Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Hayatımıza girdiği günden bu yana önemli bir kolaylık sağlayan kaza tespit tutanağı uygulamasında ayrıca online kaza tespit tutanağı sorgulama işlemi de yapılabiliyor. Kaza tutanağı sorgulama işlemini TC Kimlik No ve plaka bilgilerinizle saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama İçin Tıklayın

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Kaza Tespit Tutanağı Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Kaza Tespit Tutanağı SorgulamaKaza tespit tutanağındaki işlem en az iki ikişinin karıştığı trafik kazalarında, tarafların doldurdukları kaza tespit tutanağını sigorta şirketlerine iletmeleri ile başlamaktadır. Sigorta şirketi ise kendisine iletilen tutanağı en geç takip eden iş gününün sonuna kadar, varsa fotoğraflarla birlikte elektronik ortamda SBM’ye iletmektedir.

Tutanakların SBM’ye iletilmesinin ardından sigorta şirketleri kendi kusur oranlarının değerlendirmesini yaparlar. Bu değerlendirme sonucunda iki taraf da aynı kusur oranlarını belirtip anlaşmaya varmışlarsa, dosya sonuçlanır. Aksi takdirde ise dosya 3 iş günü içerisinde Tutanak Değerlenirme Komisyonu’na iletilir. Dosya burada 3 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Kaza Tespit Tutanağı İtirazı

Kaza tespit tutanağının sonuçlanmasının ardından SBM, taraflara hem SMS, hem de e-posta yoluyla bilgilendirme yapmaktadır. Eğer taraflardan biri tutanaktaki kusur oranını öğrenmek istiyorsa, bu sefer kaza tespit tutanağı sorgulama işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Kaza tespit tutanağına itirazın en az 5 iş günü içerisinde yapılması gereklidir. Kaza tespit tutanağı sorgulama işlemini sbm.gov.tr adresinden online olarak veya  SMS yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz.

Hasar Dosya Takibinizi Sigortam.net Yapsın

Trafik kazası ve arızalar sonrasında başlayan süreç, araç sahiplerinin gün içerisindeki diğer işleri ile ilgilenmelerine engel teşkil ediyor. Ancak, kasko sigortasını Sigortam.net‘ten yaptıranlar, hasar dosya takibi işlemlerini takip etmek zorunda kalmıyor. Sigortam.net hasar işlemleri boyunca müşterilerinin hasar dosya takibini ücretsiz olarak yaparak, poliçe alımı sonrasında da müşterilerinin yanında yer alıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Trafik Sigortanızı Mutlaka Yaptırın

Olası bir kaza anında zorunlu trafik sigortası poliçenizi yaptırmamış olmanız sizi önemli sıkıntılar içerisine sokabilir. Trafik sigortası aracınızın veya sizin için hasar ödemesi yapmasa da, hatalı olduğunuz durumlarda karşı tarafın hasarını ödemesi nedeniyle önemli bir avantaj sağlamaktadır. Trafik sigortasında en iyi fiyat garantili teklifi trafik sigortası sorgulama yaparak 2 dk’da alın veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Neler Yapılmalı?... karşı tarafın trafik sigortası...yoksaKarşı tarafın trafik sigortası yoksa ne olur? Bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın trafik sigortası...yoksa neler yapılmalı? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Karşı tarafın trafik sigortası...yoksa, kaza da ortaya çıkan hasar masraflarının ödenmesi konusu, araç sahipleri açısından oldukça önemli. Trafik...sigortası, karşı tarafın zararını karşılayan bir güvence olması nedeniyle, kazaya karışan iki tarafında zorunlu trafik...sigortası yaptırması hasarların karşılanması açısından gerekli. Biz de bu sebeple kaza sırasında karşı tarafın trafik...sigortası yoksa neler yapılacağına dair yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa...Neler Yapılmalı?

Zorunlu trafik sigortası zorunluluğa tabi tutulmuş olsa da ne...yazık ki hala gereksiz olduğunu, hatta önemsiz olduğunu düşünenler yok değil. Ancak olası hasar, kaza anında ne kadar önemli...olduğunu can sıkıcı bir şekilde anlıyoruz. Maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde, kazaya karışan taraflar arasında...anlaşarak maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyerek anlaşabilir. Genellikle de kaza anında yaygın...olan bir uygulamadır. Trafik yasası ile bu hüküm yasallaştırılmış ancak bazı durumlar için istisnalar da getirilmiştir. Bu...istisnalarda taraflar anlaşsa, kaza tespit tutanağı düzenlense de bir hükmü...olmayacaktır. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"] İstisnalardan haberdar olmak; olası kaza ihtimalleri için sizi koruyacak,...can sıkıcı bir süreç yaşamanıza engel olacaktır. Eğer kazaya karışan araçlardan bir ya da birkaçının zorunlu trafik...sigortası yaptırılmamış ya da yenilenmemişse kazada tarafların anlaşması bir şey ifade etmeyecektir. Kazaya karışan...araçlardan birinin yani sizin açınızdan karşı tarafın trafik sigortası yoksa; mutlaka trafik polisi çağrılacak...ve zabıt tutması beklenecektir. Kaza anında ve sonrasında karşı araçta ya da üçüncü kişilerde maddi zararlar olabilir, zorunlu...trafik sigortası bu zararları güvence altına almaktadır. Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa ne yapılacak?...Karşı taraf zararlarını nasıl telafi edebilecek? Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur...olmamak için yapılacak en akıllıca adım kasko poliçesi edinmek...olacaktır. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebebiyet olan tarafla uğraşmak...zorunda kalmayacaktır ve hasarını rahatça karşılayacaktır.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin, Bütçenizi Güvenceye Alın!

Kasko sigortası teklifi alarak, en uygun kasko fiyatlarına rahatlıkla...ulaşabilirsiniz. Bu sayede aracınızı ve bütçenizi kaza risklerine karşı koruyabilir, yüksek maliyetli hasarlara katlanmak zorunda...kalmazsınız. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak ise hem trafik sigortası yaptırmama cezasını ödemez, hem de karşı tarafa...vereceğiniz zararları trafik sigortası poliçenizden karşılayabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları için teklif alın,...karşılaştırma yaparak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeye 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattımız aracılığıyla sigorta sahibi olun.