Hasarsızlık İndirimi Trafik Sigortası İçin de Geçerli mi?

Hasarsızlık indirimi kasko sigortasında indirim sağladığı gibi bir diğer araç sigortası olan zorunlu trafik sigortası için de indirim sağlayan bir kriter olmaktadır. Hasarsızlık yılları ile orantılı olarak indirim oranı arttığı gibi; hasar arttıkça prim oranları da artar. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Hasarsızlık indirimi genel şartlar ile belirtilmiştir, sizler de bu şartlar hakkında bilgi sahibi olmak için ”Hasarsızlık İndirim Nedir, Nasıl Yararlanılır?” öğrenebilirsiniz.

Ancak hasarsızlık indirimi ile ilgili ilk bilmeniz gereken nokta; ilk defa trafiğe çıkacak sigorta sahiplerininindirim oranından etkilenmeyeceğidir. Poliçe indirimi poliçede ismi geçen kişinin adına düzenlenir.

Trafik Sigortası Basamağı, Hasarsızlık İndirimini Belirliyor

Zorunlu trafik sigortasında hasarsızlık indirimi, 7 farklı basamak üzerinden hesaplanmaktadır. İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücü 4. basamakta hesaplanır. Sürücü, ilk yılında hatalı olarak kaza yapmaması halinde 5. basamakta değerlendirilerek %10 oranında hasarsızllık indirimi hakkı kazanır. Sürücü ikinci yılında da kaza yapmaması halinde 6. basmakta değerlendirilerek %15, üçüncü yılında da kaza yapmaması halinde 7. basamakta değerlendirilerek %20 oranında hasarsızlık indirimi hakkı kazanır.

Ancak basamak yöntemi ile belirlenen prim fiyatlandırmasında, sürücünün poliçe yılı içerisinde hatalı olarak kaza yapması halinde, bir sonraki yılda yenileyeceği poliçesinde üçüncü basamaktan hesaplama yapılarak prim fiyatına %20 oranında artış uygulanır. Daha detaylı bilgiye Trafik Sigortası Basamak Hesaplama içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Araç Devri Halinde Ne Olur?

Aracın devri durumunda ise aynı araç türünde başka bir araca sahip olunması halinde; süre bağımlılığı olmadan, uygulanan primler kaldığı basamaktan devam eder. Araç başkasına devredilir ve farklı bir araç türünde başka bir aracın ruhsat sahibi olarak sigorta talep etmesi halinde; kişi için ilk kez trafikte yer alacak indirimsiz prim uygulamaya tabi tutulur. Hasarsızlık indirimi araç sahibi vefat etmesi durumunda, aracın varislerine geçemez.

En İyi Fiyat Garantisi ile Trafik Sigortanızı Yaptırın

Sigortam.net tecrübesinden yararlanarak zorunlu trafik sigortası sahibi olabilmek için hemen sigorta sorgulamayapın, zorunlu trafik sigortası fiyatları ile ilgili bilgilere kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak trafik sigortası hakkında bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL