444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa Ne Yapmalısınız?

22 Mayıs 2014

Zorunlu trafik sigortası zorunluluğa tabi tutulmuş olsa da ne yazık ki hala gereksiz olduğunu, hatta önemsiz olduğunu düşünenler yok değil. Ancak olası hasar, kaza anında ne kadar önemli olduğunu can sıkıcı bir şekilde anlıyoruz.

Maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde, kazaya karışan taraflar arasında anlaşarak maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyerek anlaşabilir. Genellikle de kaza anında yaygın olan bir uygulamadır.

Trafik yasası ile bu hüküm yasallaştırılmış ancak bazı durumlar için istisnalar da getirilmiştir. Bu istisnalarda taraflar anlaşsa, kaza tespit tutanağı düzenlense de bir hükmü olmayacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

İstisnalardan haberdar olmak; olası kaza ihtimalleri için sizi koruyacak, can sıkıcı bir süreç yaşamanıza engel olacaktır. Eğer kazaya karışan araçlardan bir ya da birkaçının zorunlu trafik sigortası yaptırılmamış ya da yenilenmemişse kazada tarafların anlaşması bir şey ifade etmeyecektir.

Kazaya karışan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası olmaması halinde; mutlaka trafik polisi çağrılacak ve zabıt tutması beklenecektir. Kaza anında ve sonrasında karşı araçta ya da üçüncü kişilerde maddi zararlar olabilir, zorunlu trafik sigortası bu zararları güvence altına almaktadır.

Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa ne yapılacak? Karşı taraf zararlarını nasıl telafi edebilecek? 

Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur olmamak için yapılacak en akıllıca adım kasko poliçesi edinmek olacaktır. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebebiyet olan tarafla uğraşmak zorunda kalmayacaktır ve hasarını rahatça karşılayacaktır.

Zorunlu trafik sigortası sahibi olabilmek için Sigortam.net’e ulaşın, sigorta sorgulama yaparak 2014 zorunlu trafik sigortası fiyatları arasında seçim yapın, sadece 3 dakikada sigortalanın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımız aracılığıyla sigorta sahibi olun.


Okumaya Devam Edin

Niçin Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan, hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir poliçedir.

Zorunlu Trafik Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

17 Haziran 2010 Perşembe

Zorunlu trafik sigortasında her araç için teminatlar aynıdır ancak teminat limitleri araç türlerine göre değişir. 

Trafik Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar Nelerdir?

17 Haziran 2010 Perşembe

Trafik poliçelerinde de diğer tüm poliçelerde olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan haller genel şartlar ile belirtilmiştir.