444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hasarınız 8 İş Günü içinde Ödenmek Zorunda!

10 Mart 2015

Trafik sigortası kapsamındaki hasarların zamamında ve eksiksiz temin edilebilmesi için sürücülere de, sigorta şirketlerine de büyük görev düşüyor. Zorunlu trafik sigortasındaki genel uygulamaya göre; sigorta şirketlerinin 8 iş günü içerisinde hasar işlemlerini tamamlanması gerekiyor. Aksi halde trafik sigortalı araç sahibi, sigorta şirketine dava açabilme hakkına sahip.

Sürücülerin ve araçların trafiğe çıkabilmesi için araç sigortalarını aksatmadan yaptırması gerekiyor.  Araç sigortası olarak da anılan trafik sigortaları, kazalarda kusuru bulunmayan tarafın zararını karşılıyor. Yani trafik sigortası, başka araçlara ve canlılara verilen zararların maddi manevi yükünü karşılamak durumunda. Trafik sigortasının amacına uygun şekilde işlemesi için hasar işlemlerinin hızlıca tamamlanması gerekiyor. 

Hasar Ödemelerinde Sigortalının Görevleri

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi hasar ödemelerinde tek sorumlu taraf sigorta şirketi değil. Sigortalının da hasar belgelerini sigorta şirketine ya da ekspere doğrudan ulaştırılması gerekir. Bu belgeleri öğrenmek için; ''Hasarda İstenen Belgeler'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  

Trafik sigortası hasar ödemeleri, gerekli belgelerin sigorta şirketine teslim tarihinden itibaren 8 iş günü içerisinde ödenir. Burada dikkatten kaçmaması gereken husus, belgelerin zamanında sigorta şirketine ulaştırılmasıdır. 8 iş günü sınırlaması hasar bildirimiyle başlayacaktır. Gerekli belgelerin ulaştırılmaması, hasar ödemesini tehlikeye atabilir. Bu nedenle belgelerin eksiksiz olması ve sigorta şirketine zaman kaybetmeden verilmesi büyük önem arz eder.

Günümüzde herkes için aynı güvenceleri sunan fakat fiyat farklılıkları olan  trafik sigortası, belirli limitler ölçüsünde maddi tazminat güvencesi vermektedir. Son dönemde trafik sigortası uygulamalarında yapılan değişiklikle trafik sigortası fiyat teklifleri de oldukça farklılaşmaktadır. Oysa Sigortam.net, Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin araç sigortası tekliflerini karşılaştırmalı alma imkanı sunar.

Sigortalılar, karşılaştırmalı sigorta işlemleri sayesinde araç sigortalarında avantaj elde ederler. Böylece çok zaman kaybetmeden, yanlış yönlendirmelere düşmeden trafik sigortalarına sahip olur, hasar işlemlerini tek başına çözmek durumunda kalmazlar. 

Aracınız varsa ve trafik sigortası yaptırmak ya da yenilemek durumundaysanız trafik sigortası hesaplaması için Sigortam.net’in online sigorta sorgulama formunu doldurabilir, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Niçin Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan, hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir poliçedir.

Zorunlu Trafik Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

17 Haziran 2010 Perşembe

Zorunlu trafik sigortasında her araç için teminatlar aynıdır ancak teminat limitleri araç türlerine göre değişir. 

Trafik Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar Nelerdir?

17 Haziran 2010 Perşembe

Trafik poliçelerinde de diğer tüm poliçelerde olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan haller genel şartlar ile belirtilmiştir.