Hızlı ve Kolay Araç Muayenesi için Yapılması Gerekenler

Trafiğe çıkan her aracın yaptırması gereken bir takım kontroller ve tamirler gerekebilir. Araç bakımı ile ilgili yapılabilecek uygulamaların bir kısmı sürücülerin isteğine bağlıyken, bazıları devlet tarafından zorunlu kılınmıştır. 

Trafiğe çıkan araçların, sürüşe elverişli olup olmadıklarını denetlemek için belli periyotlarla yapılan araç muayene işlemleri, devlet tarafından zorunlu kılınan uygulamalardan biridir.

2016 yılı araç muayene fiyatları belli oldu.

Sürüş güvenliği ve konforlu araç kullanımı için yapılan, yıllık otomobil masrafları içerisinde yer alan araç muayenelerinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Araç muayene öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkatli olmanız gereken detayları sizin için sıraladık.

 

Araç Muayene İşlemleri

Araç Muayene Öncesi

Araç muayenesi esnasında sürücülerden bir takım belgeler istenecektir, muayeneye gitmeden önce bu belgeleri öğrenerek tamamlamanız sürecin çok daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Ancak ilk olarak araç muayene randevu işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Zorunlu Belgeler

Zorunlu belgelere ek olarak LPG veya CNG takılı araçların gaz sızdırmazlık raporu getirmesi gerekir. Bu belgelerin eksik olması araç muayenesinin gecikmesine neden olacaktır.

Muayenede Kontrol Edilen Ekipmanlar

 • İlkyardım çantası
 • Üçgen Reflektör
 • Yangın söndürme
 • Cihaz Stepne

Muayenede Kontrol Edilen Noktalar

 • Araç fren sistemi,
 • Direksiyon ve Direksiyon simidi,
 • Aydınlatma sistemleri, yansıtıcılar ve elektrik teçhizatı,
 • Dingiller, tekerlekler, lastikler, süspansiyon,
 • Şasi ve şasi bağlantıları,
 • Zorunlu ekipmanlar,
 • Gürültü kirliliği ve seviyesinin kontrolü,
 • Yolcu taşıyan araçlar için ilave kontroller,
 • Araç görüş özellikleri,
 • Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları.

Araç Muayene Sırasında Yapılması Gerekenler

Aracı ruhsatta yazan sahibinin getirmesi gibi bir zorunluluk olmamakla birlikte; aracı muayeneye getiren kişi muayene sonrasında teslim alabilmektedir.

1. Zorunlu belgelerinizi ve aracın ekipmanlarını kontrol ediniz.
2. Kabul alanına gidiniz.
3. Sıra numarası alarak görevlinin çağırmasını bekleyiniz. Sıranız geldiğinde görevliye evraklarınızı teslim ediniz.
4. Ödeme işleminizi gerçekleştiriniz.
5. Sıranız geldiğinde aracı muayene alanına getiriniz.
6. Aracınızı muayene uzmanına teslim ediniz.
7. Muayene uzmanı tarafından çağırıldığınızda muayenesi tamamlanmış aracınızı görevliden teslim alınız.

Araç Muayene Sonrası

Araç muayenesinden sonra, muayene uzmanı tarafından muayene raporu verilecektir. Muayene raporları sonucunda araçlar, “Kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu yada emniyetsiz” olarak değerlendirilirler.

Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz bulunan tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede bu kusurlarını gidererek tekrar muayene olması gerekir.

Her araç sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu bir diğer otomobil gideri de trafik sigortasıdır. Siz de trafik çevirmelerinde cezalara neden olabilen trafik sigortanızı geciktirmeden yaptırın.

Trafik sigortası fiyatlarında en uygun seçenekleri arıyorsanız, Sigortam.net’e gelerek teklif alın veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL