444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Emniyet Kemeri Takmayanlar Yandı!

12 Şubat 2015

Trafiğe çıkan pek çok sürücünün unuttuğu şey emniyet kemeri kullanmanın bir tercih değil, zorunluluk olduğudur. Bu zorunluluk, hem araç sürücülerinin hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenliğini sağlama ihtiyacından gelmektedir. Ancak zorunluluğuna rağmen pek çok sürücü emniyet kemerine gereken önemi göstermiyor.

Her gün binlerce kazanın yaşandığı ülkemizde pek çok insan emniyet kemerini kullanmadığı için yaşamını kaybediyor. Hem bu kayıpların önüne geçecek, hem de ehliyet kemerinin önemini pekiştirecek uygulamaya 2014 yılında geçildi, ancak hala birçok sürücü uygulamadan haberdar olmadığı için emniyet kemerini takmamakta ısrar ediyor. 

Siz de bilinçli bir sürücü olarak emniyet kemeri kullanmamakta neden bu kadar ısrar edildiğini düşünüyorsanız;  "Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kuralları hiçe sayan sürücülere uygulanacak cezaların yer aldığı Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde, emniyet kemeri takmamanın cezasına ilişkin detaylara net bir şekilde değinilmiştir.

İlgili yönetmelikte; araçların kullanım özellikleri ve yolların durumu baz alınmakta, araçların türüne göre ehliyet kullanımı yer almaktadır. Bütün bunların yanında koşullara göre hangi koruyucu tertibatların kullanılacağı ve emniyet kemerlerinin hangi dönemlerde kullanılacağına dair bilgiler vardır.

Emniyet kemeri kullanımına ilişkin detaylar şu şekilde ifade edilmiştir: otomobillerin, arazi taşıtlarının, kamyonet, kamyon ve çekicilerin, minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemerinin bulundurulması ve kullanılması zorunlu tutulmaktadır. Ancak ticari amaçla yolcu taşıyan minibüs, otobüs ve servis araçları dışında dolmuşlarda bulunan yolcular emniyet kemerini takmakla mükellef değildir.

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası

Emniyet kemeri kullanımına dair detaylar sadece yetişkinlerle sınırlı değildir. Çocukların araçlarda taşınması ve emniyet kemeri uygulaması da detaylı olarak açıklanmıştır.

2015 trafik cezaları içerisinde de emniyet kemerine dair maddeler bulunuyor. 2015 trafik cezalarının emniyet kemeri kullanımına ilişkin maddesine göre; emniyet kemeri zorunluluğu olmasına rağmen araçlarda emniyet kemeri bulundurmamanın ve kullanmamanın cezası 88 TL’dir. Ayrıca trafik çevirmelerinde emniyet kemerini kullanmadığı fark edilen sürücülere 15 ceza puanı uygulanmaktadır.

Trafik çevirmelerinde kesilecek cezalar sadece emniyet kemeri cezası ile sınırlı değildir. Trafik sigortasının yaptırılmaması da sürücülerin bütçesine ek bir gider olacaktır. Bu yüzden trafik sigortanızı mümkün olduğunca hızlı yaptırmalı, trafik sigortası geciktirmelerinden kaçınmalısınız.  

En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’tin araba sigortası hesaplama sayfasından online trafik sigortası teklif formunu doldurun. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefon üzerinden sigorta yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Trafik Cezasını Geç Ödeyenler Dikkat!

12 Nisan 2011 Salı
Nisan 2011 bülteni, Nisan ayı itibarı ile trafik cezasını geciktirenlere uygulanacak faizler artırıldı. Yeni yönetmeliğe göre aylık %1.40 olan gecikme faizi %5’e çıkarıldı.

Ehliyetsiz Sürücünün Cezası Ruhsat Sahibine

26 Temmuz 2013 Cuma

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası araç sahipleri, araçlarının ehliyetsiz sürülmesinden sorumlu olacak.

Online Trafik Cezası Sorgulama

23 Ocak 2015 Cuma

Trafik cezalarını %25 indirimle ödemenin yolu, sadece dakikalar alacak online trafik cezası sorgulama formunu doldurmaktır.