444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kaza Anında Trafik Sigortam Yoksa Ne Olur?

04 Ağustos 2014

Artan trafik kazaları ve trafik cezalarına rağmen bugün trafiğe kayıtlı olup da trafik sigortası yaptırmayanların araç sayısı ne yazık ki oldukça yüksek oranlarda. Bu şu anlama geliyor aynı zamanda; araç sahiplerinin büyük kısmı hem trafikten men edilme hem de para cezası ödeme riskini göze alabiliyor. 

Trafik cezaları, men edilme dışında; periyodik olarak yapılan araç muayeneleri sırasında, araç muayene istasyonları zorunlu trafik sigortası poliçelerini de sorguluyor haliyle trafik sigortası yaptırmayan araçlar araçlarının muayene edilmemesine de göz yummuş oluyor.

Her yönden kısıtlılıklar, cezai yaptırımlar ve para cezalarına rağmen trafik sigortası olmayan araç sahipleri bir hasar ya da kaza ile karşılaşırsa ne olur?

Trafik sigortasına sahip olmayan araç sahiplerine verilecek cevabın 2 yönü  var. Hasarın karşı tarafa verilmiş olması halinde; karşı araç, kendi kasko sigortasını işleme sokacak ve kendi aracındaki zararı tazmin edebilecek, giderecektir. Karşı taraftaki aracın hasarda kusuru yok ise, ilgili sigorta şirketi zararı karşılar ancak kazaya sebebiyet veren, trafik sigortası olmadığı için rücu etme hakkını elinde bulundurur. Rücu edilmesi halinde ise; sigorta şirketi ödediği tazminat tutarını karşı taraftan talep eder. 

  

Kasko sahibi böylece hasarsızlık indiriminden de olmayacaktır.  Bu durumda zarar gören hasarını karşıladığı için, sigorta şirketi ödediği zararı trafik sigortası olmayan kişiden tazmin edeceği için zararlı çıkmayacak; zararlı çıkan tek taraf kazaya neden olan ve trafik sigortası olmayan araç sahibi olur. Trafik sigortanız olsa dahi yaptırmadıysanız trafik sigortası gecikme cezasıyla da karşı karşıya kalırsınız.

Kaza anında karşı tarafın seçebileceği bir başka yolda var; Güvence Hesabı istemek. Eğer kaza sırasunda bedensel bir hasar yaşandıysa bu zararın tazmini için Güvence Hesabı isteyebilir. 

Güvence Hesabı’nın kuruluş amacı; trafik sigortasına sahip olmayan araçların zarar verdikleri durumlarda yahut kazaya sebebiyet olan aracın tespitinin yapılamadığı hallerde kazadan zarar gören tarafı korumak. 

Güvence Hesabı’nın Devreye Girdiği Durumlar
 

  • Hasara, kazaya sebebiyet veren tarafın tespiti gerçekleştirilemiyorsa,
     
  • Sebebiyet veren aracın geçerli bir trafik sigortası yok ise,
     
  • Kazayı, çalınmış yahut gasp edilmiş araba yapmışsa,
     
  • Trafik sigortası yapan sigorta şirketinin mali yapısı kötü durumda, iflas etmiş ise.

Yani Güvence Hesabı’nın devreye gireceği durumlarda ya trafik sigortası yoktur ya da zor durumda olan bir sigorta şirketi vardır. Ancak bu güvencenin devreye girmesi için; kaza zor durumda olan ya da kusuru bulunmayan kişinin bedeni zarar görmüş olması gerekir.

Kaza anında hem zarar görmemek hem karşı taraf ve karşı tarafın sigorta şirketi ile karşı karşıya gelmemek adına trafik sigortanızı yaptırın, mevcut bir trafik sigortanız varsa poliçe yenileme zamanını geciktirmeyin. En doğru teminat ve en uygun trafik sigortası için Sigortam.net’in online işlemlerinden yararlanı, dilerseniz 7/24 hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

 


Okumaya Devam Edin

Trafik Cezasını Geç Ödeyenler Dikkat!

12 Nisan 2011 Salı
Nisan 2011 bülteni, Nisan ayı itibarı ile trafik cezasını geciktirenlere uygulanacak faizler artırıldı. Yeni yönetmeliğe göre aylık %1.40 olan gecikme faizi %5’e çıkarıldı.

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

02 Mart 2012 Cuma

Türkiye’de her türlü motorlu taşıt sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortası,  kaza vuku bulduğunda, sigorta sahibini para ödemekten kurtaran bir sistemdir.

Trafikte Alkol ve Sigara Düzenlemesi

29 Mayıs 2013 Çarşamba
Araç sürücülerini yakından ilgilendiren, trafikte alkol ve sigara kullanımını da içeren düzenlemeler onaylanırsa sürücülerin daha dikkatli olması gerekecek.