Kasko ve Trafik Sigortası Birleşecek mi? Araç Sahiplerini Ne Bekliyor?

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarında yaşanan büyük artış sonrasında hemen hemen her hafta araç sigortaları ile ilgili yeni bir gelişme daha gündeme geliyor. Trafik sigortası genel şartlarında değişikliğe gidilmesi, kusur indirimi, tavan fiyat uygulamaları derken, trafik sigortasındaki yeni gündem bu sefer ise kasko ve trafik sigortasının birleştirilmesi oldu.

Konunun ilk gündeme geldiği tarihlerde çok fazla ihtimal verilmemesine rağmen bakan düzeyinde yapılan art arda açıklamalar “iki sigorta türünü de kapsayan yeni bir sigorta mı geliyor?” sorusunu akıllara getirdi. İşte kasko ve trafik sigortaları ile ilgili son gelişmeler.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Ulaştırma Bakanı Net Konuştu; "Yeni Sistem Yolda"

kasko ve trafik sigortasıGeçtiğimiz aylarda trafik sigortası ve kaskonun birleştirilebileceği yönündeki ilk açıklamayı yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yılıdırım’ın sözlerine karşılık olarak birkaç gün sonra ise Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iki sigorta türünün de farklı teminatlar vermesi nedeniyle birleştirme gibi bir çalışmaya ihtimal vermediğini belirtmişti.

Ancak Şimşek’in bu açıklamalarından yaklaşık 3 hafta sonra Binali Yıldırım’dan yeni bir açıklama geldi.Yıldırım, söz konusu çalışmanın sonlarına geldiklerini belirterek, yakın zamanda trafik sigortası ve kaskonun tek bir poliçede yer aldığı yeni sigorta sisteminin hayata geçeceğini söyledi.

Uzmanlar Mesafeli “Fiyatlar Daha da Artabilir”

Araç trafik sigortası fiyatlarında iyileşme sağlanmasına yönelik böylesi bir çalışmanın, fiyatlarda nasıl bir etki yaratacağı ise henüz net olarak bilinmiyor. Konu ile ilgili açıklamada bulunan uzmanlar ise böylesi bir uygulamanın ilk bakışta fiyatların düşmesi bir yana, iki sigorta türünün de zorunlu hale gelmesi nedeniyle daha da artmasına neden olabileceği konusuna uyarılarda bulunurken, yeni sigorta türünün kapsamı ve teminatlarının tam olarak gün yüzüne çıkmadan fiyatlar için şimdiden tahmin yürütmenin çok zor olduğu görüşündeler.

Fiyatların Düşmesini Bekleyen Sürücüler Dikkat!

Trafik sigortası ve kasko ekseninde dönen tartışmalar ötede dursun, Türkiye Sigorta Birliği tarafından açıklanan trafik sigortası istatistikleri ise fiyatların düşmesini bekleyerek poliçelerini yenilemeyen araç sahipleri için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteriyor. İstatistiklere göre trafik sigortası yaptıranların oranı bir önceki yıla göre %4 oranında düştü. Üstelik bu süreç içerisinde trafiğe kaydı yapılan araç sayısı ise neredeyse 20 milyona ulaştı. Bazı araç sahipleri fiyatların düşeceği yönündeki haberler nedeniyle trafik sigortası yaptırmazken, bu durum araç sahipleri için çok daha tehlikeli bir noktaya davetiye çıkartıyor. Trafik sigortası karşı ve üçüncü taraflara verilen maddi ve bedeni hasarları teminat altına alması nedeniyle olası bir kaza sırasında sürücü için çok önemli bir güvence sağlıyor. Aksi bir durumda ise karşı tarafa verilen tüm zararı, kazaya neden olan sürücü üstlenmek zorunda kalıyor. Trafik sigortası yaptırmamanın tehlikesi bununla da sınırlı değil. Trafik sigortası bulunmayan araç, tespit edildiği yerde bağlandığı gibi, aracın tüm çekici ve otopark masrafını da araç sahibi ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca poliçenin yaptırılmadığı her ay için trafik sigortası prim tutarına %5 gecikme cezası uygulanıyor.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Tehlikeleri

Konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse, 2009 model Volkswagen Jetta aracın trafik sigortası poliçesinin 679 TL çıktığını varsayalım. Araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığı takdirde 92 TL ceza ödemek zorunda kalacaktır. Bu cezaya ek olarak her ay için poliçe tutarına %5 oranında gecikme zammı uygulanacaktır. Yani araç sahibi trafik sigortasını yaptırmadığı ilk ayda poliçe ücreti 704 TL’ye çıkmış, ek olarak ödedeği 92 TL’lik ceza ile birlikte 136 TL zarara girmiş durumdadır. Aracın yakalanması halinde ise çekici ücreti için 100 TL, aracın otoparkta kaldığı her gün içinse 10 TL ödemek zorunda kalacak araç sahibinin zararı, aracın 1 hafta otoparkta kalacağı düşünülürse 306 TL’ye çıkacaktır.

Olası bir kaza halinde ise trafik sigortasının varlığı çok daha önemli bir hal alıyor. Bu konuyu da benzer bir örnekle açıklamak gerekirse, trafik sigortası bulunmayan bir aracın hatalı olarak 2009 model Volkswagen Jetta’ya çarptığını varsayalım. Çarpılan aracın pert olması halinde, aracın kasko değer listesinde bulunan 49.000 TL’lik değerini, trafik sigortası bulunmayan sürücünün kendisi ödemek zorundadır. Ayrıca çarpılan araçtaki yaralanan kişinin tüm hastane masrafları, eğer ölümlü bir kaza yaşanmışsa ölüm tazminatı da yine sürücünün sorumluluğunda bulunmaktadır. Trafik kazalarındaki tazminat tutarı kusur oranı üzerinden hesaplanmaktadır. Aşağıdaki örnek tabloda da görüleceği üzere maddi kaygılarla trafik sigortasının yaptırılmaması sonrasında, çok daha büyük meblalarla karşılaşmak olası.

2009 Model Volkswagen Jetta Trafik Sigortası Prim Tutarı

Trafik Cezası Yaptırmama Cezası – 92 TL

Çarpılan Aracın Pert Olması 49.000 TL

Aylık Gecikme Zammı %5 – 34 TL

+ Çarpılan Araçtakilerin Hastane Masrafları

Çekici Ücreti – 100 TL

+ Ölümlü Bir Kaza Halinde Ölüm Tazminatı

Otopark Ücreti (1 Hafta) – 70 TL

679 TL

TOPLAM: 296 TL

TOPLAM: 60.000 TL (Tahmini)

 

TOPLAM – 60.975 TL

 

 

Fiyatlar Moralinizi Bozmasın, En İyi Fiyat Garantisi Sigortam.net’te

Yükselen zorunlu trafik sigortası fiyatları nedeniyle, poliçenizi nasıl daha uygun fiyata yaptırabileceğiniz düşünmeyin. Hemen trafik sigortası hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, poliçenizi en iyi fiyat garantisiyle yaptırın. 

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan...binek otomobiller için muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak...üzere gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları...ise yıl 1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler...ile araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • ...
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.