Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Hakkında Merak Edilenler

Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Hakkında Merak EdilenlerKaza tespit tutanağı geçerlilik süresi ne kadardır? Kaza tespit tutanağını doldururken nelere dikkat edilmesi gerekir? sorularının detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı iki veya daha fazla sayıdaki araçların yaşadıkları kazanın boyutunu gösteren ve tarafların kazaya dair verdiği ayrıntıları gösteren bir belgedir. Kaza yapan taraflarda maddi bir hasar yaşandıysa, yapılması gereken ilk şey önce anlaşma sağlamak.

Taraflar anlaşma sağladıktan sonra kaza tespit tutanağını düzenleyebiliyor ve taraflar hasar ödemelerinin gerçekleşmesi üzere ayrılıyorlar. Ancak taraflar anlaşamamışsa veya taraflardan biri tutanağı imzalamamışsa, muhakkak trafik polisinin gelmesi beklenir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Kaza tespit tutanağı kurallara uygun olarak düzenlenmişseilgili kişiler tarafından düzenlenmiş gibi kabul edilir. Tutanak, ister trafik polisi tarafından isterse kazanın tarafları tarafından düzenlenmiş olsun, aynı resmiyete sahip olacaktır. Peki, kaza tespit tutanağının resmi bir belge olarak algılanması için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Kaza tespit tutanağının düzenlenmesi aşamasında uyulması gereken pek çok kural ve detay bulunuyor. Sigorta şirketleri ile bir problem yaşamamak ve hasar ödemelerinin gecikmemesi için bu noktalara dikkat etmekte fayda var.

Kaza Tespit Tutanağını Doldururken Dikkat

 • Kazanın olduğu yer ve tarihe mutlaka tutanakta yer verilmelidir,
 • Çevrede kazaya tanık olan kişiler varsa, bu kişilerin ifadelerine tutanakta yer verilmelidir,
 • Kazaya karışan sürücülere ait; ad, soyad, T.C kimlik no, ehliyet sınıfı ve no, adres, telefon gibi iletişim bilgileri eksiksiz olarak tutanakta bulunmalıdır. Sürücü bilgileri dışında araçların; markası, şasi nosu ve aracın kullanım şekli gibi bilgiler de tutanakta belirtilmelidir,
 • Kaza tespit tutanaklarındaki en önemli ayrıntı ise trafik sigortası poliçe bilgileri ve kaza karışan tarafların imzalarıdır.
 • Kazaya karışan araç sayısı birden fazla da olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa, kaza tespit tutanağı da birden fazla olmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Düzenlenmesi titizlik gerektiren kaza tespit tutanağının elbette bir süresi de bulunuyor. Kaza tespit tutanağı geçerlilik süresi,trafik sigortası genel şartlarında bulunan zaman aşımı başlığı altında belirtilmiştir. Kaza tespit tutanağının zaman aşım süresine dair bilgilerin bulunduğu maddeye göre; trafik kazalarının eden olduğu zararların ödenmesi için bulunulan talepler; kazanın öğrenildiği tarih itibari ile 2 yılda, kazanın olduğu tarihten 10 yıl içinde zaman aşımına uğrar.

Motorlu kara taşıt araçları kasko sigortası genel şartlarının zaman aşımı maddesine göre, sigorta sözleşmesinin gerektirdiği tüm tazminat talepleri 2 yıl içerisinde zaman aşımına uğrar. Zaman aşım süreleri kaza tespit tutanağının da geçerlilik süresini belirlemiş olur.

Belli bir zaman dilimini içerek kaza tespit tutanağı trafik sigortası kapsamındaki hasarların tazmini için tek başına yeterli değildir. Kurallara uygun hazırlanan kaza tespit tutanağına; tarafların ehliyetlerinin, araç ruhsatlarının ve trafik sigortası poliçelerinin fotokopisi de eklenmelidir.

Siz de hala trafik sigortanızı yaptırmadıysanız, acele edin hasar sürecinde yalnız kalmayın. Bütçenizde tasarruf yapmanızı sağlayacak en uyguntrafik sigortası fiyatları için trafik sigortası sorgulamanızıSigortam.net’ten yapın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Hasar Anında Neler Yapılması Gerekiyor?Hasar anında yapılması gerekenler nelerdir? Hasar anında yapılacak işlemler nelerdir? sorularının...cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz. Hasar anında yapılması gerekenler hakkında tüm merak edilenleri sizler...için yazımızda bir araya getirdik. Öncelikle sadece maddi hasarlı kazalarda; kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da...sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı
...doldurmalısınız. Kazaya karışan diğer sürücüler ile anlaşmadığınız takdirde veya aşağıdaki hallerde 155 veya kaza...mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber vermelisiniz! [widget...id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Hasar Anında Yapılması Gerekenler

Hasar anında yapılması...gerekenler arasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kaza tespit tutanağının doldurulmayacağı durumları...bilmenize fayda var. DİKKAT! Aşağıdaki durumlarda bu tutanak DOLDURULMAYACAKTIR.
  Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç...kullanılıyorsa,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa, 
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri...veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan...araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card...belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
 • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile...sonuçlanmışsa.
Yukarıdaki nedenlerle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı...dolduramadığınız durumlarda yapmanız gerekenler ise aşağıdaki gibidir:
 • Kaza yerinde aracın konumunu...değiştirmeden trafik polisini aramalı, kaza zaptı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.
 • Kaza yeri...jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı...tutturmalısınız.
 • Kazaya başka bir araç da karışmış ise o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini...ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini almalısınız.
 • Araç çalışmıyorsa ve kasko...poliçenizin asistans hizmeti varsa çekici için asistans şirketini aramalısınız.
Hasar anında yapılması gerekenler...hakkında bilmeniz gereken diğer detaylar ise şöyledir;
 • Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan...önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir.
 • Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya...kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse...aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.
Kaza zaptı işleminden sonra...aracı, anlaşmalı veya yetkili bir servise çektirmelisiniz. Hasar ihbarı yapabilmek için aşağıdaki evrakları...hazırlamanız gerekir.
 • Poliçe fotokopisi,
 • Kaza Tespit Tutanağı,
 • Alkol raporu,
 • İfade tutanakları,...görgü tespit tutanağı,
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
 • Hasara...ait fotoğraflar,
 • Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler.
Bir kaza...durumunda karşı tarafa verdiğiniz hasarlar ile ilgili gerekli evraklar için tıklayınız.

Araç Sigortaları Bütçenizi Korur!

Trafik sigortasıyaptırarak karşı tarafa verebileceğiniz hasarlar...için ödeme yapmazsınız. Trafik sigortası poliçeniz zararı karşılar ve bütçenizi koruma altına alır.Kasko sigortasıile de kendi aracınızın başına gelebilecek kaza...risklerine karşı, aracınızı ve bütçenizi koruyabilirsiniz. Bu nedenle geç olmadan Sigortam.net'ten araç sigortalarınızı yaptırın, güvenceniz hemen...başlasın! En uygun kasko sigortası fiyatları ve trafik sigortası fiyatları Sigortam.net'te.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL