Ehliyet sınıfları 2019 Nelerdir?

Ehliyet sınıfları 2019 güncel bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ehliyet sınıfları ve yaşları hakkındaki detaylar, sınıflara göre sürme yetkisi verilen motorlu araçlar hakkında merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz. Peki ehliyet sınıfları nelerdir?

Ehliyet sınıflarına göre yaş ve denetim kriterleri hakkında da bilgi almak istiyorsanız “Ehliyet Alma Şartları 2019” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

ehliyet sınıfları

 

 

 

 

 

A1 ehliyet, A2 ehliyet, B sınıfı ehliyet gibi ehliyet sınıfları 2019 hakkındaki tüm detaylar yazımızın devamında.

M: M sınıfı sürücü belgesi 2, 3 veya 4 tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanan sürücülere verilir.

A Sınıfı Ehliyetler

A1: Silindir hacmi 125 cm³, gücü 11 KW ve gücünün toplam ağırlığına oranı 0.1’i geçmeyen sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli ve gücü 15 KW’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

A2: Bu sınıftaki ehliyetler ise gücü 35 KW’ı geçmeyen ve gücünün toplam ağırlığı 0.2’yi geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ve gücü 15 KW’yi geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

A: Bu sınıftaki sürücü belgesi sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ve gücü 15 KW’ı geçen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

B Sınıfı Ehliyetler

B1: Net motor gücü 15 KW ve net ağırlığı 400 kg, yük taşımacılığı için ise net ağırlığı 550 kg’ı geçmeyen 4 tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

B: Otomobil ve kamyonet kullanacak olan sürücüler için geçerlidir. Ayrıca bu sınıftaki ehliyet sahipleri 4250 kg’ı geçmeyen birleşik araçları da kullanabilirler.

BE: B sınıfı ehliyetle kullanılan araçlara takılan ve yük ağırlığı 3500 kg’ı geçmeyen römork ya da yarı römorklü birleşik araçlarda geçerlidir.

C Sınıfı Ehliyetler

C1: Azami yük ağırlığı 3500 kg üzerinde bulunan ve 7500 kg’ı geçmeyen kamyon ve çekici gibi araçlarda geçerlidir.

C1E: C1 sınıfı ehliyete sahip kişilerin kullandığı ve azami yük ağırlığı 750 kg’ı geçen römork ya da romorklardan oluşan ve katar ağırlığı 12000 kg’ı geçmeyen, B sınıfı sürücü ehliyetine sahip olanların ise 3500 kg geçen ve katar ağırlığı 12000 kg’ı geçmeyen römork veya römorklardan oluşan araçlar için geçerlidir.

C: Kamyon veya çekici kullanacakları için geçerlidir.

CE: C sınıfı sürücü belgesine sahip olup, bu sınıftaki araçlara takılan ve ağırlığı 750 kg’ı geçen römork ve yarı römork araçlar için geçerlidir.

D Sınıfı Ehliyetler

D1: Minibüs kullanacak sürücüler için geçerlidir.

D1E: D1 sürücü belgesi ile kullanılan araçlara takılan ve azami ağırlığı 750 kg’ı geçen römorklü araçlar için geçerlidir.

D: Otobüs ve minibüs kullanacak sürücüler için geçerlidir.

DE: D sınıfı sürücü belgesine sahip ve D sınıfı kapsamındaki 750 kg2ı geçen römorklü araçlar için geçerlidir.

Diğer Ehliyet Sınıfları

F: Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar için geçerlidir.

G: İş makinesi türüne giren motorlu araçlar için geçerlidir.

K: K sınıfı sürücü belgesi ise araç kullanmayı öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınav süresince verilir.

Bütçenizi Trafik Risklerine Karşı Koruyun!

Trafikte aracınızın başına gelebilecek küçük ya da büyük kazalara karşı araç sigortalarınızı yaptırarak önlem alabilirsiniz. Trafik sigortanızı yaptırarak karşı tarafa verebileceğiniz hasar masraflarını, kasko sigortanız ile ise kendi aracınızın başına gelebilecek hasar masraflarını sigorta şirketiniz öder.

Bu sebeple geç olmadan aracınızı güvenceye alın, hem de hemen! Nasıl mı, Sigortam.net‘ten sadece 2 dakikada kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Teklif alarak en uygun fiyatlara anında ulaşır, 20 sigorta şirketi arasından teklifleri karşılaştırabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL