Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Hakkında Merak Edilenler

Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Hakkında Merak EdilenlerKaza tespit tutanağı geçerlilik süresi ne kadardır? Kaza tespit tutanağını doldururken nelere dikkat edilmesi gerekir? sorularının detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı iki veya daha fazla sayıdaki araçların yaşadıkları kazanın boyutunu gösteren ve tarafların kazaya dair verdiği ayrıntıları gösteren bir belgedir. Kaza yapan taraflarda maddi bir hasar yaşandıysa, yapılması gereken ilk şey önce anlaşma sağlamak.

Taraflar anlaşma sağladıktan sonra kaza tespit tutanağını düzenleyebiliyor ve taraflar hasar ödemelerinin gerçekleşmesi üzere ayrılıyorlar. Ancak taraflar anlaşamamışsa veya taraflardan biri tutanağı imzalamamışsa, muhakkak trafik polisinin gelmesi beklenir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Kaza tespit tutanağı kurallara uygun olarak düzenlenmişseilgili kişiler tarafından düzenlenmiş gibi kabul edilir. Tutanak, ister trafik polisi tarafından isterse kazanın tarafları tarafından düzenlenmiş olsun, aynı resmiyete sahip olacaktır. Peki, kaza tespit tutanağının resmi bir belge olarak algılanması için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Kaza tespit tutanağının düzenlenmesi aşamasında uyulması gereken pek çok kural ve detay bulunuyor. Sigorta şirketleri ile bir problem yaşamamak ve hasar ödemelerinin gecikmemesi için bu noktalara dikkat etmekte fayda var.

Kaza Tespit Tutanağını Doldururken Dikkat

  • Kazanın olduğu yer ve tarihe mutlaka tutanakta yer verilmelidir,
  • Çevrede kazaya tanık olan kişiler varsa, bu kişilerin ifadelerine tutanakta yer verilmelidir,
  • Kazaya karışan sürücülere ait; ad, soyad, T.C kimlik no, ehliyet sınıfı ve no, adres, telefon gibi iletişim bilgileri eksiksiz olarak tutanakta bulunmalıdır. Sürücü bilgileri dışında araçların; markası, şasi nosu ve aracın kullanım şekli gibi bilgiler de tutanakta belirtilmelidir,
  • Kaza tespit tutanaklarındaki en önemli ayrıntı ise trafik sigortası poliçe bilgileri ve kaza karışan tarafların imzalarıdır.
  • Kazaya karışan araç sayısı birden fazla da olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa, kaza tespit tutanağı da birden fazla olmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Düzenlenmesi titizlik gerektiren kaza tespit tutanağının elbette bir süresi de bulunuyor. Kaza tespit tutanağı geçerlilik süresi,trafik sigortası genel şartlarında bulunan zaman aşımı başlığı altında belirtilmiştir. Kaza tespit tutanağının zaman aşım süresine dair bilgilerin bulunduğu maddeye göre; trafik kazalarının eden olduğu zararların ödenmesi için bulunulan talepler; kazanın öğrenildiği tarih itibari ile 2 yılda, kazanın olduğu tarihten 10 yıl içinde zaman aşımına uğrar.

Motorlu kara taşıt araçları kasko sigortası genel şartlarının zaman aşımı maddesine göre, sigorta sözleşmesinin gerektirdiği tüm tazminat talepleri 2 yıl içerisinde zaman aşımına uğrar. Zaman aşım süreleri kaza tespit tutanağının da geçerlilik süresini belirlemiş olur.

Belli bir zaman dilimini içerek kaza tespit tutanağı trafik sigortası kapsamındaki hasarların tazmini için tek başına yeterli değildir. Kurallara uygun hazırlanan kaza tespit tutanağına; tarafların ehliyetlerinin, araç ruhsatlarının ve trafik sigortası poliçelerinin fotokopisi de eklenmelidir.

Siz de hala trafik sigortanızı yaptırmadıysanız, acele edin hasar sürecinde yalnız kalmayın. Bütçenizde tasarruf yapmanızı sağlayacak en uyguntrafik sigortası fiyatları için trafik sigortası sorgulamanızıSigortam.net’ten yapın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Neler Yapılmalı?...karşı tarafın trafik sigortası...yoksaKarşı tarafın trafik sigortası yoksa ne olur? Bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın trafik sigortası...yoksa neler yapılmalı? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Karşı tarafın trafik sigortası...yoksa, kaza da ortaya çıkan hasar masraflarının ödenmesi konusu, araç sahipleri açısından oldukça önemli. Trafik...sigortası, karşı tarafın zararını karşılayan bir güvence olması nedeniyle, kazaya karışan iki tarafında zorunlu trafik...sigortası yaptırması hasarların karşılanması açısından gerekli. Biz de bu sebeple kaza sırasında karşı tarafın trafik...sigortası yoksa neler yapılacağına dair yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa...Neler Yapılmalı?

Zorunlu trafik sigortası zorunluluğa tabi tutulmuş olsa da ne...yazık ki hala gereksiz olduğunu, hatta önemsiz olduğunu düşünenler yok değil. Ancak olası hasar, kaza anında ne kadar önemli...olduğunu can sıkıcı bir şekilde anlıyoruz. Maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde, kazaya karışan taraflar arasında...anlaşarak maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyerek anlaşabilir. Genellikle de kaza anında yaygın...olan bir uygulamadır. Trafik yasası ile bu hüküm yasallaştırılmış ancak bazı durumlar için istisnalar da getirilmiştir. Bu...istisnalarda taraflar anlaşsa, kaza tespit tutanağı düzenlense de bir hükmü...olmayacaktır. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"] İstisnalardan haberdar olmak; olası kaza ihtimalleri için sizi koruyacak,...can sıkıcı bir süreç yaşamanıza engel olacaktır. Eğer kazaya karışan araçlardan bir ya da birkaçının zorunlu trafik...sigortası yaptırılmamış ya da yenilenmemişse kazada tarafların anlaşması bir şey ifade etmeyecektir. Kazaya karışan...araçlardan birinin yani sizin açınızdan karşı tarafın trafik sigortası yoksa; mutlaka trafik polisi çağrılacak...ve zabıt tutması beklenecektir. Kaza anında ve sonrasında karşı araçta ya da üçüncü kişilerde maddi zararlar olabilir, zorunlu...trafik sigortası bu zararları güvence altına almaktadır. Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa ne yapılacak?...Karşı taraf zararlarını nasıl telafi edebilecek? Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur...olmamak için yapılacak en akıllıca adımkasko poliçesi edinmek...olacaktır. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebebiyet olan tarafla uğraşmak...zorunda kalmayacaktır ve hasarını rahatça karşılayacaktır.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin, Bütçenizi Güvenceye Alın!

Kasko sigortası teklifi alarak, en uygun kasko fiyatlarına rahatlıkla...ulaşabilirsiniz. Bu sayede aracınızı ve bütçenizi kaza risklerine karşı koruyabilir, yüksek maliyetli hasarlara katlanmak zorunda...kalmazsınız. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak ise hem trafik sigortası yaptırmama cezasını ödemez, hem de karşı tarafa...vereceğiniz zararları trafik sigortası poliçenizden karşılayabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları için teklif alın,...karşılaştırma yaparak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeye 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattımız aracılığıyla sigorta sahibi olun.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL