Kaza Tespit Tutanağı İtirazı Nereden Yapılır?

Trafikteki risklerin ve araç sigortalarının güvence verdiği hasarların başında trafik kazaları geliyor. Binlerce aracın ilerlediği bir yolda kaza yapmadan gideceğimiz yere varmak, büyük bir şans. Ne yazık ki her zaman bu kadar şanslı olmuyor,  trafik kazaları ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Yaşanan trafik kazalarının stresi ayrı, trafikte zaman kaybetmenin stresi ayrı canımızı sıkıyor. Ancak günümüzde kaza tespit tutanağını taraflar arasında anlaşarak düzenleyebiliyor, zaman kayıplarının önüne geçebiliyor. Akıllı telefon sahipleri, kazaya dair bilgileri mobil kaza tespit tutanakları ile sigorta şirketlerine dakikalar içerisinde ulaştırılabiliyor.

Kaza tespit tutanağının değerlendirilmesi için tutanağın uzman kişiler tarafından doldurulması gibi bir şart söz konusu deği. Kaza tespit tutanağı kurallara uygun bir şekilde düzenlendiyse, trafik polisince düzenlenmiş gibi kabul edilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL
  

Trafik polisi tarafından ya da  kazaya karışan taraflar tarafından düzenlenmiş olsun, doğru bir tutanak aynı resmiyete sahiptir. Ancak, taraflar kendi aralarında anlaşmaya varamazsa, trafik polisine başvurulmalıdır. Bazı durumlarda vardır ki taraflar anlaşsa dahi polis çağrılmalıdır.

Trafik polisinin gelmesini zorunlu kılan durumlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sürücünün ehliyeti yoksa,
  • Sürücünün ehliyeti var ama o aracı kullanması için yeterli değilse,
  • Sürücünün yaşı küçükse,
  • Sürücünün akollü olduğundan şüphe varsa,
  • Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı görülüyorsa,
  • Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise,
  • Kaza sırasında resmi kuruluşlara ait mallar zarar görmüşse,
  • Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse,
  • Kaza yapan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası yoksa,
  • Kaza sırasında ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarar olmuşsa, tutanak mutlaka trafik polisi tarafından doldurulmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı İtirazı Nasıl Yapılır?

Peki, taraflar anlaşarak kaza tespit tutanağı düzenlese dahi sonradan kaza tespit tutanağına itiraz etmek mümkün mü?

Kaza tespit tutanağı düzenlemedeki amaç kazanın meydana gelişini göstermektir, kaza tespit tutanağı kaza kusur oranlarını göstermez. Kusur derecelerini belirleyecek olan sigorta şirketleridir.

Sigorta şirketlerinin kusur oranlarında anlaşması halinde, kusuru bulunmayan tarafın hasarı trafik sigortası tarafından karşılanır. Sigorta şirketleri 3 iş günü geçmesine rağmen kusur oranlarında anlaşmaya varamazsa, kesin kararı Sigorta Komisyonu’nun vermesi istenir. Sigorta şirketleri karara itiraz etse de, komisyon itirazi reddederse kusurlu taraf kesinleşir.

Kaza tespit tutanağı itirazı yapmak için Sigorta Birliği Merkezi’nin online sitesinden Kaza Tespit Tutanağı İtirazı formunu doldurabilirsiniz

Bir hasar anında hasarınızın karşılanmasını talep etmek, aracınızın tamirinin bütçenizde zarara neden olabilme ihtimalinin önüne geçebilmek için araç sigortanızı geciktirmeden yaptırmalısınız. Araç sigortanızı en uygun seçeneklerle almak için ise araç sigorta hesaplaması yapmalısınız.

En doğru araç sigorta hesaplamaları ve en uygun araç sigortaları için ise Sigortam.net’e gelmeniz veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramanız yeterlidir.

 

Benzer İçerikler