ESP Türkiye’de Zorunlu Oldu!

ESP (Elektronik denge programı) güvenlik sistemi ülkemizde zorunlu hale geldi. Bu zorunluluk, 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren Türkiye’de yeni tescil edilen binek araçları ve 1,3 tonun altında olan ticari araçları kapsıyor. Yani bu araçlarda standart donanım olarak sunulacak. Bir sene sonrasında bu zorunluluk şuan kapsam dışında kalan araçlar için de geçerli olacak.

Araçlardaki en önemli güvenlik sistemlerinden biri olan ESP’nin işlevi hava yastığının koruma görevinden bile daha fazla. Bu sistemin zorunlu olmasıyla trafikteki riskleri azaltmak ve insan yaşamını korumak amaçlanıyor. Bosch üretimi olan bu sistemi seri üretimi 1995 yılında başladı. Bu tarihten itibaren de 100 milyonun üzerinde ESP üretildi.

Halbuki ESP üretiminden sonra Avrupa genelinde 190 bin kaza önlendi ve bu sayede 6 binin üzerinde kişinin hayati riski engellenmiş oldu. Dolayısıyla Avrupa’da yeni araçların %84’ü ESP donanımıyla üretilirken bu oran dünya çapında %59 olarak kayda geçti.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

ESP ile Patinaj Kaynaklı Hasarlar %80 Azalacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, yapılan araştırmaların ESP sistemi ile yollarda patinajdan dolayı meydana gelen kazaların %80’inin engellenebileceğini söyledi. Ayrıca Bosch’un yaptığı bir kaza araştırmasını da aktardı. 2011’de Avrupa Birliği ülkelerindeki araçların yalnızca %40’ınde olan ESP’nin 33 binin üstünde yaralanmaya yol açan kazayı engelleyerek binden fazla kişinin hayatını riskten kurtardığına dikkat çekti.

ESP Sıradan Bir Patinaj Önleyici Değil

ESP sadece patinaj önleyici özelliğiyle dikkat çekmiyor. Ayrıca, bu sistem sürücünün araba kullanış şeklini ölçümlüyor ve uyuşmazlık yakaladığında motor torkunu azaltıyor ve bu çözüm olmazsa tekerleklere fren uyguluyor. Böylece yoldan çıkmasını önlüyor.

Özellikle yağmurlu havalarda yollar kayganlaştığından sürücüler direksiyonu aniden kırabiliyor ve bu durumda ciddi trafik kazalarının yaşanmasına neden oluyor. ESP sistemi akıllı sensörleri sayesinde bu durumun önüne geçiyor.

Sistem aracın yokuşlarda da aracın kaymasının önüne geçiyor. Bu özelliği ile hafif ticari araçların da devrilme riskini büyük oranda azaltıyor.

Trafikte sizin ve diğer sürücülerin güvende olması için aracınızı satın alırken ESP özelliğinin olmasına dikkat edin. En güvenli otomobil markalarını merak ediyorsanız "En Güvenli 10 Otomobil Markası Hangileri?" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Olası kazalarda mağdur olanların masraflarını cebinizden ödememek için mutlaka trafik sigortası yaptırın. En uygun fiyatlarla online trafik sigortası satın almak için zorunlu trafik sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret ederek başvuru formunu doldurun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL