Güvenli Sürüşü Arttırıcı Otomobil Teknolojileri | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Güvenli Sürüşü Arttırıcı Otomobil Teknolojileri

Güvenli sürüşü etkileyen pek çok etken var; sürücünün dikkati, araç bakımı ve tamirinin yapılmış olması, hava şartları… Hava şartları, yolun durumu gibi çevresel faktörler üzerinde yapılabilecek pek birşey yok ama gelişen teknoloji ile biraz olsun risklerin önüne geçmek mümkün. Kötü hava koşullarında araç kullanımı için ''Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları'' başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Sürücülerin en büyük problemi park sorunundan fren kontrolüne kadar pek çok denetimi teknolojik aletlerle sağlayabiliyoruz. Bu teknolojilerin her biri sürücülere destek olmak, trafikteki kontrolü sağlarken stresi azaltmak amacı ile geliştirilmiştir. Trafik güvenliğinin temelinde sürücülerin davranışları ve kasko yatsa da otomobil teknolojileri ek destek sağlayacaktır.

Peki, her geçen gün artan otomobil teknolojileri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

  

Güvenlik Arttırıcı Otomobil Teknolojileri

Hava Yastığı

Hava yastığı, emniyet kemerine destek olacak aletlerden biridir. Hava yardımıyla şişen yapısı sayesinde yaralanmaları önler ve onarılmaz sonuçlara neden olabilecek darbelerde şişerek güvence sağlar. Özellikle yeni üretilen otomobil modellerinde bulunmaktadır. Hava yastığı ve yapısı ile ilgili detaylı bilgi için ''Hava Yastığı Nasıl Çalışır?'' başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

ABS

ABS’nin amacı ani fren durumlarında araç kontrolünü sağlamaktır.  ABS fren sisteminde; frenler tekerlerin durumasını engeller ve sert bir fren yapılsa dahi aracın kaymasının önüne geçilir. Böylece aracın kontrolden çıkmasının önüne geçilir.

Fren asistanı

Fren gücünü arttıran ve fren mesafelerini kısaltan bir yapıya sahiptir. ABS sistemi ile birlikte devreye girdiğinde tekerleklere uygun basınç sağlanır ve sürücünün kontrolü elinde tutması kolaylaşır. Yani fren asistanı ile sürücü üzerindeki fiziki güç azalmış olur.

Park Sensörü

Otomobillere yerleştirilen ultrasonik dedektörler aracılığıyla araçla arkasındaki engel mesafesini ölçer. Park sorunlarında kurtarıcı olur, bu sistem bir yardımcı niteliğindedir. Park sensörüne güvenerek dikkatsiz hareket etmek doğru değildir.

Gösterdiğiniz bütün dikkate rağmen bir hasarla karşı karşıya kalabilirsiniz, bu yüzden trafik sigortanızı asla ihmal etmeyin. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net'e gelin, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Benzer İçerikler

Araç Ayna Ayarı Nasıl Olmalı?

Yolculuk esnasında sürüş güvenliğini etkileyen en önemli araç aksesuarlarından biri olan araç aynalarının doğru bir şekilde ayarlanması, sürüş sırasında ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı büyük bir önem taşıyor. Peki aracınız için doğru ayna ayarlamaları yaptığınızdan emin misiniz?

Devamını Oku

Araç Satışında Kasko Devri

Araç sahibi adına yapılan kasko sigortasının devrini gerektiren bazı durumlar yaşayabilirsiniz. Peki bu durumda kasko primleri boşa mı gidecek?

Devamını Oku

Nissan Almera Kasko Sigortası

Nissan Almera kasko sigortası fiyatları için 3 dakikada Sigortam.net'ten kasko fiyat hesaplaması yapın, Nissan'ınınızı sigorta ettirmeden yollara çıkmayın.

Devamını Oku