En Fazla Hangi Trafik Kuralını İhlal Ediyoruz?

Sıklıkla araç kullanan ve yolların tehlikelerle dolu olduğunu bilen her sürücü, sorunsuz geçen yolculuğun büyük bir şans olduğunu bilir. İşini şansa bırakmak istemeyen sürücüler, sigorta ürünlerini kullanılır ve araç kasko sigortası olmadan yollara çıkmaz. 

Peki bu sürücülerin ne kadarı, trafik bilincini gözden geçiriyor? Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Eylül 2014 verilerine göre; toplam 250, 683 kaza gerçekleşti ve bu kazalarda 1,809 kişi yaşamını yitirdi.

Çeşitli sebeplerin neden olduğu bu kazalarda; temel trafik kurallarını ihmal etmek ve dikkatsizlik gibi sürücülere bağlı değişkenler ilk sırada yer alıyor.

 ‘’Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı’’ yazımızda bu kurallara değinmiş, hatırlatmalar yapmıştık. Bu kuralları dikkate alarak ‘’Trafikteki Dikkat Dağınıklığını Önlemek’’ dolayısıyla kazaların önüne geçmek mümkün.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Can ve mal kayıplı kazalara sebep olan, en çok ihlal edilen trafik kurallarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

En Sık İhlal Edilen Trafik Kuralları

Sürücü Kaynaklı Hatalar
 

 • Can ve mal kayıplı kazalara sebep olan, en çok ihlal edilen trafik kurallarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;
 • Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak.
 • Kavşak, geçiş önceliğini hiçe saymak,
 • Manevraları düzenleyen genel şartları göz ardı etmek,
 • Emniyet kemeri takmamak.
 • Doğrultu değiştirme kurallarına uymamak, ve sinyal vermeden şerit değiştirmek,
 • Emniyet kemeri takmamak. Araç güvenliği için emniyet kemerinin önemine; ‘’Emniyet Kemerinin Önemi’’ başlıklı yazımızda değinmiştik.
 • Hız limitlerini hiçe sayarak, aşırı hız yapmak,
 • Taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek,

En sık tekrar eden ve çoğu kez onarılmaz hasarlara neden olan bu ihlallerin nedeni çoğunlukla sürücülerdir. Sürücüler kadar yaya davranışları da yaşanan kazalarda etkili olmaktadır. Bir yaya olarak çoğu zaman sizinde dikkatinizden kaçan hatalar bulunabilir. Bu hataları hatırlayarak, yanlış eylemlerinizin önüne geçebilirsiniz.

En Sık Yaşanan Yaya Hataları
 

 • Araçlara ilk geçiş hakkını vermemek,
 • Araç yolunda yürümek,
 • Duran aracın arkasından veya önünden çıkmak,
 • Kırmızı ışıkta geçmek,
 • Yayanın otoyola girmesi,
 • Görüntü artırıcı tedbirler almamak,
 • Yolda hatalı şekilde el ile sürülen araç kullanmak,
 • Hareket halindeki araca asılmak,
 • Yolda hatalı şekilde hayvan sevk etmek,

Can ve mal kaybına neden olan trafik kazaları sizin de canınızı sıkmaması için, trafik kurallarına uymayı ihmal etmeyin. 

Trafik kazalarının neden olduğu hasarlar da dahil olmak üzere, arabanızla ilgili oluşabilecek her türlü soruna karşı kasko hesaplama yaparak Sigortam.net’in avantajlı kasko ürünlerini değerlendirin.

Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
tam kasko dikkat edilmesi...gerekenler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1...Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.