyor.

Ehliyet İçin Sınav Şartı Nedir?

Ehliyet sınavı, 2 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk sınav, yazılı şekilde yapılan test sınavıdır. İkinci sınav ise yazılı test sınavından geçenlerin girebildiği direksiyon sınavıdır. Normal şartlarda iki sınavdan da geçilmesi gerekse de, tüm ehliyet sınıfları için bu durum geçerli değildir. Eğer sürücü adayının deneyim şartı gerektiren bir ehliyet başvurusu mevcutsa, deneyim şartı gereği halihazırda sürücü belgesine sahip olduğu için yeniden teorik sınava girmesi gerekmez. Bu durumdaki adaylar sadece direksiyon sınavına katılarak, yeni alacağı ehliyet sınıfı için pratik bir uygulamaya tabi tutulur. Teorik ve Direksiyon sınavına girecek olanlar aşağıdaki tabloda ayrı ayrı belirtilmiştir:

Teorik-Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları Sadece Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları
M, B1, B, A1, A2, F ve G sınıfı sürücü belgeleri A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE ve D1E sınıfı sürücü belgeleri

Ehliyet için Adli Sicil Kaydı Şartı Nedir?

Karayolları trafik yönetmeliğinin 76.maddesi belirli suçları sürücü olmaya engel olarak ifade etmiştir. Sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi için adli sicillerinde belirtilen suçlardan kayıt bulunmaması gerekir. Yönetmelikte geçen ve adayların adli sicillerinde kayıt bulunmaması gereken suçlar aşağıdaki gibidir:

 1. Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri
 2. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası
 3. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Sürücü belgesi aldıktan sonra bir araç sahibi olursanız, ilk yaptırmanız gereken sigorta, zorunlu trafik sigortasıdır. Sigortam.net’ten en uygun trafik sigortası tekliflerini alarak internet üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Aynı şekilde birçok sigorta şirketinin kasko tekliflerini değerlendirerek, en uygun fiyatlı kasko ürününe 2 dakikada internetten sahip olabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç sigortalarınızı ihmal etmeyin, Sigortam.net avantajlarından yararlanın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan 7/24 bizi arayabilir, sigorta işlemlerinizi telefondan da yürütebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır ve Sınav Ücretleri Ne Kadardır? Ehliyet sınavı için artık elektronik sınav sistemine geçildi. Peki elektronik ehliyet sınavı...nasıl ve ne zaman yapılacak? 2019 ehliyet sınav ücretleri ne kadar oldu? Ehliyet sınav tarihleri ne...zaman? Ehliyet sınavı hakkında güncel gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ehliyet çıkartma ve yenileme...işlemleri için 2019 güncel bilgilerini öğrenmek istiyorsanız "Ehliyet Yenileme ve Yeni Ehliyet İşlemleri Nasıl...Yapılır?"
yazımızı okuyabilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"]

Ehliyet Sınavı Artık...Elektronik!

2019'da merkezi sınav sistemi kaldırıldı, yerine elektronik sınav sistemine geçildi. Sınava kadar olan eğitim...kısmı ise aynı şekilde devam ediyor. Sürücü adaylarının sınava girebilmesi için öncelikle sürücü kursu...dahilinde teorik eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Eğitim bittikten sonra sürücüler başvuru yaptıkları bölgelerdeki e-sınav...merkezlerinde sınava girebiliyor. Ehliyet sınav tarihleri ise MEB'in sitesinde açıklandı. Motorlu Taşıt Sürücü...Kursiyerleri e-Sınavı 2019/MTSK e-Sınavı olarak geçen ehliyet sınavı, 81 ilde açılan e-sınav salonlarında...haftanın 7 günü randevulu sistemle gerçekleştirilecek.

Elektronik Sınavın Detayları

E-sınav sisteminde bilgisayarlar...üzerinden sorulara cevap veriliyor. Hafta içi saat 17.00'den sonra günde 3 oturum, hafta sonu ise 6 oturum şeklinde takvim belirlenmiş....Elektronik sınav toplam 50 sorudan oluşuyor ve 45 dakika sürüyor. 35 soruya doğru cevap vermek geçmek için yeterli. Yanlış...cevapların doğru cevapları götürmemesi, sınava girenler açısından bir avantaj. Sınava hazırlanırken ehliyet sınav...soruları için bilgi edinmenizde fayda var. Ehliyet sınavı çıkmış sorular üzerinden de bir çalışma...yaparak teorik sınava daha rahat hazırlanabilirsiniz.

Direksiyon Sınavı Nasıl Oluyor?

Teorik sınavın elektronik ortamda...yapılması, ehliyet sınavı sonuçları için bekleme süresini kısaltıyor. E-sınav ile sonuçların daha çabuk...açıklanması ve ikinci aşama olan direksiyon sınav kısmına daha hızlı geçilmesi kolaylaştı. Yoğunluk durumuna göre...değişebilir olsa da teorik sınavı geçerseniz, 2-3 hafta aralığında direksiyon sınavına girebilirsiniz. Direksiyon...sınavı, yaklaşık olarak 30-35 dakika aralığında sürer. Direksiyona geçmeden önce sınavın ilk 5 dakikası aracın iç ve...dış donanımı hakkında sorular sorulur. Sürüş deneyimi sırasında, gözetmenlerin puanlama sistemleri vardır. 3 renk şeklinde...yapılan puanlama, hata boyutlarına göre değerlendirilir. Sarı, mavi ve kırmızı olmak üzere küçükten büyüğe doğru hatalar...belirleniyor. Kırımızı hata sınavın sonlanmasına neden olur. Sürücü adaylarının direksiyon dersi...çalışmalarını ihmal etmemiş ve iyi hazırlanmış olmaları sınavı rahat geçmeleri açısından önemlidir.

Ehliyet Sınavı...Ücretleri

2019'da online ehliyet sınav ücreti 80 TL, direksiyon sınav ücreti ise 110 TL olarak...belirlendi. Harç ücretleri ise şu şekilde;
 • Sürücü Belgesi Kart Ücreti: 196 TL
 • A, A1, A2, F Sınıfı...Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 203,4 TL
 • B Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 613,3 TL
 • C, CE, D, G...Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 1.023,2 TL
Ehliyet sınavlarından kalınması durumunda, her iki sınav için de 4...kere girme hakkı vardır. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta sınav ücretlerinin her yeniden deneme de tekrar ödenecek...olmasıdır.

Ehliyetinizi Aldıktan Sonra, Araç Sigortası İçin Sigortam.net'e Gelin!

Aracınız yeni ise ya da mevcut...aracınızın sigortasını yenileme zamanınız geldiyse, acenteleri ayrı ayrı gezmenize gerek yok. Sigortam.net web sitesi üzerinden...kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alarak, en uygun araç sigortası...fiyatlarına anında ulaşın. Sigortam.net'in internete özel indirimlerini...görebilmeniz için teklif almanız gerekiyor. Tek bir ekrandan fiyat ve teminatları karşılaştırabilir, bütçenize en uygun poliçeyi...kolayca bulabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL