Engelli Raporu ile Araç Alımı ve Şartları Nelerdir?

Engelli raporuyla araç satın almak ve koşulları vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Vatandaşın %40 ve %90 gibi engel oranlarına göre engelliraporu ilearaç alımı işlemlerinde öne çıkan koşullar değişiklik gösterebilmektedir.

Engelli Araç Alımı İçin Şartlar

Engelli araç alımı için koşullar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Sıfır olarak satın alınacak aracın 5 yıl boyunca satılmaması.
 • Tam teşekküllü hastaneden engelli raporunun alınması.
 • 6 motor hacminden küçük sıfır araç alınması.

%40 ve %90 Engelli Raporuyla Araç Alımı

%40 ve %90 engelli raporu ile alınan araçlarda farklı koşullar öne çıkmaktadır. Buna göre %40 engelli vatandaşlar için gerekli şartlar şunlardır:

 • Engelli sürücünün H sürücü belgesine sahip olması.
 • Engelli aracının vatandaşın engeline göre dizayn edilmiş olması.
 • Engelli aracının başka bir kişiye sürmek amaçlı olarak bile verilmemesi.
 • %40 engel oranına sahip olan kişinin uzuv kaybı yaşaması.

%90 engelli raporu ile alınan araçlarda öne çıkan şartlar şu şekildedir:

 • Kişinin %90 ve üzerinde engeli olduğunu gösteren resmi sağlık raporu.
 • Ağır engelli olduğu için sürücü belgesine gerek yoktur.
 • Aracın engelli vatandaşın üzerine alındığı trafik tescilinde belirtilmelidir.
 • Engelli adına aracı satın alacak kişinin sürücü belgesine sahip olması.
 • Vasi tayini.

Engelli ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli araç ÖTV indirimi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken esas nokta, aracı almaya hak kazanması durumunda aracın ham fiyatına ÖTV uygulanacak olmasıdır. Ham fiyat ve ÖTV fiyatı toplandıktan sonra, sonuçta elde edilen tutarın KDV’si ilave edilmektedir. Araç satın alırken faydalanacağınız indirimlerden biri de KDV indirimidir. Normal şartlarda ödenmesi gereken KDV %18 iken, engelli indiriminden faydalanılması durumunda bu oran %15.254 seviyesine kadar düşer.

Engelli raporu ile alınan araçlarda, KDV ve ÖTV üzerinden ayrı ayrı indirim yapılmaktadır. Bu kapsamda elde edilen tutarlar aracın toplam satış fiyatı üzerinden yaklaşık %30 ile %32 arasında değişen bir indirime denk gelmektedir. Örnek olarak 100 bin TL’lik bir otomobilde hesaplama yapıldığında;

 • Ham fiyat: 100 bin TL
 • ÖTV bedeli: 50 bin TL
 • Ham fiyat + ÖTV = 150 bin TL
 • KDV bedeli: 27 bin TL

olduğunda, engelli vatandaş ÖTV muafiyeti ile 177 bin TL’lik aracı 127 bin TL’ye alabilmektedir. Ayrıca aracın ÖTV ve KDV fiyatlarını hesaplarken güncel fiyatlara dikkat edilmelidir.

H Sınıfı Ehliyet Nedir? Nasıl Alınır?

H sınıf sürücü belgesi, engel durumları %40 ve altı olan vatandaşlar için verilen özel bir ehliyet sınıfıdır. Bu oranın üzerinde engel durumu olan kişiler H sınıfı ehliyet alamazlar. H sınıfı ehliyet almak için 18 yaşında olmak ve uzman hekimden alınmış bir sağlık raporunun yetkili kuruma sunulması gerekmektedir. H sınıfı ehliyet sadece otomobil ve motosiklet araçlarını kullanmak için alınabilir.

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli aracını kullanabilecek kişiler hakkındaki mevzuat, “Kara Yollar Trafik Yönetmeliği”dir. Bu kapsamda %90 ve üzeri engelli raporu olanlar için alınan aracı herkes kullanabilmektedir. Araç yurt dışından alınmışsa, sadece engelli kişinin 3. derece yakınlarına kadar kullanılabilir. H sınıfı ehliyetle alınan %40 altı engelli vatandaşların araçları ise sadece engelli vatandaşın kendisi tarafından kullanılması zorunludur, başka birisi kullanamaz.

Engelli Araçlarının Sahip Olduğu Haklar

Engelli araçlarının sahip olduğu haklar arasında park yeri önceliği bulunmaktadır. Hemen hemen bütün kamu kurumlarında ve özel mülklerde engelli vatandaşların araçlarına özel olarak hazırlanmış park yerleri mevcuttur. Engelli raporu ile araç alımı yapmış vatandaşların bu park yerlerinin engelli olmayanlar tarafından işgal edilmesi halinde araç sahibine yaptırım uygulanmaktadır.

Benzer İçerikler

20. Yılımıza Özel Hediyeler Sizi Bekliyor!

20. Yılımıza Özel Hediyeler Sizi Bekliyor!

20. yaşımızı hep birlikte kutlayalım! Sigortam.net’in 20....yılına özel araç sigortalarında internet indirimine ek TAM 55 TL...hediye ediyoruz! Hemen tekliflerinizi alın, internet indirimine ek; • Kaskoda 35...TL,• Trafik Sigortasında 20 TL, Tam 20 yıldır 20 sigorta şirketinin tekliflerini, 2 dakikada...karşılaştırıp %50’ye varan fiyat avantajı ve En İyi Fiyat Garantisi ile kullanıcılarımızla buluşturuyoruz. [widget...id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"]
1- Kampanya, www.sigortam.net internet sitesi ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan alınan Kasko ve...Trafik Sigortası poliçelerinde geçerlidir.2- İndirim kodunun ödeme aşamasında kupon kodu...alanına girilmesi gereklidir. İndirim kodunun bu aşamada girilmemesi durumunda sonradan katılım yapılmayacaktır.3- İndirim tutarı, poliçenin düzenlendiği ayın son iş günü satın almanın yapıldığı kredi kartına...Sigortam.net tarafından iade edilecektir.4- İnternet indirimli poliçelerde, internet indirimi...ayrıca iade edilecektir.5- Kampanyadan yararlanılarak alınan poliçelerin 150 gün içinde iptal...edilmesi durumunda indirim tutarı geri alınır.6- Bu kampanya, Sigortam.net’in farklı...kampanyaları ve internet indirimi ile birleştirilemez.7- Sigortam.net gerekli gördüğü takdirde...kampanya koşullarında değişiklik yapma, kampanyayı durdurma hakkını saklı tutar.
   

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL