3 Kez Yapılan Yanlış Ehliyetin Kaybedilmesine Yol Açıyor!

İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde önemli değişiklikler yapıyor. Son aşamasına gelinen tasarının içeriği ise şu ayrıntıları içeriyor.

Ehliyetini yeni alanlar artık 2 yıl boyunca ‘aday sürücü’ olarak nitelendirilecek. Bu uygulamanın 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Eğer aday sürücüler 3 kez kırmızı ışık kuralını çiğner, alkol alarak araç kullanır ve hız limitlerini aşarsa ehliyeti iptal olacak.

Ehliyeti iptal olan kişiler yeniden ehliyet alabilmek için standart prosedürleri uygulamak zorunda kalacak. Yani tekrar sürücü kursuna kayıt olacak ve sınavlara girecek. Bu kişilerin yeniden kurs alabilmek için psiko-teknik ve psikiyatri uzmanlığında raporlarının olması gerekecek. Ayrıca aday sürücülerin, emniyet kemeri takmaması, yayaya yol vermemesi gibi davranışları da olursa ceza ödemek zorunda kalacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

75 Ceza Puanını Dolduran Yandı!

Aday sürücülerin bu 2 sene boyunca 3 kere trafik cezası alması, 75 ceza puanına ulaşması ve sürücüde 20 promilin üzerinde alkol tespit edilmesi halinde aracın cinsine bakılmadan sürücü belgesi iptal olur.

Yapılan kazalarda trafik sigortasının olmadığı görüldüğünde de ceza kaçınılmazdır. Hatta araç trafik şube otoparkına çekilir. Kişinin trafiğe geri dönmesi maddi ve manevi olarak uğraştırıcıdır. Çünkü; Türkiye sınırları içerisinde trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtların zorunlu trafik sigortası yaptırması zorunludur.

Trafik sigortası zorunlu olmasının dışında kaza anında karşı tarafta meydana gelen hasarların cebinizden çıkmasını da önler. Limitler dahilinde karşı taraf ve 3. kişilerde meydana gelen hasarlar zorunlu trafik sigortasının güvencesi altındadır.

Trafik Sigortası Teminatları:

 • Kişi başı vefat ve tedavi teminatı; Hasarın yaşanması halinde her kişi için verilecek olan vefat ve tedavi masrafları,
 • Kaza başına vefat ve tedavi teminatı; Bir hasar durumunda bir kazadaki her bir kişinin vefat ve tedavi masrafları,
 • Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı; Bir hasar durumunda karşı tarafa verilecek maddi zararları trafik sigortası tarafından karşılanır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları ise her sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Bu nedenle fiyatların iyice araştırılması gerekir. Bırakın sigortanızı Sigortam.net yapsın. Siz sadece trafik sigortası hesaplaması yapın ve bütçenize en uygun sigortayı seçin. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Ehliyet Alma Şartları 2019

Ehliyet Alma Şartları 2019

Ehliyet Alma ŞartlarıEhliyet alma şartları 2019 yılı için nelerdir? Ehliyet sahibi olmak için hangi şartları taşımak gerekiyor?...Hangi ehliyet grubu için hangi şartlara sahip olunmalı? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde...bulabilirsiniz. Ehliyet işlemleri için yapılan yeni düzenlemede ilk dikkati çeken konu, işlemlerin yapılacağı...birimin değişmesi oldu. Düzenleme ile birlikte ehliyet işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne...bağlandı. Ehliyet alma sürecinde; sürücü kursuna katılma, iki aşamalı sınavdan geçme, Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak...ehliyet başvurusunda bulunma olmak üzere belirli süreçler var. Sürücü belgesi alma aşamasına geçebilmek için ehliyet alma...şartları için belirlenen kriterlerin sağlanması gerekiyor.

2019 Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

Sürücü...belgesi alma şartları, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesinde belirtiliyor. Ehliyet almak isteyen sürücü...adaylarının yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Ehliyet için aranan şartlar, başlıklar...altında toplandığında 6 grup şeklinde bir liste ortaya çıkıyor. Ehliyet alma şartları 2019 yılı için...aşağıdaki gibidir: Ehliyet almak için;
 1. Yaş şartı
 2. Deneyim şartı
 3. Öğrenim şartı
 4. ...
 5. Sağlık şartı
 6. Sınav şartı
 7. Adli sicil kaydı şartı

Ehliyet İçin Aranan Yaş Şartı...Nedir?

Ehliyet alma şartları içerisinde en ayrıntılı olanlarından biri yaş şartıdır. Çünkü her...sürücü belgesi için belirlenen yaş sınırı değişiklik gösterir. Otomobil için alınmak istenen sürücü belgesi, B sınıfı...ehliyet şartına bağlıdır. B sınıfı ehliyet için 18 yaş sınırı vardır. Sadece 18 yaşını dolduran vatandaşlar B sınıfı...ehliyeti için başvuruda bulunabilir. Yönetmeliğe göre diğer ehliyet sınıfları için aranan yaş şartları aşağıdaki...gibidir:
Yaş Sınırı 16 A2, B, BE, C1, C1E, F ve G 20 / 21 C, CE, D1 ve D1E
Ehliyet Sınıfları
M, A1, B1
18
A / Gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için
21
D ve DE 24

Ehliyet İçin Deneyim Şartı Nedir?

Ehliyet...belgesi için deneyim şartı, sınıfa göre değişiklik gösterir. Bazı sürücü belgeleri için deneyim şart iken,...bazıları için ise değildir. Yönetmelikte ayrıntılı olarak gerekli olan deneyim şartları belirtilmiştir. Ehliyet sınıfına göre...belirlenen deneyim şartları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:
Ehliyet Belgesi Sınıfı Deneyim Şartı
A sınıfı için ( 24 yaş tamamlandıysa deneyim aranmaz.) en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
C1, C, D1 ve D sınıfı...için en az B sınıfı ehliyet belgesine sahip...olmak
BE sınıfı...için B sınıfı sürücü belgesine sahip...olmak
CE sınıfı için C sınıfı sürücü...belgesine sahip olmak
C1E sınıfı için C1 sınıfı sürücü...belgesine sahip olmak
DE sınıfı için D sınıfı sürücü...belgesine sahip olmak
D1E sınıfı için D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak

Ehliyet İçin Öğrenim Şartı...Nedir?

Yönetmeliğin 76.maddesinde eğitim şartı için şu ifade geçmektedir: "Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul...düzeyinde eğitim almış olmaları". Bu ifadeden ehliyet belgesi türlerinin hepsi için geçerli olan eğitim şartının ilkokul düzeyi...olduğu anlıyoruz. Ehliyet alma şartları arasında eğitim durumunu ispat eden belgenin sürücü kursuna verilmesi,...işlemlerin tamamlanabilmesi için zorunlu. Sınavlar kazanıldıktan sonra ehliyet için başvuru aşamasında diploma ya da eğitim...durumunu gösterir belgenin sürücü dosyasında bulunması gerekiyor.

Ehliyet İçin Sağlık Şartı Nedir?

Sürücü...adayları, kursa kayıt yaptırırken sağlık raporlarını teslim etmek zorundadırlar. Sürücü kursuna kayıt ve ehliyet başvurusu...aşamalarında sağlık raporunu teslim etmek oldukça önemlidir. Diğer şartlar yerine getirilmediğinde ortaya çıkacağı gibi...sağlık raporu bulunmayan adayların başvurusu kabul görmeyecektir. Yönetmelikte bu durum, " 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî...Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen...şartları taşımaları " hükmü ile açıklanıyor.

Ehliyet İçin Sınav Şartı Nedir?

Ehliyet sınavı, 2...aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk sınav, yazılı şekilde yapılan test sınavıdır. İkinci sınav ise yazılı test sınavından...geçenlerin girebildiği direksiyon sınavıdır. Normal şartlarda iki sınavdan da geçilmesi gerekse de, tüm ehliyet sınıfları için...bu durum geçerli değildir. Eğer sürücü adayının deneyim şartı gerektiren bir ehliyet başvurusu mevcutsa, deneyim şartı gereği...halihazırda sürücü belgesine sahip olduğu için yeniden teorik sınava girmesi gerekmez. Bu durumdaki adaylar sadece direksiyon...sınavına katılarak, yeni alacağı ehliyet sınıfı için pratik bir uygulamaya tabi tutulur. Teorik ve Direksiyon sınavına girecek...olanlar aşağıdaki tabloda ayrı ayrı belirtilmiştir:
Sadece Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet...Sınıfları
Teorik-Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları
M, B1, B, A1, A2, F ve G sınıfı sürücü belgeleri A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE ve D1E sınıfı sürücü...belgeleri

Ehliyet için Adli Sicil Kaydı Şartı Nedir?

Karayolları trafik...yönetmeliğinin 76.maddesi belirli suçları sürücü olmaya engel olarak ifade etmiştir. Sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi...için adli sicillerinde belirtilen suçlardan kayıt bulunmaması gerekir. Yönetmelikte geçen ve adayların adli sicillerinde kayıt...bulunmaması gereken suçlar aşağıdaki gibidir:
 1. Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri
 2. 5607...sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası
 3. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar...ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar.

Araç...Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Sürücü belgesi aldıktan sonra bir araç sahibi olursanız, ilk yaptırmanız gereken sigorta,...zorunlu trafik sigortasıdır. Sigortam.net'ten en uygun
trafik...sigortası tekliflerini alarak internet üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Aynı şekilde birçok sigorta şirketinin kasko...tekliflerini değerlendirerek, en uygun fiyatlı kasko ürününe 2...dakikada internetten sahip olabilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"] Araç sigortalarınızı ihmal etmeyin,...Sigortam.net avantajlarından yararlanın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'mızdan 7/24 bizi arayabilir, sigorta...işlemlerinizi telefondan da yürütebilirsiniz.