Güvenliğin Baş Tacı ESP Nedir?

ESP elektronik denge sistemidir. Aracın zorlandığı şartlarda devreye girer. Tüm araçlarda bulunması gereken bu güvenlik sistemi hayati önem taşır. Bu öneminden dolayı ESP sistemi 1 Kasım 2014’ten itibaren artık Türkiye’de yeni tescil edilen binek araçlar ve 1,3 tonun altındaki ticari araçlar için zorunlu oldu. Konuyla ilgili “ESP Türkiye’de Zorunlu Oldu!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trafiğe çıktığınız her an risk demektir. Bilerek ya da bilmeyerek yapılan ufak görülen hatalar, kural dışı davranışlar büyük kayıpların yaşanmasına yol açmaktadır. Yaşanan trafik kazalarının büyük kısmının sürücü davranışlarından kaynaklandığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıntılı bilgiye "Sürücü Özelliklerinin Trafik Kazalarındaki Etkisi" yazımızdan ulaşabilirsiniz. Özellikle dikkatsizlik sonucu hem sizin hem de karşınızdaki sürücülerin güvenliği riske girmektedir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Yine araştırmalar büyük kayıpların yaşandığı kazaların %40’ının aracın savrulmasıyla meydana geldiğini gösteriyor. ESP bulunan araçların diğer araçlara göre kaza oranının ise 5 yılda %35 oranında az olduğu kayıtlara geçti. ESP kullanımı ile birlikte tek araçlı kazalar %41 oranında azalırken, yine tek araçlı hayat kayıplarına neden olan kazalar da %56 oranında düşüş gösterdi.

ESP Ne İşe Yarar?

ESP sürücünün araç kullanım şeklini takip eden bir sistemdir. Bu özelliği ile olası risk durumunda sürücüye uyarıda bulunur. Özellikle viraja yüksek hızla girildiğinde araç hakimiyetini kaybedebilir, savrulabilir sistem bu esnada frene güç verir ve dengeyi sağlar. Ya da bir ön lastiğe yüklenildiğinde diğer lastiklere de güç vererek tüm tekerleklerin dengeli şekilde hareket etmesini kolaylaştırır. Aniden karşınıza biri çıktığında da direksiyonu kırabilirsiniz bu noktada da tekerleklere fren uygulayarak olası savrulmaların önüne geçer.

Dolayısıyla bu sistem sayesinde olası riski erken farkedip büyük zararlardan kurtulmuş olursunuz. Artık sıfır araçlarda bu sistem zorunlu olduğu için ESP güvenliğiniz olacaktır. Fakat ikinci el araç alırken de bu sistemin bulunduğu araçları tercih etmeniz oldukça önemlidir. Hayata herkes bir kez geliyor ve bir şey olmaz düşüncesiyle hareket edenler kendilerine zarar vermenin yanı sıra araçtaki diğer insanların ve trafikteki suçsuz olan sürücülerin de hayatını tehlikeye atıyor. Siz de risk yaşamadan ve yaşatmadan bu konuya önem vermelisiniz.

Trafikte yine mağdur olanların hasarını güvence altına alantrafik sigortasını da yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. En uygun trafik sigortası fiyatları için sigorta sorgulama sayfamızdan trafik sigortası hesaplaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak telefon üzerinden 7/24 sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL