2018 Motorlu Taşıtlar Vergisinin Hesaplama, Sorgulama ve Ödeme Ayrıntıları

2019 MTV zamlı fiyatları açıklandı. “2019 MTV Zammı ve Fiyatları” güncel yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 2019 MTV fiyat tablosu yazımızda.

MTV 2019 hesaplama ve ödeme işlemleri için güncel bilgileri “2019 MTV Hesaplama ve Ödeme Nasıl ve Nereden Yapılır?” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Motorlu Taşıtlar vergisi yani MTV nedir sorusuna kısa bir tanımlama yapılması gerekirse, aracın yaşı, cinsi ve değeri gibi kriterlere göre belirlenen, her yılın Ocak ve Temmuz ayında ödenmesi gereken bir vergi çeşididir. Motorlu araç sahipleri, 2018 yılı için belirlenen 1-31 Temmuz tarihleri arasında 2.taksit ödemesini gerçekleştirmek zorundalar. Biz de bu sebeple temmuz ayı içerisinde ödemeler devam ederken, MTV hakkında  merak edilen tüm konuları bir araya getirdik.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

Motorlu araçlar için ödenmesi gereken taşıt vergisi, araçların özelliklerine göre belirlenir. Otomobil, motosiklet, otobüs, minibüs,kamyon ve benzeri araçların yaş, silindir hacmi, oturma kapasitesi gibi değişkenlerine göre vergi aralıkları ortaya çıkar. 2018 öncesinde MTV vergisi, sadece motor silindir hacmi ve araç yaşı değerlerine göre yapılıyordu. 2018’de ise önemli bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklikte araç vergi hesaplama kriterlerine taşıt değerleri de eklendi. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama işlemini gerçekleştirirken ilk iktisap (edinme, kazanma) tarihi üzerinden bir ayrım söz konusu. 31/12/2017 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihten önce kayıt ve tescil edilen araçlar, araç değerinin eklenmediği sadece araç yaşı ve motor hacmi üzerinden değerlendirilerek hesaplanmaya devam ediyor.  İlk iktisabı 01.01.2018 sonrasında gerçekleşen araçlar için ise yeni bir değişken olan taşıt değeri devreye giriyor. Yeni oluşan araç vergi tutarlarında, motor silindir hacimleri taşıt değerlerine göre yeniden bölünüyor. Aracın değeri belirli meblağları aşan ve aşmayan olarak belirleniyor ve bu aralıklarda kalan her bir bölüm ayrı vergilendiriliyor. 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olan ve 2018 sonrası tescil edilen araçlar için geçerli olan MTV yıllık tutarlarını inceleyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

motorlu taşıtlar vergisi hesaplama

MTV hesaplama 2018, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılabilir.  GİB MTV hesaplama üzerinden araç tipi,yaşı, motor hacmi ve taşıt değeri alanları doldurularak ödenecek tutara ulaşılabilir. Hesaplama yaparken önceden de dikkat çektiğimiz gibi ilk iktisabın belirlenmesi önemlidir.

01.01.2018 sonrası seçilirse taşıt değeri kısmınında doldurması gerekiyor. 2018 öncesinin seçilmesi halinde ise taşıt değeri dışındaki kısımlar doldurularak hesaplama işlemi tamamlanabilir. Değerler girilip MTV hesaplaması yapıldığında  hem yıllık toplam tutar, hem de yılın ilk altı ayı ve son altı ayı için ödenecek dönemsel tutarlar görüntülenebilir. Ancak hesaplama işlemi yapılırken, bilgilerin eksiksiz ve doğru olması ayrı bir öneme sahiptir. Aksi halde yanlış araç bilgileri ile yapılan bir hesaplama, ödeme işlemi sırasında karşılaşılan tutarla hesaplama işlemi sırasında çıkan tutar arasında büyük farklara neden olabilir. Hesaplamaya konu olan aracın en net bilgileri ruhsatta yer aldığı için, hesaplama işlemi yapılırken ruhsattaki bilgilere göre ilerlemek doğru sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olur. 

GİB’in interaktif vergi daire hizmeti ile de hesaplama ve sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. ivd.gib.gov.tr sayfasında hesaplamalar kısmında gerekli bilgileri doldurarak MTV hakkında bilgi alabilirsiniz.

MTV Ödemeleri Nasıl Yapılır?

motorlu taşıtlar vergisi ödemeMotorlu taşıtlar vergisi ödemeleri için yapılması gereken işlemler artık kolaylıkla halledilebiliyor. Araç sahipleri vergilerini ödemek istediklerinde internet üzerinden kredi kartları ile hızlı bir şekilde ödeme işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Aynı zamanda sürücüler ödeme sırasında bankaların sunduğu taksit imkanlarından yararlanarak daha avantajlı bir ödeme planına sahip olabilirler. MTV ödemeleri, GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) ile anlaşması olan tüm bankalar ve kredi kartları ile gerçekleştirilebilir. Motorlu Taşıtlar Vergisinin zamanında ödenmesi faiz uygulaması açısından önemli bir noktada. 31 Temmuz’a kadar ödenmesi gereken MTV’nin ödenmemesi durumunda gecikmenin yaşandığı her ay için %1.4 oranında faiz uygulaması mevcut. Araç sahiplerinin gecikme zammına maruz kalmamaları ve belirlenen tutarın üzerinde ödeme yapmamaları için Temmuz ayı içerisinde işlemlerini halletmeleri gerekiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

MTV ödemelerinde araç sahiplerinin çoğunluğunun haberdar olmadığı önemli bir ayrıntı söz konusu.  2005 yılında yürürlüğe giren yeni uygulamada, araç sahipleri MTV ödemelerini yaparken daha alt bir tutardan ödeme gerçekleştirme imkanına sahip. MTV tutarı, aracın kasko değer listesi üzerinden bulunan değerinin %5’inden fazla ise araç sahibi, bir alt kademeden değerlendirmeye alınarak daha az bir MTV bedeli ödeyebiliyor. Artı olarak bu uygulama, geçmiş dönemler için de geçerli. Geriye dönük ödemeleri kapsayan bu uygulama, fazla ödemelerin iadesinin alınabilmesine olanak veriyor.Araç vergilerini fazladan ödediklerini düşünen sürücüler, hemen kasko değer listesi ile MTV hesaplama yöntemini kullanarak olası fazla ödemelerini iade alabilirler. 

MTV Ödeme İşlemleri

MTV ödeme işlemleri için Gelir İdaresi Başkanlığının online ödeme bölümüne giriş yapılarak; plaka, T.C. kimlik numarası ve aracın tescil tarihi bilgileri girilir ve ödenmesi gereken toplam tutar görülebilir. Kredi kartı ile ödeme işlemi kolaylıkla tamamlanabilir. Aynı zamanda MTV ödeme sayfasından geçmiş yıllardaki ödeme dökümlerine ulaşılması mümkün. Ödeme işlemi 02:00 – 22.00 saatleri arasında yapılabiliyor. Ödeme sürecinde bankalar gerek taksit kampanyaları gerekse ürün veya hizmet kampanyaları ile avantajlı teklifler sunuyor. Araç sahipleri MTV taksit imkanından faydalanarak daha uygun bir ödeme planına sahip olabilirler. 2018 Temmuz ayı boyunca ödeme yapılabileceği için MTV kampanyalarını takip ederek en ideal taksit ve ödeme planı seçilebilir. Aşağıdaki listede bulunan banka ve kredi kartlarından MTV ödemesi gerçekleştirilebilir. MTV kampanyaları sayfamızı ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar ve Kartlar

motorlu taşıtlar vergisi bankalar

 • Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları
 • Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
 • İş Bankası; Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
 • Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
 • HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard
 • Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
 • TEB; Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
 • Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
 • Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
 • Türkiye Finans Katılım Bankası; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları
 • Aktif Bank; Tüm Aktif Bank kredi kartları
 • Odeabank; Odeabank Bank’O Card, Odeabank Bank’O Atlas , Odeabank Private Card ve Odeabank Ticari kredi kartları

 

MTV Sorgulama Adımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

MTV sorgulama işlemleri Temmuz ayında ödeme süreci başladığı için daha da yoğunluk gösteriyor. MTV sorgulama 2018 adımlarını doldururken önemli detayları hatırlatmakta fayda görüyoruz.  Sorgulama adımlarında sık yaşanan problemlerden biri, “Plakamı giriyorum ama araç bulunamadı yazısı çıkıyor”  şikayetidir. Plaka ile ilgili böyle bir durumda plakanın bitişik yazıldığından emin olunmalı. Aksi halde araç bulunamadı sonucu ile karşılaşılabilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama sayfasında adımların doğruluğu kesin ise ama yine de araç bulunamadı sıkıntısı ile karşılaşılıyorsa, tescil tarihi vergi dairesi tarafından girilmemiş olabilir. Böyle bir durumda ise vergi dairesine gidilerek noter sözleşmesi gösterilerek aracın tescili gerçekleştirilebilir. Tescil ile ilgili problemlerin zamanında giderilebilmesi için araç vergisi sorgulama işlemleri Temmuz ayı içerisinde yapılarak daha hızlı bir ödeme süreci yaşanabilir. Ödeme işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ödeme yapılacak kredi kartının anlaşmalı sınıfına girmesidir. Anlaşmalı kredi kartlarını içeriğimizde listelemiştik, kontrol edilerek doğru kredi kartı olup olmadığı teyit edilebilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisininin 2.taksit ödemesi için MTV hesaplamasını yaparak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücüler için MTV kadar öneme sahip olan araç sigortaları için de Sigortam.net’ten en uygun teklifleri alabilirsiniz. En iyi sigorta şirketlerinin sunduğu trafik tekliflerini karşılaştırarak bütçeniz için en uygun poliçeyi seçebilirsiniz. Sigortam.net’ten 2 dakikada araç sigortası teklifi alabilir, zorunlu trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz. Hemen 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın ve merak ettiklerinizi öğrenin.

 

 

Benzer İçerikler