444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortasında İndirim Mümkün mü?

10 Aralık 2014

Zorunlu trafik sigortasının işlevi, neden zorunlu olduğu ve yaptırılmamasının cezai sonuçlar doğurduğu gibi trafik sigortasının temel özellikleri pek çok sürücü tarafından bilinmektedir. Trafiğe çıkan araç sayısının katlanarak arttığı düşünüldüğünde trafik sigortasının önemi oldukça aşikardır.

Kaza esnasında can kaybı durumunda tazminat ödemesini, yaralanmalardaki  tedavi giderlerini veya maddi hasarlardaki masrafların karşılanması gibi güvenceleri vermesine rağmen trafik sigortasını yaptırmamakta direnen kişiler olabiliyor. Çevirmelerde trafik sigortasız yakalanmak, hem maddi hem de manevi açıdan meşakkatli bir süreci başlatacaktır.

Trafik sigortasız çevirmelere yakalanan sürücülerin başına gelebilecekleri öğrenmek için; ''Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  

Peki, kaçışı mümkün olmayan trafik sigortasında indirim mümkün mü? 

2014 yılı öncesinde bu sorunun cevabı olumsuzdu ancak 2014’e geçişle birlikte sigorta şirketleri, istedikleri gibi sigorta primlerini değiştirebilmektedir. Sigorta şirketlerinin farklı sigorta primleri talep etmesinde çeşitli değişkenler etkili olmaktadır. Örneğin; aracın markası, modeli, aracın bulunduğu il bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Serbest Tarifeye Geçişin Avantajları

Trafik sigortasında serbest döneme geçiş, ilk başlarda kafa karışıklığına neden olsa da sürücüler için birçok avantajı getirdi;

  • Serbest tarifeye geçişle beraber rekabet ortamı arttı. Rekabet ortamında fark yaratmak isteyen sigorta şirketleri, fiyatlandırma politikalarında çeşitlilik sunmaya başladı.
     
  • Yine rekabet ortamında avantaj elde etmek isteyen sigorta şirketleri, sürücülere çeşitli indirimler sunmaya başladı.
     
  • Sürücüler, araç sigortalarını alırken daha dikkatli olmaya başladı ve sigorta ürünlerini karşılaştırarak alma davranışını kazandı. 

Trafik sigortası primlerinde ‘’Teminatlar’’ ve ‘’Limitler’’ olmak üzere 2 ana unsur var. Sigorta şirketleri bu temel unsurlar üzerinde farklılaşmaya gidemezler. Çünkü; trafik sigortasının genel ve özel şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleniyor.

İndirimli Trafik Sigortasının İpuçları

Teminat ve limitlerle oynayarak sigorta primlerinde bir değişiklik söz konusu değil ama her şirket kendi politikalarını baz alarak farklı hesaplamalara gidebilir. 

Yani trafik sigortası indirimi ancak hesaplama yöntemleri ve prim ödemelerine bağlı olarak elde edilebilir. Prim hesaplama üzerinde çok farklı değişkenler olsa da genel uygulamada aşağıdaki etkenler baz alınmaktadır:

Aracın Bağlı Bulunduğu İl

Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde trafik sigortası primleri daha yüksek olur. Çünkü;trafik yoğunluğunun da fazla olduğu bu şehirlerde kaza riski çok daha fazladır.

Aracın Markası

Bazı araba markalarının parçaları daha pahalı olabilmektedir. Olası bir hasar durumunda tamir çok daha masraflı olacağı için talep edilen prim de daha yüksek olacaktır.

Aracın Üretim Yılı

Üretim yılı eski olan araçlardaki trafik sigortası teklifleri çok daha yüksek olabilir.

Aracın Geçmiş Hasar Durumu

Hasar geçmişi, kasko ürünlerinde olduğu gibi trafik sigortasında da önemli bir kriterdir. Sıklıkla kazaya karışan araç sahipleri, yüksek risk grubu içerisinde yer alacağı için primleri de daha yüksek olacaktır.

Poliçe Yenileme Döneminin Zamanlaması

Trafik sigortasını geciktiren sürücülerin ödeyeceği primler, sigortasını zamanında yenileyenlere oranla çok daha yüksek olur.

Müşteri Sadakati

Bazı sigorta şirketleri, uzun yıllardır birlikte çalıştığı müşterilerine ödül niteliğinde indirimler sunmaktadır. Siz de senelerdir aynı sigorta şirketiyle çalışıyorsanız, sigorta şirketinize böyle bir talepte bulunabilirsiniz. 

Siz de müşterilerine en iyi hizmeti ve en uygun zorunlu trafik sigortası fiyatlarını veren sigorta şirketlerine ulaşmak için Sigortam.net’e gelin, trafik sigortanızı şansa bırakmayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

Trafik Sigortasında Kademeli İndirim

25 Haziran 2013 Salı
Zorunlu trafik sigortası fiyatlarında özellikle 2013 yılında gerçekleşen artış, araç sahiplerinin tepkisini çekmişti. Sigorta şirketleri 2014’te sigorta fiyatlarında kademeli indirim uygulayacak.

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

09 Nisan 2014 Çarşamba

 Hasarsızlık indirimi kasko poliçenizin primini yaklaşık %65 oranında azaltır, böylece maddi açıdan korunmuş olursunuz. Kasko poliçenizi satın almadan önce mutlaka hasarsızlık indirimini etkileyen durumları inceleyin.

Araç Kasko Sigortası İndirimi Nedir?

15 Ekim 2014 Çarşamba

Kasko indiriminin neler olduğunu öğrenmeden sigorta yaptırmayın. İndirimden yararlanarak en uygun fiyatlarla kaskonuzu Sigortam.net'ten kolayca yaptırın.