444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Edebilir miyiz?

10 Kasım 2014

Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde, kazasız geçen bir gün hemen hemen hiç yok. Bu tür yerlerde trafiğe çıkan araç sahiplerinin temkinli olması ve olası risklerin gerçekleşmesi durumunda yapılacaklardan haberdar olması gerekir.

Bu gerekliliklerin getirdiği sorumluluklardan biri kaza tespit tutanağını doldurmaktır. 1 Nisan 2008’den beri geçerli olan uygulamaya göre kaza tespit tutanağı, taraflar anlaştıktan sonra doldurulabilir. Yani trafik polisini beklemeki gibi bir zorunluluk yoktur.

Kaza tespit tutanağı belirlenmiş olan şartlar doğrultusunda hazırlandıysa, sorun çıkmaksızın kabul edilmektedir. Bu tutanak, kazanın nasıl meydana geldiğini gözler önüne seren ve kazadaki tarafların anlaşmaya vardığını gösteren bir belgedir. Kaza tespit tutanağının geçerli kabul edilmesi için taraflar tarafından imzalanması gerekir. Bütün bu süreç , taraflar anlaştığında gerçekleşir.

Kaza tespit tutanağıyla ilgili daha fazla bilgi için; ''Kaza Tespit Tutanağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  

Trafik Kazalarında Polisin Gelmesi Gereken Durumlar

Taraflar anlaşamadıysa veya bazı özel durumlar söz konusuysa, trafik polisinin gelmesi beklenir. Bu özel durumlar;

  • Sürücü ehliyeti yoksa,
  • Sürücünün araç kullanmaya yetkisi yoksa,
  • Sürücü alkollüyse,
  • Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı şüphesi varsa,
  • Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise
  • Kaza resmi kuruluşlara ait mallar zarar verdiyse,
  • Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse
  • Kazanın taraflarından birinin zorunlu trafik sigortası yoksa
  • Kaza  ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarara neden olduysa,

Kaza tespit tutanağının resmiyette bir anlam ifade etmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Kazanın neden olduğu hasarın tazmini için bu kurallara uyulması gerekiyor.

Kaza tespit tutanağı, kazanın nasıl meydana geldiğini gösteren tutanaktır ve kusur derecelerini göstermez. Kusur dereceleri, sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir. Sigorta şirketleri, kaza tespit tutanağını baz alarak kusur konusunda anlaşabilir. Kusur oranı ilgili detaylı bilgi için; ''Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tarafların anlaşması için 3 gün sınırı vardır. 3 iş günü içerisinde anlaşmaya varılamaz ise ilgili dosya, Tutanak Değerlendirme Komisyonu'na iletilir. Komisyon, 3 iş günü içerisinde ilgili dosyayı sonuçlandırır.

Kazaya karışan tarafların sigorta şirketleri aynı olabilir. Böyle bir durumda SBM’nin (sigorta birliği merkezi) sitesinden ''Kaza Tespit Tutanağı İtiraz'' işlemi ile sigorta şirketinin kusur konusunda verdiği karara itiraz edilebilir. 

Trafik kazalarını en az hasarla atlatmak için kasko sigortası ve trafik sigortası yenilemelerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Aracınıza ve bütçenize özel en uygun fiyatlı poliçeyi almak için Sigortam.net  444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bizi arayarak destek alabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

28 Ocak 2011 Cuma
Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması gerekmektedir. 

Kaza Tespit Tutanağının Durumu

04 Mart 2011 Cuma
Kaza sonrasında doldurduğunuz kaza tespit tutanağının durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl ve Hangi Durumlarda Doldurulur?

25 Eylül 2012 Salı
Yalnız maddi hasara yol açan trafik kazalarında kazaya karışan taraflar aralarında anlaşarak tutanak tutmakta ve bu tutanaklar ile sigorta şirketlerine, hasarlarının ödenmesi için başvurabilmektedirler.