Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Edebilir miyiz?

Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde, kazasız geçen bir gün hemen hemen hiç yok. Bu tür yerlerde trafiğe çıkan araç sahiplerinin temkinli olması ve olası risklerin gerçekleşmesi durumunda yapılacaklardan haberdar olması gerekir.

Bu gerekliliklerin getirdiği sorumluluklardan biri kaza tespit tutanağını doldurmaktır. 1 Nisan 2008’den beri geçerli olan uygulamaya göre kaza tespit tutanağı, taraflar anlaştıktan sonra doldurulabilir. Yani trafik polisini beklemeki gibi bir zorunluluk yoktur.

Kaza tespit tutanağı belirlenmiş olan şartlar doğrultusunda hazırlandıysa, sorun çıkmaksızın kabul edilmektedir. Bu tutanak, kazanın nasıl meydana geldiğini gözler önüne seren ve kazadaki tarafların anlaşmaya vardığını gösteren bir belgedir. Kaza tespit tutanağının geçerli kabul edilmesi için taraflar tarafından imzalanması gerekir. Bütün bu süreç , taraflar anlaştığında gerçekleşir.

Kaza tespit tutanağıyla ilgili daha fazla bilgi için; ''Kaza Tespit Tutanağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Kazalarında Polisin Gelmesi Gereken Durumlar

Taraflar anlaşamadıysa veya bazı özel durumlar söz konusuysa, trafik polisinin gelmesi beklenir. Bu özel durumlar;

  • Sürücü ehliyeti yoksa,
  • Sürücünün araç kullanmaya yetkisi yoksa,
  • Sürücü alkollüyse,
  • Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı şüphesi varsa,
  • Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise
  • Kaza resmi kuruluşlara ait mallar zarar verdiyse,
  • Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse
  • Kazanın taraflarından birinin zorunlu trafik sigortası yoksa
  • Kaza  ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarara neden olduysa,

Kaza tespit tutanağının resmiyette bir anlam ifade etmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Kazanın neden olduğu hasarın tazmini için bu kurallara uyulması gerekiyor.

Kaza tespit tutanağı, kazanın nasıl meydana geldiğini gösteren tutanaktır ve kusur derecelerini göstermez. Kusur dereceleri, sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir. Sigorta şirketleri, kaza tespit tutanağını baz alarak kusur konusunda anlaşabilir. Kusur oranı ilgili detaylı bilgi için; ''Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tarafların anlaşması için 3 gün sınırı vardır. 3 iş günü içerisinde anlaşmaya varılamaz ise ilgili dosya, Tutanak Değerlendirme Komisyonu'na iletilir. Komisyon, 3 iş günü içerisinde ilgili dosyayı sonuçlandırır.

Kazaya karışan tarafların sigorta şirketleri aynı olabilir. Böyle bir durumda SBM’nin (sigorta birliği merkezi) sitesinden ''Kaza Tespit Tutanağı İtiraz'' işlemi ile sigorta şirketinin kusur konusunda verdiği karara itiraz edilebilir. 

Trafik kazalarını en az hasarla atlatmak için kasko sigortası ve trafik sigortası yenilemelerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Aracınıza ve bütçenize özel en uygun fiyatlı poliçeyi almak için Sigortam.net  444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bizi arayarak destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL