Kaza Tespit Tutanağı İtirazı Nasıl ve Nereden Yapılır?

Kaza Tespit Tutanağı İtirazı Nasıl ve Nereden Yapılır?Kaza tespit tutanağı itirazı nereye ve nasıl yapılır? sorusu birçok sürücünün merak ettiği konuların başında geliyor. Kaza durumunda tarafların kendi aralarında düzenlediği kaza tespit tutanağına itiraz şartları hakkında yazımızın devamında bilgi alabilirsiniz.

Trafikteki risklerin ve araç sigortalarının güvence verdiği hasarların başında trafik kazaları geliyor. Binlerce aracın ilerlediği bir yolda kaza yapmadan gideceğimiz yere varmak, büyük bir şans. Ne yazık ki her zaman bu kadar şanslı olmuyor,  trafik kazaları ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Yaşanan trafik kazalarının stresi ayrı, trafikte zaman kaybetmenin stresi ayrı canımızı sıkıyor. Ancak günümüzde kaza tespit tutanağını taraflar arasında anlaşarak düzenleyebiliyor, zaman kayıplarının önüne geçebiliyor. Akıllı telefon sahipleri, kazaya dair bilgileri mobil kaza tespit tutanakları ile sigorta şirketlerine dakikalar içerisinde ulaştırılabiliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL
  

Kaza Tespit Tutanağının Düzenlenmesi

Kaza tespit tutanağının değerlendirilmesi için tutanağın uzman kişiler tarafından doldurulması gibi bir şart söz konusu değil. Kaza tespit tutanağı kurallara uygun bir şekilde düzenlendiyse, trafik polisince düzenlenmiş gibi kabul ediliyor.  

Trafik polisi tarafından ya da  kazaya karışan taraflar tarafından düzenlenmiş olsun, doğru bir tutanak aynı resmiyete sahiptir. Ancak, taraflar kendi aralarında anlaşmaya varamazsa, trafik polisine başvurulmalıdır. Bazı durumlarda vardır ki taraflar anlaşsa dahi polis çağrılmalıdır.

Trafik Polisinin Gelmesini Zorunlu Kılan Durumlar

  • Sürücünün ehliyeti yoksa,
  • Sürücünün ehliyeti var ama o aracı kullanması için yeterli değilse,
  • Sürücünün yaşı küçükse,
  • Sürücünün akollü olduğundan şüphe varsa,
  • Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı görülüyorsa,
  • Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise,
  • Kaza sırasında resmi kuruluşlara ait mallar zarar görmüşse,
  • Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse,
  • Kaza yapan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası yoksa,
  • Kaza sırasında ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarar olmuşsa, tutanak mutlaka trafik polisi tarafından doldurulmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı İtirazı Nasıl Yapılır?

Peki, taraflar anlaşarak kaza tespit tutanağı düzenlese dahi sonradan kaza tespit tutanağı itirazı mümkün mü?

Kaza tespit tutanağı düzenlemedeki amaç kazanın meydana gelişini göstermektir, kaza tespit tutanağı kaza kusur oranlarını göstermez. Kusur derecelerini belirleyecek olan sigorta şirketleridir.

Sigorta şirketlerinin kusur oranlarında anlaşması halinde, kusuru bulunmayan tarafın hasarı trafik sigortası tarafından karşılanır. Sigorta şirketleri 3 iş günü geçmesine rağmen kusur oranlarında anlaşmaya varamazsa, kesin kararı Sigorta Komisyonu’nun vermesi istenir. Sigorta şirketleri karara itiraz etse de, komisyon itirazi reddederse kusurlu taraf kesinleşir.

Kaza tespit tutanağı itirazı yapmak için Sigorta Birliği Merkezi’nin online sitesinden Kaza Tespit Tutanağı İtirazı formunu doldurabilirsiniz.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Bir hasar anında zararınızın karşılanmasını talep etmek, aracınızın tamirinin bütçenizde zarara neden olabilme ihtimalinin önüne geçebilmek için araç sigortanızı geciktirmeden yaptırmalısınız. Araç sigortanızı en uygun seçeneklerle almak için ise trafik sigortası fiyatları ve kasko sigortası fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sigortam.net‘ten kasko ve trafik sigortası tekliflerini online olarak karşılaştırarak 3 dakika içerisinde bütçenize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. En doğru araç sigorta hesaplamaları ve en uygun araç sigortaları için ise Sigortam.net’e gelmeniz veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramanız yeterlidir.

 

Benzer İçerikler

Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Neler Yapılmalı?... karşı tarafın trafik sigortası...yoksaKarşı tarafın trafik sigortası yoksa ne olur? Bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın trafik sigortası...yoksa neler yapılmalı? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Karşı tarafın trafik sigortası...yoksa, kaza da ortaya çıkan hasar masraflarının ödenmesi konusu, araç sahipleri açısından oldukça önemli. Trafik...sigortası, karşı tarafın zararını karşılayan bir güvence olması nedeniyle, kazaya karışan iki tarafında zorunlu trafik...sigortası yaptırması hasarların karşılanması açısından gerekli. Biz de bu sebeple kaza sırasında karşı tarafın trafik...sigortası yoksa neler yapılacağına dair yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa...Neler Yapılmalı?

Zorunlu trafik sigortası zorunluluğa tabi tutulmuş olsa da ne...yazık ki hala gereksiz olduğunu, hatta önemsiz olduğunu düşünenler yok değil. Ancak olası hasar, kaza anında ne kadar önemli...olduğunu can sıkıcı bir şekilde anlıyoruz. Maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde, kazaya karışan taraflar arasında...anlaşarak maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyerek anlaşabilir. Genellikle de kaza anında yaygın...olan bir uygulamadır. Trafik yasası ile bu hüküm yasallaştırılmış ancak bazı durumlar için istisnalar da getirilmiştir. Bu...istisnalarda taraflar anlaşsa, kaza tespit tutanağı düzenlense de bir hükmü...olmayacaktır. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"] İstisnalardan haberdar olmak; olası kaza ihtimalleri için sizi koruyacak,...can sıkıcı bir süreç yaşamanıza engel olacaktır. Eğer kazaya karışan araçlardan bir ya da birkaçının zorunlu trafik...sigortası yaptırılmamış ya da yenilenmemişse kazada tarafların anlaşması bir şey ifade etmeyecektir. Kazaya karışan...araçlardan birinin yani sizin açınızdan karşı tarafın trafik sigortası yoksa; mutlaka trafik polisi çağrılacak...ve zabıt tutması beklenecektir. Kaza anında ve sonrasında karşı araçta ya da üçüncü kişilerde maddi zararlar olabilir, zorunlu...trafik sigortası bu zararları güvence altına almaktadır. Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa ne yapılacak?...Karşı taraf zararlarını nasıl telafi edebilecek? Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur...olmamak için yapılacak en akıllıca adım kasko poliçesi edinmek...olacaktır. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebebiyet olan tarafla uğraşmak...zorunda kalmayacaktır ve hasarını rahatça karşılayacaktır.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin, Bütçenizi Güvenceye Alın!

Kasko sigortası teklifi alarak, en uygun kasko fiyatlarına rahatlıkla...ulaşabilirsiniz. Bu sayede aracınızı ve bütçenizi kaza risklerine karşı koruyabilir, yüksek maliyetli hasarlara katlanmak zorunda...kalmazsınız. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak ise hem trafik sigortası yaptırmama cezasını ödemez, hem de karşı tarafa...vereceğiniz zararları trafik sigortası poliçenizden karşılayabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları için teklif alın,...karşılaştırma yaparak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeye 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattımız aracılığıyla sigorta sahibi olun.