444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Güvenli Sürüşü Arttırıcı Otomobil Teknolojileri

04 Aralık 2014

Güvenli sürüşü etkileyen pek çok etken var; sürücünün dikkati, araç bakımı ve tamirinin yapılmış olması, hava şartları... Hava şartları, yolun durumu gibi çevresel faktörler üzerinde yapılabilecek pek birşey yok ama gelişen teknoloji ile biraz olsun risklerin önüne geçmek mümkün. Kötü hava koşullarında araç kullanımı için ''Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları'' başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Sürücülerin en büyük problemi park sorunundan fren kontrolüne kadar pek çok denetimi teknolojik aletlerle sağlayabiliyoruz. Bu teknolojilerin her biri sürücülere destek olmak, trafikteki kontrolü sağlarken stresi azaltmak amacı ile geliştirilmiştir. Trafik güvenliğinin temelinde sürücülerin davranışları ve kasko yatsa da otomobil teknolojileri ek destek sağlayacaktır.

Peki, her geçen gün artan otomobil teknolojileri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

  

Güvenlik Arttırıcı Otomobil Teknolojileri


Hava Yastığı

Hava yastığı, emniyet kemerine destek olacak aletlerden biridir. Hava yardımıyla şişen yapısı sayesinde yaralanmaları önler ve onarılmaz sonuçlara neden olabilecek darbelerde şişerek güvence sağlar. Özellikle yeni üretilen otomobil modellerinde bulunmaktadır. Hava yastığı ve yapısı ile ilgili detaylı bilgi için ''Hava Yastığı Nasıl Çalışır?'' başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

ABS

ABS’nin amacı ani fren durumlarında araç kontrolünü sağlamaktır.  ABS fren sisteminde; frenler tekerlerin durumasını engeller ve sert bir fren yapılsa dahi aracın kaymasının önüne geçilir. Böylece aracın kontrolden çıkmasının önüne geçilir.

Fren asistanı

Fren gücünü arttıran ve fren mesafelerini kısaltan bir yapıya sahiptir. ABS sistemi ile birlikte devreye girdiğinde tekerleklere uygun basınç sağlanır ve sürücünün kontrolü elinde tutması kolaylaşır. Yani fren asistanı ile sürücü üzerindeki fiziki güç azalmış olur.

Park Sensörü

Otomobillere yerleştirilen ultrasonik dedektörler aracılığıyla araçla arkasındaki engel mesafesini ölçer. Park sorunlarında kurtarıcı olur, bu sistem bir yardımcı niteliğindedir. Park sensörüne güvenerek dikkatsiz hareket etmek doğru değildir.

Gösterdiğiniz bütün dikkate rağmen bir hasarla karşı karşıya kalabilirsiniz, bu yüzden trafik sigortanızı asla ihmal etmeyin. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net'e gelin, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

4 Yılda Bir Otomobil Yeniliyoruz!

07 Kasım 2014 Cuma

OYDER'in yaptırdığı bir araştırmaya göre Türkiye'de otomobil değiştirme süresi 4 yılı bulurken, satın alma kararının 4 ay gibi bir sürede verildiği görüldü.

Otomobil Freni Patladığında Yapılacaklar

11 Kasım 2014 Salı

Araçtan kaynaklı kazalarda, fren sistemi önemli bir etken. Siz de olası bir fren probleminde büyük hasarlar görmemek için yapabileceklerinizi öğrenin!

Otomobillerde Far Ayarının Önemi

20 Kasım 2014 Perşembe

Farların önemi, özellikle gece araç kullanılacağı zaman ön plana çıkıyor. Bu yüzden araç far ayarınızın doğru olduğundan emin olmadan yollara çıkmayın!