Lastik Ömrünü Etkileyen Faktörler

Araç altında beklenen performansı yerine getirmesi amacıyla çeşitli kimyasal ve doğal malzemelerle lastik üretilmektedir. 

Üretim işlemleri ile lastiğe istenen performans yetkileri kazandırılmakta, uygun koşullarda saklanması durumunda en iyi performansı göstermesi amaçlanmaktadır.

Lastiğin araç altında istenen performansı gösterebilmesi için; ‘’Aracıma Uygun Lastik Hangisi’’,  ‘’Lastik Bakımı Nasıl Yapılır’’ soruları yanında; kullanım sırasında maruz kaldığı iklim, çevre, kullanım koşulları ve depoda saklanma koşulları büyük önem taşımaktadır.

Aracın aylık ve yıllık bakımında en kritik ve en önemli parça lastiktir. Lastiğinizin ömrünü uzatmak aracınızın bakımına katkı sağlayacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Pekil Lastik Ömrünü  Etkileyen Noktalar Nelerdir?

Hava Basıncı

Araca uygun olmayan hava basıncı tamiri mümkün olmayan hasarların yanısıra, lastiğin aşınmasına sebebiyet verir. Hava basıncı üreticilerin belirlediği basınç değerine uygun olmalıdır.

Balans Ayarı

Lastik ve jantın birbirine denk olmaması hız esnasında zıplama ve yalpalama gibi konforsuzluk hissine neden olacaktır.

Yer Değiştirme

Lastiklerinizin,takılı oldukları değişik pozisyonlarda farklı aşınmalara maruz kalacaklarından, düzenli olarak yerlerinin değiştirilmesi ömürlerini arttıracaktır.

Yükleme Biçimi

Araç taşıma kapasitesi üzerindeki yüklemeler; lastikte çabuk ısınmalara, arıza vermesine ve hızlı aşınmasına sebebiyet verecektir. Aşırı, dengesiz yüklemeler lastik ömrüne olumsuz etki yapar.

Ayarsız Fren

Fren sistemlerini tavsiye edilen aralıklarla kontrol ettirin, ayarsız frenler lastiklerde  hızlı aşınma ve düzensizliklere neden olur.

Araç Kullanımına Uygun Lastik Seçimi

Aracın el kitabında yer alan noktalara dikkat edilmeli, belirtilen ebatlarda lastikler seçilerek kullanılmalıdır. 

Unutmayın! Zorunlu trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmayın. Sigorta sorgulama yaptırarak trafik sigortasını geciktirmeyin, yollara güvenle çıkın,

Sigortam.net üzerinden sigorta şirketleri tarafından verilen teklifleri görün ve size en uygun trafik sigortası fiyatları arasından bütçenize uygun olanı seçin.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL