Emniyet Kemeri Cezası 2019

emniyet kemeri cezasıEmniyet kemeri kullanımı, sürücüler için bir tercih değil zorunluluktur. Emniyet kemeri cezası vardır ve her yıl trafik cezaları listesinde yer alır. Emniyetkemeri takmama cezası, sürücülerin güvenliğini sağlama ihtiyacından uygulanır.

Peki Emniyet kemeri cezası ne kadar?Emniyet kemeri cezası için ödenmesi gereken tutarları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2019 Emniyet kemeri cezası için güncel ödenmesi gereken tutar, 108 TL’dir. Emniyet kemeri cezası ödeme için işlemlerinizi daha erken yaparsanız ise ceza tutarı üzerinden %25 oranında indirim uygulanıyor. Yani 108 TL ceza tutarı, 81 TL şeklinde ödenebiliyor.

Emniyet kemeri takma zorunluluğu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Araçlara Göre Emniyet Kemeri Takma Zorunluluğu

Emniyet kemeri cezası, kullanma zorunluluğundan kaynaklanır. Bazı araçlar ve kişiler için emniyet kemeri zorunluluğu yoktur.

Karayolları Trafik Kanununa göre emniyet kemeri kullanmak zorunda olmayan araç ve kişiler şöyledir:

  • Yerleşim yeri içerisinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minübüs ve otobüsler ile dolmuş yolcuları.
  • Geri gitme veya park etme yerlerinde 25 km/s hızını geçmeyen sürücüler.
  • Ambulanslarda hasta veya yaralılara müdahale nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan kişiler.

Her gün binlerce kazanın yaşandığı ülkemizde pek çok insan emniyet kemerini kullanmadığı için yaşamını kaybediyor. Hem bu kayıpların önüne geçecek, hem de ehliyet kemerinin önemini pekiştirecek uygulamaya önem verilmeli, emniyet kemeri takma zorunluluğunu ihlal etmeden kurallara uyulmalıdır.

Siz de bilinçli bir sürücü olarak emniyet kemeri kullanmamakta neden bu kadar ısrar edildiğini düşünüyorsanız; “Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Kaza Risklerine Karşı Önleminizi Alın!

Kaza durumunda emniyet kemeri nasıl sürücüyü koruma altına alıyorsa araç sigortaları da aracınızı ve bütçenizi koruma altına alır. Siz de geç olmadan kasko sigortanızı yaptırın, kendi aracınızda meydana gelen hasarlar için bütçenizi aşan masrafları ödemek zorunda kalmayın!

Zorunlu trafik sigortanızı yaptırarak ise karşı tarafa verebileceğiniz zararları güvenceye alın. Kaza sırasında zararları kendi cebinizden ödemeyin, trafik poliçeniz ödesin! En uygun fiyatlı kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi almak için Sigortam.net‘e gelin, internetten araç sigortası yaptırmanın avantajlarını kaçırmayın!

Dilerseniz 444 24 00 7/12 Sigorta Destek Hattımızdan arayarak, sigorta uzmanlarımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL