Ekspertiz Ücretlerinde Taban Fiyat Dönemi

Hazine Müsteşarlığı tarafından Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı. 
Yapılan değişiklik ile motorlu araç sigortalarında sigorta şirketi, sigortalı, sigorta yaptıran ya da sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişilerin durumu ile ilgili usul ve esaslar yeniden belirlendi.

Yeni yönetmelikte en fazla dikkat çeken kısım ise ekspertiz ücretlerinde oldu. Değişiklikle birlikte artık ekspertiz ücretlerinde taban ücret uygulamasına geçilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Yeni uygulama ile birlikte taraflar ekspertiz ücretini, Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği taban ücretin altında olmamak kaydıyla, kendi aralarında belirleyebilecekler.

En Az 3 Gün İçerisinde İtiraz Edilebilecek

Genelge ile birlikte ayrıca, sigorta şirketleri motorlu araç sigortaları ile ilgili gelen ihbarlarda en geç 1 iş günü içerisinde eksper atanıp atanmayacağıyla ilgili bilgiyi Merkez’e iletecek. Bu aşamada sigorta şirketi, sigortalı, sigorta yaptıran veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan taraflardan herhangi biri eksper ataması yapılabilecek. Atanan eksperin hazırladığı rapora ise taraflar en geç 3 iş günü içerisinde itiraz edebilecekler. Yapılan itiraz sonrasında ise hakem eksper ataması yapılacak. Hakem ekpres en az 10 yıl sigorta ekperliği yapmış sigorta eksperleri arasından EKSİST üzerinden tesadüfen belirlenecek. Hakem eksperin hazırladığı rapor ise nihai rapor olarak kabul edilecek.

İşte Ödemelerde İzlenecek Yol

Genelgede eksper atamalarındaki ücretlendirme ve ödeme esasları ise şu şekilde belirlendi; Buna göre sigortalı, sigorta yaptıran veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişi, sigorta şirketinin belirlenen süre içerisinde eksper ataması yapmadığı durumlar dışında, talep ettiği eksper atamalarının ücretini kendisi ödeyecek. Sigorta şirketinin belirlenen sürede eksper ataması yapmaması durumunda talep edilen eksperin ücretini ise sigorta şirketi ödeyecek. Hakem ekspertiz ücretini ise talepte bulunan taraf taban ücretlerine göre ödeyecek.

Ücretlendirme Ne Kadar Olacak?

Taban eksper ücretlerinin ne kadar olacağı konusu ise henüz netlik kazanmadı. Yapılan açıklamada taban ekpertist ücretlerinin İcra Komitesi ve Türkiye Sigorta Birliği (TSB)’nden alınacak bilgi ve görüşler doğrultusunda Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleneceği belirtilirken, söz konusu ücret, yönetmelikte bir değişiklik olmaması durumunda her yıl TÜİK’in açıkladığı üretici fiyat endeksindeki artış oranında arttırılacak.

Zorunlu trafik sigortası poliçelerinde en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanmak istiyorsanız, ister Sigortam.net’i ziyaret ederek online trafik sigortası teklifi alın, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, ihtiyacınızdaki sigortaya kısa sürede sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL