Okullar Açılıyor, Trafik Yoğunluğu Geri Dönüyor

Yaz mevsimiyle ve tatil kavramıyla bir yıl sonra yeniden görüşmek üzere vedalaştık. Artık okullar açıldı. Binlerce öğrenci, öğretmen ve görevli işe gitmek için yollarda.

Tatil döneminde sadece öğrenci servislerinin bile olmaması trafik için büyük rahatlama nedeni sayılabilir. Ancak artık bu durum yerini hemen her gün sıkış sıkış araçların olduğu, bir türlü bitmek bilmeyen yollarda geçirilecek stresli zamanlara bırakıyor. Kimilerimiz bu konuda daha dayanıklı olsa da, pek çok kişi için gündelik streslerin en başında trafik stresi geliyor. Çünkü araçlarımız, sundukları konfor ve kolaylıklarla hayatımızı bir taraftan rahatlatırken, bir taraftan da başlı başına bir stres kaynağı oluyor. Özellikle okula ya da işe arabayla gitmek zorundaysanız. ”Ne seninle, ne sensiz” durumu araçlarımızı ve trafik curcunasını tam olarak tarif eden bir cümle belki de.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Varacağımız yere gitmek üzere yola çıkmışken;

– Yolumuzun aniden tıkanması,

– Ani ve sinyalsiz şerit değiştirenler, duranlar, kalkanlar,

– Bekleyemeyip, düşüncesizce sağımızdan geçenler,

– Geçici olarak kapatılan ya da yönü değiştirilen yollar,

– Hatalı şerit değiştirmeler, yanlış dönüşler,

– Korna çalınması,

– Takip mesafesinin çok yakın tutulması,

– Yağmurlu, karlı, soğuk hava koşullarının verdiği sıkıntıları trafikte gün içinde mutlaka yaşıyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Bir de bunlara eklenen park sorunları, gün içinde defalarca yaşanan olağan haller arasında yer alıyor. Bu durumlara kimilerimiz çok daha soğukkanlılıkla yaklaşırken, kimilerimiz için durum gündelik hayatlarını olumsuz etkileyecek kadar yıpratıcı olabiliyor.

 

Araştırmalara göre hastalıkların pek çoğunun ana sebebi stres. Trafik ise stres kaynaklarının önemli bir kısmını teşkil ediyor.

Trafikte Daha Az Yıpranmak için Neler Yapabiliriz?

Yol yapım çalışması, bir kaza ya da bilemediğimiz herhangi bir nedenden ötürü beklemek durumunda olduğumuzda mümkün olabildiğince sakinliğimizi korumaya çalışabiliriz. Derin nefesler almak beynimize oksijen göndereceği ve bizi daha dinç hale getireceği için yapılacak ilk şeylerden olmalıdır. Burnumuzdan derin bir nefes alıp ve ağzımızdan vererek bu alıştırmayı birkaç kez tekrarlayalım.

– Küçük hareketlerle egzersizler yapmak rahatlatıcı etki yaratacaktır.

– Ayrıca enerjik, güzel bir müzik, komik radyo programları dinlemek, yüksek sesle sevdiğimiz şarkıları söylemek  durumdan bizi bir nebze olsun uzaklaştırabilir.

– Psikolojik olarak, içinde bulunulan bu durumun pek çok kişi için geçerli olduğu, günlük hayatın bir parçası olduğunu kabul etmek, olumsuz trafik algımızı değiştirmemizi, en azından nötürlememizi sağlayabilir.  

-Yola çıkmadan önce, yol durumu hakkında bilgi almak beklenmedik sürprizlerle karşılaşma ihtimalimizi azaltacaktır.

– Geç kalma endişesi de önemli bir stres kaynağı  ve kaza nedenidir. Gideceğimiz yer için, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, daha erken çıkabilirler.

– Park yeri bulup, bulamayacağımız kaygısı da, daha yola çıkarken aklımıza gelen sorulardan biri. Gideceğimiz yerin park hizmetleri hakkında önceden bilgi almak işimizi kolaylaştırabilir.

– Yorgun veya uykusuz yola çıkmak, tahammül gücümüzü ve aynı zamanda dikkatimizi azalttığı için, mümkünse biraz dinlenmek, mümkün değilse toleranslı bir ruh hali ile araç kullanmaya şartlanmak önemlidir.

– Trafik stresi ile beraber yaşanan ağız kuruluğuna önlem olması açısından arabamızda su bulundurmamız iyi olacaktır.

– Bununla birlikte, araç kullanmaya engel olmayacak atıştırmalıklar hem kan şekerinizi düzenleyecek hem de açlığınızı yatıştıracaktır.

– Sıkışık bir trafikle karşı karşıya kaldığınızda bir de çocuklarımızın sıkılması, acıkması gibi durumların stresini yaşamamak için yiyecek, içeceklerle beraber, oyuncak ya da kitaplarını da arabamızda bulundurmaya özen gösterelim.

Trafik Sıkışıklığını Azaltmak için Bazı Öneriler

Trafikle ilgili her zaman tavsiye edildiği gibi, aslında kişisel olarak problemin çözümü adına yapabileceklerimiz  de mevcut.

Örneğin;

– Toplu taşıma araçlarını kullanmak,

– Uygun mesafeler için mümkünse bisiklet ya da motosikleti alternatif olarak kullanmak,

– İş programımızı mümkün olabildiği ölçüde trafiğin az olduğu saatlere göre yapmaya çalışmak şeklinde çözümler geliştirebiliriz.

Şehirlerde yaşamayı seçmişsek, trafikle ve beraberinde gelen kimi zorluklarla baş etme yollarını kullanarak daha sağlıklı ve mutlu yolculuklar yapabiliriz.

Tüm bu koşuşturmaca için de bir de başınıza gelebilecek muhtemel hasarlarda sonradan üzülmemek, yorulmamak adına kasko sigortası yaptırmayı veya var olan sigortanızı yenilemeyi ihmal etmeyin. Kasko sigortası poliçenizi yola çıkarken yanınıza almayı unutmayın. Kasko ile ilgili tüm sorularınız için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24 Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilir ve uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL