444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Güvence Hesabı Nedir?

Güvence Hesabı, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde kurulmuş özel bir hesaptır. 5684 sayılı Sigorta Kanunu 14. Maddesiyle yürürlüğe girmiş olan hesap,  14 Haziran 2007 tarihinden itibaren geçerlidir. #%Trafik01%#

Güvence Hesabının Amacı

Güvence Hesabı, belli zorunlu sigortaların teminatlarına ilişkin olarak, sigortalının belirlenemediği, rizikonun meydana geldiği tarihte geçerli bir sigortanın bulunmadığı veya çalınmış veya gasp edilmiş araçların katıldığı kazalarda, zarar gören kişilerin, sigorta güvencesinden yoksun kalmaması ve bedeni zararların giderilmesi amacıyla kurulmuştur.
 
Bunun yanında, kapsamında olan zorunlu sigortaları yapan sigorta şirketlerinin ruhsatlarının iptal edilmesi, iflas etmesi gibi durumlarda, zorunlu sigortalarını bu şirketlerden alan sigortalıların, teminatları kapsamındaki her türlü maddi ve bedeni zararı temin etmek de Güvence Hesabı’nın görevidir. 
 
Güvence Hesabı’nın kapsamı konusunda daha fazla bilgi için “Güvence Hesabının Kapsamı Nedir?” makalemizi okuyun
 
Güvence Hesabı’ndan kimlerin nasıl yararlanabileceğini öğrenmek için “Güvence Hesabından Nasıl Yararlanılır?”  makalemizi okuyun.

Benzer İçerikler

2015 Trafik Sigortası ile İlgili Önemli Değişiklikler

2015 yılında trafik sigortasında önemli değişiklikler olacak. Bu değişikliklerle ilgili yazımızdan bilgi alın, sürprizler yaşamayın ve bütçenizi koruyun.

Devamını Oku

2015 Araç Sigortalarında Avantaj Çok!

Sigorta sektöründe en çok ses getiren sigorta türleri kasko ve trafik sigortalarının 2015 gelişmelerini sizin için sıraladık.

Devamını Oku