444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2. El Araç Satışı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

07 Ekim 2015

Aracınızı satmak istediğinizde tam olarak hak ettiği değerinin ne kadar olduğunu tespit etmek pek de kolay değildir. Normal şartlarda 0 araçlar, ikinci el piyasasına geçtikleri takdirde %40 – 60 oranında değer kaybına uğramaktadırlar.

Ancak, ülkemizdeki döviz kuru hareketleri nedeniyle artış gösteren araba fiyatları, ikinci el piyasasını da etklemekte. Bu nedenle kabul gören %40 – 60 değer kaybı teorisi şimdilik ülkemiz açısından pek geçerliliği bulunmamaktadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Peki aracınızı satmak istediğinizde belirleyeceğiniz rakamdaki referans kaynalarınız neler olmalıdır?

Aracınızı Satışa Çıkarmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Aracınızın yaşı ve bu zamana kadar yaptığı kilometre, satın aldıktan sonra değiştiremeyeceğiniz özellikler arasında bulunmaktadır. Ancak her araç sahibi, aracı için fark yaratacak işlemler yapabilir. Aracınızın satışı sırasında dikkat çekmesi için aşağıdaki iki maddeyi mutlaka göz önünde bulundurun.

  • Aracınızın geçmiş yedek parça , ödeme makbuzları gibi belgelerini saklayın. Böylelikle aracınızın satışı sırasında alıcıya güven sağlayacak ve aracınıza yaptığınız bakım için elinizde güçlü bir kanıtınız bulunacaktır.
  • Aracınızın satışa çıkarmadan önce çizik ve boya hasarı gibi problemlerini çözüme kavuşturun. Unutmayın ki çiziksiz ve temiz görünen bir araç, diğer müdailleri yanında bir adım önde olacaktır.

Aracımın Değerini Nasıl Belirleyeceğim?

  • Aracınızı satışa çıkartacağınız miktarı belirleme aşamasındayken alacağınız ilk referans kaynağınız internet siteleridir. Online araç satış sitelerinde kendi aracınızın marka, model yılı, yaptığı km açısından müdailleri olan araçların ortalama satış miktarları, sizin de aklınızda bir rakamın oluşmasında yardımcı olacaktır.
  • Bayilere ve galerilere giderek aracınızın benzerleri için fiyat sorabilirsiniz. Tabii burada galeri yetkilelerinin kendi kar marjlarını ekleyerek bir fiyat teklifinde bulunacaklarını unutmamak gerekiyor.

Ve son bir öneri; aracınızı satış sırasında yapacağınız pazarlıklarda hafif de olsa alıcıya karşı iyimser olmaktan çekinmeyin. Yapacağınız ufak indirimlerle aracınızı elden çıkarmanız daha kolay olacaktır.

Trafik Sigortasınızı Mutlaka Yaptırın

Bilindiği gibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmayanlar araç satışı da gerçekleştirememektedir. Bu nedenle satış sırasında kötü bir sürprizle karşılaşmamak için trafik sigortası poliçenizin sonlanış tarihini kontrol edin. Aracınızın trafik sigortasını en iyi fiyat garantisi ile yaptırmak içinse hemen online trafik sigortası sorgulaması yapın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.