Ehliyet Sınavı Değişiyor

Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliği için Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir taslak hazırladı. Taslakta eğitim süreleri, eğitimin yapılacağı yerler ve eğitmenler ile ilgili maddeler bulunuyor.

 

Direksiyon Dersi Saatleri

 
Yeni yasa taslağında direksiyon dersi saatleri arttırıldı. Otomobil, kamyonet veya minibüs sürücülerine yönelik B sınıfı ehliyet için akan trafikte direksiyon eğitimi 10 saatti. Yeni taslakta bu eğitim 12 saate çıkarıldı. Ayrıca eğer sürücü 12 saatlik bu eğitimin ardından kendini yeterli hissetmezse süre sınırlaması olmaksızın ders alabilecek. Düzenleme ile ayrıca yakın gelecekte yeni ehliyet sınıfları da hayatımıza girecek.
 

Simülatörle Direksiyon Eğitimi

 
Direksiyon eğitim alanlarının çok fazla kullanılmadığının fark edilmesi üzerine taslakta bu durumla ilgili bir maddeye yer verildi. Buna göre direksiyon eğitimi ya eğitim alanında ya da simülatörle yapılacak. Bu eğitimlerden sonra ise akan trafikte zorunlu eğitim alınacak.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Ders Sayısı Düşüyor

 
Avrupa Birliği ülkeleri arasında en fazla zorunlu teorik dersin görüldüğü ülke Türkiye. Avrupa’da 27 saat olan ortalama zorunlu teorik ders saati, Türkiye’de 63. Yeni taslakta bu sayı 30’a düşürülüyor.
 

Ehliyet Sınavı

 
Avrupa ülkelerinde ortalama 40 dakika olan ehliyet sınavı Türkiye’de 15 dakikalık bir ortalamaya sahip. Yeni taslakla beraber sınav 30 dakikaya çıkarılıyor. Ayrıca daha önce 100 puan üzerinden 70 tam puan alan kişi başarılı sayılırken bundan sonra puana göre değil hatanın önemine göre başarılı veya başarısız sayılacak. Bu yüzden sürücü adayları daha dikkatli olmak zorundalar. Teorik sınavların üç ayrı notla değerlendirilmesi dönemi de sona eriyor. Yeni taslakta teorik dersler için tek bir değerlendirme yapılıp tek bir not verileceğine yer verildi.
 
Aracınız için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı unutmayın. Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden sigorta sorgulama yaparak 20’den fazla sigorta şirketi tarafından verilen trafik sigortası tekliflerini görün. Trafik sigortası fiyatları ve seçeneklerine göre size en uygun zorunlu trafik sigortasını seçin.

Benzer İçerikler