Köprü ve Otoyol Kaçak Geçiş Cezası Olanlara Müjdeli Haber

Her ne kadar artan araç vergileri ve trafik cezaları sürücülerin canını sıkıyor olsa da sürücülerin yüzünü güldürecek gelişmeler de yaşanıyor.

Son iki yıldır artış göstermeyen köprü ve otoyol geçişi ücretlerine bu yıl da zam gelmediğine "Köprü ve Otoyol Geçişleri Ücretlerine Zam Geldi mi?" başlıklı haberimizde değinmiş, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan'nın konu hakkındaki açıklamalarına yer vermiştik.

Köprü ve otoyol geçişlerine yönelik bir uygulama daha geldi. 

Binlerce araç sahibinin şikayet ettiği, yakındığı, araç sahiplerini perişan eden köprü ve otoyol kaçak geçiş ceza oranlarına yönelik yeni düzenleme Meclis’ten geçti.  

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

En Uzak Mesafe Yerine Giriş Çıkış Mesafesi

Hazırlanan çalışma ile beraber "en uzak mesafe" ifadesinin yerin, ibaresi "giriş-çıkış yapılan mesafe" ifadesi aldı.  

Meclis’ten geçen yeni tasarıyla uygulama şöyle olacak; Karayolları Genel Müdürlüğü işletimindeki otoyollardan geçiş ücreti ödemeden giriş-çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin on katı tutarında idari para cezası verilecek .

Yabancı plakalı araçlar için de uygulanacak bu ceza, gümrük kapılarında tahsil edilecek.

Köprü ve Otoyol Ücretlerini 15 Gün içinde Ödeyenlere Ceza Yok

Gişelerden ve köprüden geçiş ücreti ödemeden geçen sürücülere hemen ceza uygulanmayacak. Ödemesiz geçiş tarihi itibari ile 15 günlük sürece uygun şekilde ödemesini yapanlara 10 kat ceza uygulanmayacak.

Trafikteki sürücüleri bekleyen cezalar sadece köprü ve otoyol geçişleri ile sınırlı değil. 2015’te yapılan yeni düzenlemelerle birlikte trafik cezalarında da artış yaşandı. En çok ihlal eden trafik kurallarının neden olduğu cezaları sizin için bir araya getirdik

2015 Trafik Cezaları
 

Alkollü Araç Kullanımı

Alkollü olarak araç kullananlar, 0.5 promilin üzerinde alkollü şekilde ilk kez trafik polisine yakalandığında 727 TL yerine 800 TL, 2. kez yakalandığında 911 TL yerine 1.003 TL, alkollü şekilde 3. kez yakalananlar ise 1.609 TL para cezası ödemek zorunda.

Ehliyet Belgesini Unutmak

Kırmızı ışıkta durmayan,  trafik tescil belgesini almadan trafiğe çıkan, ehliyeti yanında bulunmayan ve diğer sürücülerin dikkatini dağıtacak şekilde far taktıranlar ise 189 TL para cezası ödüyor. 

Araç Muayenesini Geciktirmek

Belirli periyodlarla yapılması zorunlu olan araç muayenesinin geciktirilmesi, trafik levhalarına dikkat etmeyenler, hız limitini aşan ve takip mesafesini dikkate almayanlar, 88 TL  ile cezalandırılıyor. 

İdari para cezalarına neden olan trafik cezalarının detaylarına "2015 Trafik Para Cezaları" başılıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik cezaları gibi trafik sigortasını yaptırmamanın veya geciktirmenin maddi yaptırımları vardır. Bu yüzden hem ilk defa trafik sigortası yaptıracak, hem de trafik sigortası yenilemesi gelen sürücülerin dikkatli olması gerekir.

Sigortam.net’ten trafik sigortası fiyatı almak isteyen sürücülerin sadece 3 dakikada trafik poliçesi sorgulaması yapması yeterlidir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak da poliçenize sahip olabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL