Ekspertiz Ücretlerinde Taban Fiyat Dönemi | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ekspertiz Ücretlerinde Taban Fiyat Dönemi

Hazine Müsteşarlığı tarafından Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı. 
Yapılan değişiklik ile motorlu araç sigortalarında sigorta şirketi, sigortalı, sigorta yaptıran ya da sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişilerin durumu ile ilgili usul ve esaslar yeniden belirlendi.

Yeni yönetmelikte en fazla dikkat çeken kısım ise ekspertiz ücretlerinde oldu. Değişiklikle birlikte artık ekspertiz ücretlerinde taban ücret uygulamasına geçilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Yeni uygulama ile birlikte taraflar ekspertiz ücretini, Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği taban ücretin altında olmamak kaydıyla, kendi aralarında belirleyebilecekler.

En Az 3 Gün İçerisinde İtiraz Edilebilecek

Genelge ile birlikte ayrıca, sigorta şirketleri motorlu araç sigortaları ile ilgili gelen ihbarlarda en geç 1 iş günü içerisinde eksper atanıp atanmayacağıyla ilgili bilgiyi Merkez’e iletecek. Bu aşamada sigorta şirketi, sigortalı, sigorta yaptıran veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan taraflardan herhangi biri eksper ataması yapılabilecek. Atanan eksperin hazırladığı rapora ise taraflar en geç 3 iş günü içerisinde itiraz edebilecekler. Yapılan itiraz sonrasında ise hakem eksper ataması yapılacak. Hakem ekpres en az 10 yıl sigorta ekperliği yapmış sigorta eksperleri arasından EKSİST üzerinden tesadüfen belirlenecek. Hakem eksperin hazırladığı rapor ise nihai rapor olarak kabul edilecek.

İşte Ödemelerde İzlenecek Yol

Genelgede eksper atamalarındaki ücretlendirme ve ödeme esasları ise şu şekilde belirlendi; Buna göre sigortalı, sigorta yaptıran veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişi, sigorta şirketinin belirlenen süre içerisinde eksper ataması yapmadığı durumlar dışında, talep ettiği eksper atamalarının ücretini kendisi ödeyecek. Sigorta şirketinin belirlenen sürede eksper ataması yapmaması durumunda talep edilen eksperin ücretini ise sigorta şirketi ödeyecek. Hakem ekspertiz ücretini ise talepte bulunan taraf taban ücretlerine göre ödeyecek.

Ücretlendirme Ne Kadar Olacak?

Taban eksper ücretlerinin ne kadar olacağı konusu ise henüz netlik kazanmadı. Yapılan açıklamada taban ekpertist ücretlerinin İcra Komitesi ve Türkiye Sigorta Birliği (TSB)’nden alınacak bilgi ve görüşler doğrultusunda Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleneceği belirtilirken, söz konusu ücret, yönetmelikte bir değişiklik olmaması durumunda her yıl TÜİK’in açıkladığı üretici fiyat endeksindeki artış oranında arttırılacak.  

Zorunlu trafik sigortası poliçelerinde en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanmak istiyorsanız, ister Sigortam.net’i ziyaret ederek online trafik sigortası teklifi alın, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, ihtiyacınızdaki sigortaya kısa sürede sahip olun. 


Benzer İçerikler

Avea ve Anadolu Sigorta Kaza Tespit Tutanağını Cebe Taşıdı

Avea ve Anadolu Sigorta işbirliği ile Türkiye’de hayata geçirilen “Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması”; maddi hasarlı kazalardaki süreci kolaylaştırarak cepten tüm işlemlerin yapılmasını sağlayacak. 
 

Devamını Oku

Sigortasızlık Oranı %30 Ulaştı, Milyonlarca Araç Sahibi Büyük Tehlikede

Trafik sigortası fiyatlarındaki artış sigortasızlık oranının %30'a ulaşmasına neden oldu. Ancak Noyan Doğan'a göre sigorta yaptırmamanın tek nedeni bu değil.

Devamını Oku

Bütçenizi Zorunlu Trafik Sigortası ile Güvenceye Alın

Bütçenizin güvende kalması için aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmayı sakın ihmal etmeyin, kolayca teklif alın, poliçenize en uygun fiyata sahip olun.

Devamını Oku