MTV 2018 Hesaplama, Sorgulama ve Ödeme Bilgileri

2019 MTV zamlı fiyatları açıklandı. “2019 MTV Zammı ve Fiyatları” güncel yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 2019 MTV fiyat tablosu yazımızda.

MTV 2019 hesaplama ve ödeme işlemleri için güncel bilgileri “2019 MTV Hesaplama ve Ödeme Nasıl ve Nereden Yapılır?” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

MTV 2018 1. taksit ödemeleri ne zaman?” sorusunun yanıtı belli oldu. Motorlu taşıtlar vergisi  1. taksitinin ödeme zamanının Ocak 2018’de başlayacağı belirtildi. Sürücüler ise şimdiden MTV hesaplama telaşı içerisine girdiler. Biz de bu nedenle Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili tüm merak ettiklerinizi ve MTV Sorgulama sürecinde dikkat edilmesi gereken konuları bir araya getirdik.

MTV Ödemeleri Nereye ve Nasıl Yapılır?

Günümüzde motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri, ilerleyen teknoloji ile birlikte geçmiş yılların aksine çok kolayca yapılabiliyor. Artık araç sahipleri kredi kartı ve internet vasıtasıyla ödemeyi gerçekleştirebildikleri gibi, bu ödemeler sırasında bankaların sunduğu taksit ve diğer sürprizlerden de yararlanabiliyor. MTV’nizi ödemek istiyorsanız,  GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) ile anlaşmalı olan tüm bankalar ve kredi kartları aracılığıyla ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın cinsi, motor hacmi ve yaş bilgileri sayesinde MTV hesaplama yaparak Ocak 2018’de ödemeniz gereken MTV tutarını kısa sürede öğrenebilirsiniz. Aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemediğiniz takdirde ise, gecikmenin yaşandığı her ay için %1.4 oranında gecikme faizi ile karşılaşırsınız.

Taşıt vergisi ödemesini yapmazsanız hangi sonuçlarla karşılaşacağınızı öğrenmek için “MTV Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2018 (MTV) Hesaplama, Sorgulama ve Ödeme BilgileriMotorlu Taşıt Vergisi sorgulama ve ödeme işlemi içinse şu adımları izlemelisiniz; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online ödeme bölümüne giriş yaptıktan sonra plaka, TC. Kimlik No. ve aracınızın tescil tarihinin bilgilerini ilgili alanlara doldurarak ödemeniz gereken toplam tutarı görebilir daha sonrasında ise kredi kartı bilgilerinizle birlikte ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. MTV 2018 ödeme sayfasında ayrıca geçmiş yıllarda yapmış olduğunuz tüm ödemelerin dökümlerine de ulaşabilirsiniz.

Ödeme Yaparken Kampanyaları Kaçırmayın!

İnternet üzerinden yapacağınız ödemelerinizi saat 02:00 – 22:00 arasında yapmalısınız. 2018 Araç vergi sorgulama işlemlerinizde GİB ile anlaşmalı olan banka ve kredi kartlarının MTV ödemelerine özel kampanyalar yaptıklarını daha önce dile getirmiştik. Bankalar bu dönemde gerek taksit kampanyaları ile gerekse de ürün veya hizmet kampanyaları ile ödeme yapacaklar için oldukça avantajlı teklifler sunuyorlar. MTV ödemelerinde yakalayabileceğiniz avantajlardan söz etmişken, ödeme yapmayanları bekleyen tehlikelere de dikkat çekmek gerekiyor. Aracının MTV bedelini ödemeyen araç sahipleri, karşılaşacakları gecikme faizi cezalarının yanı sıra, daha ilerleyen dönemlerde ise önce Maliye Bakanlığı’ndan uyarı, daha sonrasında ise banka hesaplarına haciz gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle hem gecikme faizi cezası ile daha fazladan ödeme yapmamak için, hem de haciz gibi kabus senaryoları ile karşılaşmamak için ödemelerinizi zamanında yapmanız, sizin için oldukça önemlidir.

Siz de bu süreçte MTV kampanyalarının takibi yaparak, ödemelerinizde avantajlar sağlayabilirsiniz. Araç vergi hesaplama sürecinizin ardından aşağıdaki listede bulunan anlaşmalı banka ve kredi kartlarınız ile Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi bankaların avantajlı kampanyaları ile gerçekleştirerek kazanca geçmek içinse “MTV Kampanyaları” yazımızı okuyabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar

MTV 2018 bankalar

 • Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları
 • Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
 • İş Bankası; Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
 • Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
 • HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard
 • Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
 • TEB; Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
 • Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
 • Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
 • Türkiye Finans Katılım Bankası; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları
 • Aktif Bank; Tüm Aktif Bank kredi kartları
 • Odeabank; Odeabank Bank’O Card, Odeabank Bank’O Atlas , Odeabank Private Card ve Odeabank Ticari kredi kartları

MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

MTV 2018 hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama yönteminde araç yaşı, motor hacmi ve ve araç cinsi gibi faktörlerin belirleyici olduğuna daha önce dikkat çekmiştik. Ödemeniz gereken MTV 2018 tutarını kendiniz hesaplayabileceğiniz gibi, yine GİB’in web sitesi üzerinden MTV hesaplama 2018 aracı ile de hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Araç vergisi hesaplama aracını kullanırken aracınızın model yılı, araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi değerlerinin girişini yaparak hem yıllık toplam tutarı, hem de yılın ilk 6 ayı ve ikinci altı ayı için ödeyeceğiniz dönemsel tutarı net olarak hesaplayabilirsiniz. Ancak MTV hesaplaması işlemini yaparken araç bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız.

 

Aksi takdirde yanlış araç bilgileri ile yapılan bir hesaplama sonucunda ortaya çıkan tutarla, ödeme işlemi sırasında karşınıza çıkacak olan tutar arasında büyük farklar görebilirsiniz. Aracınızla ilgili en net bilgiler araç ruhsatınız da yer aldığı için, hesaplama sırasında da aracın ruhsatını mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

GİB interaktif vergi daire hizmeti ile de MTV hesaplama ve sorgulama yapmanız oldukça kolay. ivd.gib.gov.tr adresinden hesaplama kısmına girerek, bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra hesaplama sonuçlarını görebilirsiniz.

Alt Tutardan Ödeme İmkanı!

Türkiye’de 2018 itibari ile trafiğe kaydı yapılmış araç sayısının 20 milyonun üzerinde olduğu belirtiliyor. Bu tablo ise Türkiye’deki her dört kişinin birinde motorlu taşıt olduğunu gösteriyor. Ancak MTV 2018 ödemelerinde araç sahiplerinin büyük bir çoğunluğunun haberdar olmadığı önemli bir ayrıntı söz konusu. 2005 yılında yürürlüğe giren yeni bir uygulama ile araç sahiplerine MTV ödemelerinde daha alt tutar üzerinden ödeme imkanı getirildi. Buna göre MTV tutarı, aracının kasko değer listesi üzerinde bulunan değerinin %5’inden fazla olan kişiler bir alt kademeden değerlendirilerek daha az bir bedelle aracının motorlu taşıtlar vergisini ödeyebiliyor.

Bu uygulama geriye dönük ödemeleri de kapsıyor. 2005 yılının ardından sözünü ettiğimiz hesaplama yöntemini kullanarak, MTV için fazladan ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız, gerekli belgeleri hazırlayıp, başvurunuzu gerçekleştirerek yaptığınız fazla ödemelerin iadesini alabilirsiniz. Siz de araç vergisi için fazladan ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız hemen kasko değer listesi ile MTV hesaplama yöntemini kullanın, olası fazla ödemelerinizin iadesini alın. Bu yöntem geçmiş 10 yılı da kapsaması nedeniyle, yanlış hesaplama sonucunda hatırı sayılır tutarlarda fazla ödeme yapan araç sahiplerine, önemli bir fırsat sunuyor.

MTV Tutarınızı Öğrenin!

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemlerindeki en önemli kıstaslar aracın cinsi, motor hacmi ve yaşıdır. Bu nedenle araçlar için sabit bir fiyat vermek mümkün değildir. Ancak aracınızın bilgilerini kullanarak aşağıda sunduğumuz MTV hesaplama 2018 listesindeki bilgilerle beraber, tam rakama ulaşabilirsiniz. Bilindiği gibi MTV için yapılan ödemeler yılın iki döneminde yapılmaktadır. İlk ödemelerin gerçekleştiği Ocak ayının ardından ikinci ödeme süresi ise Temmuz ayında başlamaktadır. MTV sorgulama ile siz de kolayca 2018’de ödemeniz gereken MTV tutarının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

MTV ödemelerinde engelli vatandaşlarımız içinse birtakım muafiyetler söz konusudur. Aracını engelli vatandaşlara sunulan ÖTV indirimi ile alan, bunu aracına işleten ve %90’ın üzerinde engelli olan araç sahipleri MTV ödemelerinden muaf tutulmaktadırlar. Engel oranı %90’ın altında olan araç sahipleri ise araçlarında kendilerine özel kullanma düzeneğinin belgesi, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden doktor raporu ve gerekli diğer belgeleri hazırlayarak bulundukları şehirdeki Nakil Vasıtaları Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilir ve böylelikle MTV ödemelerinden muaf olabilirler. Konu ile ilgili daha detaylı bilgilere GİB çağrı merkezi aracılığıyla ulaşılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Sorgulama Adımları

MTV sorgulama işlemleri araç sahipleri için özellikle ödeme sürecinin yaklaştığı dönemlerde yoğunluk göstermektedir. Motorlu araçlar için yatırılması gereken vergi, yılın iki dönemine bölünerek ödenmektedir ve bu dönemlerde genellikle yılın ilk ayı ocak ve yılın 7. ayı olan temmuzda gerçekleşmektedir. Ancak ödeme süreci özel durumlara göre uzatılabilmektedir. Bunun bir örneğini geçtiğimiz yıl görmüştük hatırlarsanız. MTV ödemelerinin Ocak ayının sonunda biteceği belirtilmiş olsa da, daha sonrasında Şubat ayının ilk haftasına kadar uzatılmıştı. Ancak siz sakın işinizi riske atmayın, olabildiğince ödemelerinizi zamanında yapmaya özen gösterin.

 

MTV 2018 sorgulama  adımlarını içeriğimizin başlarında detaylı olarak anlattık ancak dikkat çekmemiz gereken birkaç önemli detayı hatırlatmakta yine fayda var. MTV tutarlarının hesaplama sürecindeki adımların haricinde her yıl Bakanlar Kurulunun belirlediği oranda zam yapılmaktadır. Bu nedenle araç yaşı haricinde bir sonraki yılda MTV tutarınızın toplam bedelini etkileyecek bir diğer önemli faktör ise söz konusu bu zam oranıdır.

 

Bilgileriniz Güncel ve Eksiksiz Olmalı!

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemi sırasında bilgilerinizin güncel ve eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde 2018’de MTV sorgulama yaparken karşınıza çıkan miktarla, ödeme işlemi sırasında karşılaştığınız tutarlar arasında ciddi farklar ortaya çıkabilir. Araç sahiplerinin MTV hesaplama sırasında yaptıkları en önemli hatalar da söz konusu güncel bilgiler ile alakalı olmaktadır. Bu nedenle sorgulama sırasında araç ruhsatınızın yanınızda olması, yanlış bir bilgi girişi yapmamanız adına önemlidir.

 

Plaka Bilgilerinizi Doğru Girin!

Araç vergisi sorgulama işlemlerinizle alakalı en sık yaşanan bir diğer problemse, “Plakamı giriyorum ama araç bulunamadı yazısı çıkıyor.” şikayetidir. Bu gibi bir durumda ilk olarak araç plakanızı bitişik yazdığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde araç bulunamadı ibaresi ile karşılaşmanız mümkündür. MTV 2018 sorgulama sayfasında bulunan “plaka özel mi?” sorusuna ise özel bir plaka sahibi değilseniz hayır yanıtı vermelisiniz. Bütün bilgileri doğru girdiğinize emin olduğunuz halde yine araç bulunamadı uyarısı ile karşılaşıyorsanız, bu durumda sadece tek bir ihtimalden bahsedebiliriz; çok büyük bir olasılıkla aracınızın tescil tarihinin girişi vergi dairenizce girilmemiştir. Bu gibi bir durumda aracın bağlı olduğu vergi dairesine gidilerek noter sözleşmesinin gösterilmesi ile birlikte aracın tescili gerçekleştirilebilir.

 

Taşıt Vergisi Ödenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç bilgilerinizin girişini doğru bir şekilde yaptıktan sonra ödeme işlemlerinde de dikkat etmeniz gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Öncelikle ödeme yapacağınız kredi kartının anlaşmalı kredi kartlarından birisi olduğundan emin olmalısınız. MTV ödeme işlemlerinde kullanılabilecek anlaşmalı kredi kartları ve bankalarının listesini içeriğimizin ilk kısımlarında paylaşmıştık, tekrar kontrol edebilirsiniz.

 

Araç vergisi ödemelerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, bankalar üzerinden yapılan ödemeler ile GİB üzerinden yapılan ödemeler arasındaki farkın bilincinde olmaktır. GİB üzerinden yapılan MTV hesaplama sonrasındaki tüm ödemeler sadece tek çekim seçeneği ile gerçekleşmektedir. Bankaların sunduğu taksit seçeneği ise sadece kendileri tarafından müşterilerine yönelik oluşturdukları promosyonlarla ilgilidir. Bu nedenle GİB aracılığıyla yapacağınız MTV sorgulama ve ödeme işlemlerinizde taksit seçeneğinizin bulunmadığını mutlaka aklınızda tutun. Eğer taksitle MTV 2018 ödemesi yapmak istiyorsanız ise, kredi kartınızın ve bankanızın size sunduğu taksit olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

 

Birden Fazla Ödeme Yapmayın!

MTV sorgulaması sonrasında ödemenizin iki defa yapıldığını fark etmeniz halinde ise ödemenin yapıldığı bir sonraki iş günü içerisinde hesap hareketlerinizi kontrol ederek veya müşteri hizmetlerinize danışarak fazla ödemenin iadesinin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi ödeme sistemlerinde birden fazla yapılan ödeme işlemleri için ilk ödemeden sonra yapılan ödemeler otomatik olarak kabul edilmemektedir. Ancak birden fazla ödeme yaptığınızdan ve hesabınıza geri iade yapılmadığından eminseniz, bu durumda hatalı ödemeyi belirten belgeleri, itiraz dilekçesini ve kimlik fotokopisini ilgili vergi dairesine teslim etmelisiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmenizin ardından hatalı olarak yaptığınız ödeme veya ödemeler en geç 20 iş günü içerisinde hesabınıza iade edilecektir.

 

Ödeme Seçeneklerini Değerlendirin ve Geçmiş Borçlarınızı Kontrol Edin!

Motorlu taşıtlar vergisi ödemenizi GİB’in anlaşmalı olduğu kredi kartları aracılığıyla GİB resmi sitesi üzerinden ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile ödeyebileceğiniz gibi, tüm vergi dairelerinden ve anlaşmalı olan bankaların veznelerinden de ödeyebilirsiniz. Banka veznelerinden motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapabileceğiniz bankaların listesine GİB üzerinden ulaşabilirsiniz. ( İnternet bankacılığı anlaşması olan bankalar ile farklılık gösterebilir.) İnternet bankacılığı sayesinde sadece güncel MTV borcunuzu değil, geçmiş yıllardan kalan MTV ödemelerinizi ve diğer trafik cezası ödemelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Aracınıza kayıtlı herhangi bir trafik cezasının olup olmadığını, “trafik cezası sorgulama“ sayfasını ziyaret ettikten sonra belirtilen adımları takip ederek öğrenebilirsiniz.

MTV 2018 Ödeme Belgenizi Alın!

Araç vergisi ödemelerinizde bir problem çıkmaması adına kişisel bilgileriniz ve araç bilgilerinizin yanı sıra, ödeme işleminin ardından ileriye dönük herhangi bir problemle karşılaşmamanız için ödemeyi yaptığınıza dair belgeyi almanız yararınıza olacaktır. Eğer GİB üzerinden ödemenizi gerçekleştirdiyseniz, ödeme işleminin sonunda alındıyı indir butonuna tıklayarak, MTV ödemenizi gerçekleştirdiğinize dair PDF’i bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisini ödediğinize dair belgeyi daha sonra almak içinse, GİB’in sayfasından kişisel bilgilerinizin girişini yaptıktan sonra indirme işlemini yapabilirsiniz.

 

Haberimizin en başında da belirttiğimiz gibi 2018 1. taksit MTV ödemelerinin ne zaman başlayacağı belli oldu. Ocak 2018’de başlayacak olan motorlu taşıtlar vergisi ödeme zamanı, ocak ayının sonuna kadar devam edecek. MTV 2018 hesaplama için GİB’in motorlu taşıtlar vergisi hesaplama aracını kullanabilir, MTV 2018 sorgulama işlemlerinizde ise yine GİB’in web sayfası üzerinden ödemeniz gereken toplam tutara ulaşabilirsiniz. Bu süreçte aracınızın vergisini geciktirmeden ödemeniz, gecikme faizi ve Maliye ile problemler yaşamamanız adına oldukça önemlidir. Aracınızın vergisini öderken, bankaların yaptığı taksit fırsatları ve diğer kampanyaları ise sizlerle güncel olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Bu kampanyaları düzenli olarak takip etmeniz halinde araç verginizi taksitlerle ödeyebilme fırsatının yanı sıra, bankaların anlaşmalı olduğu kurumlardan indirimli olarak mal ya da hizmet alabilme şansını yakalayabilirsiniz. Örneğin 2018’nin ilk MTV ödemelerinde bankalar kendileri aracılığıyla motorlu taşıtlar vergisi ödemesini gerçekleştirecek olan müşterilerine, 4 taksit fırsatının yanı sıra, Türkiye’nin en iyi kurumlarının mal ve hizmetlerine indirimli olarak ulaşılmasını sağlayacak kampanyalara imza attılar.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Cezaları için Son Fırsat

Resmi makamlarca yapılan açıklamalara göre motorlu taşıtlar vergisi, araç sahipleri için vergi borçları açısından en önemli payı oluşturuyor. Geçtiğimiz aylarda kabul edilen mtv vergi affı kapsamında eğer geçmiş dönemlerden kalan bir motorlu taşıtlar vergisi cezanız bulunuyorsa, bu borcu yapılandırarak gecikme faizinin çok büyük bir bölümünün silinmesine sağlayabilir ve ödemelerinizde taksitlendirme fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Aracınızın vergisini öderken vergi affından yararlanabilmek için son fırsat ise Ekim ayında sona eriyor. Bu nedenle çok geç kalmadan vergi dairenize başvurarak MTV borçlarınızı yapılandırmanız gerekiyor.

Motorlu taşıtlar vergisi kadar sürücüler için hayati önem taşıyan araç sigortası için de Sigortam.net’ten en iyi fiyat garantisi ile teklif alabilir, Türkiye’nin en iyi şirketlerinin sunduğu trafik tekliflerini karşılaştırarak bütçeniz için en uygun poliçeyi seçebilirsiniz. Araç sigortaları, araç sahiplerinin karışabileceği olası kazalarda karşı tarafa verecekleri hasarları maddi ve manevi taraftan güvence altına aldığı için, her sürücünün mutlaka önemle üzerinde durması ve zamanı geldiğinde geciktirmeden yaptırması gereken bir sigorta türüdür. 2018 MTV hesaplama işleminizi yaparken, aracınızın sigortası için de sadece 2 dakikada araç sigortası teklifi alabilirsiniz. Hemen 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler