Güvence Hesabı ile Trafikte Siz de Sigortalısınız

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde kurulmuş özel bir hesap türü olan güvence hesabı belli zorunlu sigortaların teminatlarına ilişkin olarak hayata geçmiştir.  Zorunlu trafik sigortasıda güvence hesabı kapsamı altındaki sigortalardan biridir. Bu hesap çok fazla bilinmemekte ve bu nedenle çok sık kullanılmamakta olmasına rağmen, sigortasız araçların neden olduğu veya çarpan aracın tespit edilemediği bir trafik kazası meydana gelmesi durumunda bedensel zararların tazmin edilmesini sağlayan, pek çok kişi için faydalı bir fondur.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL
 
Güvence hesabı;
 
Trafik kazalarında sigortalının belirlenememesi halinde,
Hasarın meydana geldiği tarihte araç için geçerli bir sigortanın bulunmadığı durumlarda,
Çalınmış veya gasp edilmiş araçların dahil olduğu kazalarda,
Zorunlu sigortayı yapan sigorta şirketlerinin ruhsatlarının iptal edilmesi veya şirketin iflas etmesi durumunda,
 
zarar gören kişilerin hasarlarının tazmin edilmesi, sigortalıların sigorta güvencesinden yoksun kalmaması ve bedeni zararların giderilmesi amacıyla ortaya çıkmıştır.
 
Kısaca trafik sigortası olmayan bir araç şahıslara zarar verdiğinde veya zarar veren araç bulunamadığında devreye güvence hesabı girmekte ve mağdur olan kişilerin “bedeni” zararlarını tazmin etmektedir. Böyle bir durumda kalanlar kaza tespit tutanağı doldurarak ve uğradıkları zararı gösteren belgeleri hazırlayarak şahsi başvuru ile güvence hesabından yararlanabilmektedirler.

1-Güvence hesabı sadece “bedensel” zararları, yani kaza sonucunda meydana gelen yaralanmaları ve  vefat hallerini kapsamaktadır. Araçlara veya diğer mal varlıklarına verilen zararı tazmin etmemektedir.
 
2-Güvence Hesabı’nın sorumluluğu; rizikonun gerçekleştiği tarihte geçerli olan zorunlu sigorta poliçesinin teminat limitleri ile sınırlı olmaktadır.
 

Güvence Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 
Yukarıda belirtilen koşulların gerçekleştiği durumlarda, güvence hesabından yararlanmak için başvuru dilekçesi ile birlikte yazılı olarak başvuru yapılmalıdır.
 
Yaralanma halinde başvuru için gerekli olan belgeler şunlardır:
 
1.Kaza tespit tutanağının resmi onaylı bir örneği,
2.Hastane raporunun aslı veya resmi onaylı bir örneği,
3.Maluliyet oranını gösteren hastane raporunun aslı veya resmi onaylı bir örneği,
4.Mahkemeye intikal olaylarda mahkeme kararı,
5.Kaza ilgili diğer belgeler.
 
Vefat halinde ise aileden başvuru sırasında istenen belgeler şunlardır:
 
1.Kaza tespit tutanağının resmi onaylı bir örneği,
2.Mahkemeye yansımış olaylarda mahkeme kararı,
3.İlgili mercilerden alınmış ölüm raporu,
4.Ölen kişinin mesleği ve gelir durumunu gösteren belge,
5.Aile nüfus kaydının aslı ve veraset ilamı,
6.Kaza ilgili diğer belgeler.
 
Güvence hesabından yararlanma hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
 

Güvence Hesabında Tazminat Nasıl Belirlenir?

 
Güvence hasabına başvurularda zarar uğramış kişilerin talep edebileceği teminat limitleri kazaya karışan tarafların kusurları oranında tespit edilmektedir. Örneğin; çarpan araç 8’de 8 kusurlu ise zarar gören kişinin alacağı tazminat oranı daha yüksek olacaktır. Ancak çarpılan şahsın da kazada kusurlu bulunması durumunda (örneğin 3/8), ödenmesine karar verilen tazminat daha düşük olacaktır. Her durumda tespit edelecek tazminat, ilgili zorunlu sigortanın daha önceden belirlenmiş olan üst limitini geçmeyecektir.
 
Trafik sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak ve araç sigortalarınızı yenilemek için ister online ister 444 84 00 numaralı Sigorta Destek Hattından Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilir, sigorta konusunda tüm soru ve taleplerinize bir kaç dakika içinde kolayca yanıt alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL