Otomobilin Motor Gücünü Arttırmanın Yolları

motor gücünü arttırmakMotor gücünü arttırmak, araç performansını yükseltir ve daha uzun süreli bir kullanım sağlar. Motor gücünü arttırmak için bakım önerilerini ve yapılması gerekenler yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Genellikle araç sahipleri araçlarının bakımına rutin bakımları dışında özen göstermez. Ancak; aracınızın motoru düzgün kullanılmıyorsa başınız belada demektir. Motor bakımı yaptırmayı ihmal etmemek güvenliğiniz için de önemlidir.

Neticede araç performansı; araç için uygun yakıt, aracın rutin bakımı, uygun yakıt ve yağ seçimi, mevsim koşulları baz alınarak kullanılan lastikle doğru orantılı.

Oysa klasik bakım işlemleri harici birkaç ufak işlem ve basit kurallara uyulduğu takdirde; motor gücü artar ve aracınızdan daha yüksek bir performansı uzun yıllar alabilirsiniz. Bu sebeple motor gücü arttırmak için neler yapılması gerektiğini öğrenmenizde fayda var.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Motor Gücünü Arttırmak İçin Tüyolar

Motor Yağı

Motor yağı, motorun hareketli yapısı üzerinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünmesi ve aşınmasını önler. Bu durum tekerleklere fazla güç aktarıldığı manasına gelir.

Soğuk Hava Subabı

Soğuk hava subapları motor gücü yükseltmek için kullanılan en yaygın ve uygun sistem. Bu sistem motora monte edildiğinde giriş borusu motorun tepesinden başlar motorun alt bölmesine doğru uzanır. Konik hava filtresi bu borunun alt kısmına monte edilir. Bu konik filtre gelen havadan daha serin bir havayı motorun içine verecektir. Bu sebeple bu sisteme soğuk hava sistemi denir. Soğuk hava motor içindeki oksijeni sıcak havadan daha fazla yoğun yapar bu da benzinle karışınca motor daha hızlı çalışmaya başlar.

Nitro Oksit Sistem

Nitro oksit sistem motorun içine nitroksinin enjekte edilmesinden ibaret. Ne zaman nitroksine ihtiyaç duyulursa bir tuşa basarak nitroksinin motora karışmasını sağlar. Nitroksin sistemi bakımı düzenli olarak yapılmalıdır ki verim alınabilsin. Nikroksinin sisteme girmesi halinde sıcaklık yükselip daha fazla atmosferik hava motora girer, ortamdaki oksijen daha fazla benzin ve havanın yanmasını sağlar.

Antifiriz

Soğuk havalarda suyun donmasına ve radyatörün paslanmasına engel olmak için; radyatör suyuna ilave antifriz yılda en az bir kez kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda değiştirilmelidir.

Dinometer Testi

Aracınızdan en iyi performansı yakalamak için dinometer testi ile verim alma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bu devir daim ya da motor gücünü ölçer.

Hidrolik Yağı

Hidrolik yağ genellikle sorun çıkarmayan sıvıların başında gelir. Sızıntı olasılığı düşük olsa dahi periyodik yapılan bakımlarda kontrol edilmeli, eksik ise tamamlanmalıdır.

Araç bakımıyaptırmayı ihmal etmeyin, trafikte güvende olun!

Aracınızdan yüksek verim almak için motor gücünü arttırırken; sizin ve trafikteki diğer insanların güvenliğini arttırmak için de zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

En uygun araç sigortası fiyatları için Sigortam.net‘e gelin. Kasko teklifi ve trafik sigortası teklifialarak bütçenize en uygun poliçeyi rahatlıkla seçin. Dilerseniz internetten teklif alarak 2 dakikada teklifleri görün, dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattından arayarak sigorta uzmanlarımızdan destek alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL