Ekspertiz Ücretlerinde Taban Fiyat Dönemi

Hazine Müsteşarlığı tarafından Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı. 
Yapılan değişiklik ile motorlu araç sigortalarında sigorta şirketi, sigortalı, sigorta yaptıran ya da sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişilerin durumu ile ilgili usul ve esaslar yeniden belirlendi.

Yeni yönetmelikte en fazla dikkat çeken kısım ise ekspertiz ücretlerinde oldu. Değişiklikle birlikte artık ekspertiz ücretlerinde taban ücret uygulamasına geçilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Yeni uygulama ile birlikte taraflar ekspertiz ücretini, Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği taban ücretin altında olmamak kaydıyla, kendi aralarında belirleyebilecekler.

En Az 3 Gün İçerisinde İtiraz Edilebilecek

Genelge ile birlikte ayrıca, sigorta şirketleri motorlu araç sigortaları ile ilgili gelen ihbarlarda en geç 1 iş günü içerisinde eksper atanıp atanmayacağıyla ilgili bilgiyi Merkez’e iletecek. Bu aşamada sigorta şirketi, sigortalı, sigorta yaptıran veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan taraflardan herhangi biri eksper ataması yapılabilecek. Atanan eksperin hazırladığı rapora ise taraflar en geç 3 iş günü içerisinde itiraz edebilecekler. Yapılan itiraz sonrasında ise hakem eksper ataması yapılacak. Hakem ekpres en az 10 yıl sigorta ekperliği yapmış sigorta eksperleri arasından EKSİST üzerinden tesadüfen belirlenecek. Hakem eksperin hazırladığı rapor ise nihai rapor olarak kabul edilecek.

İşte Ödemelerde İzlenecek Yol

Genelgede eksper atamalarındaki ücretlendirme ve ödeme esasları ise şu şekilde belirlendi; Buna göre sigortalı, sigorta yaptıran veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişi, sigorta şirketinin belirlenen süre içerisinde eksper ataması yapmadığı durumlar dışında, talep ettiği eksper atamalarının ücretini kendisi ödeyecek. Sigorta şirketinin belirlenen sürede eksper ataması yapmaması durumunda talep edilen eksperin ücretini ise sigorta şirketi ödeyecek. Hakem ekspertiz ücretini ise talepte bulunan taraf taban ücretlerine göre ödeyecek.

Ücretlendirme Ne Kadar Olacak?

Taban eksper ücretlerinin ne kadar olacağı konusu ise henüz netlik kazanmadı. Yapılan açıklamada taban ekpertist ücretlerinin İcra Komitesi ve Türkiye Sigorta Birliği (TSB)’nden alınacak bilgi ve görüşler doğrultusunda Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleneceği belirtilirken, söz konusu ücret, yönetmelikte bir değişiklik olmaması durumunda her yıl TÜİK’in açıkladığı üretici fiyat endeksindeki artış oranında arttırılacak.

Zorunlu trafik sigortası poliçelerinde en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanmak istiyorsanız, ister Sigortam.net’i ziyaret ederek online trafik sigortası teklifi alın, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, ihtiyacınızdaki sigortaya kısa sürede sahip olun.

Benzer İçerikler

Sompo Japan Sigorta’dan Gençlere Yönelik Örnek Proje

Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketleri arasında yer...alan Sompo Japan Sigorta’nın bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Sompo Japan Sigorta Zeka...Oyunları Turnuvası Beşiktaş’ın yıldız basketbolcularının katılımıyla gerçekleşti. [widget...id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"]

Beşiktaş’ın Yıldızları da Oradaydı

Çocukları matematiği daha...fazla sevdirme, problemlere karşı sistemli bir akıl yürütme amacıyla Sompo Japan Sigorta’nın birbirinden eğleneceli ve...heyecanlı oyunlarla gerçekleştirdiği turnuvaya bu yıl Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı’nın basketbolcuları Cenk Akyol...ve Bekir Karlı da katıldı. Yıldız basketbolcuların da katılım gösterdiği ekipler arasında yapılan yarışma sonucunda...kazanan tarafa imzalı Beşiktaş basketbol topu hediye edildi. İlginin oldukça yoğun olduğu yarışmaya yaklaşık 100 okuldan...300 öğrenci katılım gösterdi.

Yarışmada dereceye girmeyi başaran öğrencilere ise akıllı saatten,...katlanabilir bisiklete, hediye çeklerinden, kulaklıklara kadar birbirinden özel hediyeler verildi.

Dalaş,...“Hedefimiz Analitik Düşünebilen Gelecek Nesiller”

Yapılan turnuva ile ilgili açıklamalarda...bulunan Sompo Japan Sigorta İcra Kurulu Başkanı Recai Dalaş ise sigortacılık sektöründe yenilikleri getiren bir firma...olduklarının altını çizerek analitik düşünebilen ve yenilikçi kültürlerini, genç nesillere de...aşılamak istediklerini söyledi.  Bugünün gençlerinin, geleceğin mimarları olduğunu belirten Dalaş, Sompo...Japan Sigorta olarak hedeflerinin gelecek nesillere yatırım yapmak ve gelişimlerine katkı sağlamak olduğunu söyleyerek, bu gibi...projeleri ilerleyen yıllarda da sürdüreceklerini söyledi.

Ülkemizde Sompo Japan Sigorta ünvanıyla 2011 yılından bu yana faaliyetlerini...sürdüren şirket, aynı zamanda Dünyanın da en önemli sigorta şirketleri arasında yer alıyor. 2011 yılında...yapılan anlaşma sonrasında Fiba Sigorta’nın adının değiştirilmesiyle şimdiki ünvanını alan Sompo Japan Sigorta,...ülkemizde kısa sürede sektörün önde gelen şirketlerinden birisi olmayı başardı. Geçtiğimiz yıldan bu...yana ise Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı’nın isim sponsorluğunu da yapan şirket, bu hamlesiyle gençlere ve spora...verdiği desteği de perçinlemiş oldu.

Sompo Japan Ürünleri için Sigortam.net’ten Teklif...Alın

Sompo Japan Sigorta'dan kasko veya trafik sigortası yaptırmak Sigortam.net’te çok kolay.

Aracınız...için en uygun araç sigortasına sigorta sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek...Hattı’nı arayarak hızlıca ulaşabilir, ihtiyacınız olan poliçe kolayca sahip olabilirsiniz. Bi'alo deyin,...halledelim!

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL