Online Trafik Cezası Sorgulama Kullanım Kılavuzu

Düzenli kontrol edilmediği için geciken trafik cezaları ileride başınızı ağrıtabilir. Özellikle ikamet adresinizi değiştiyse, tebliğ edilen ceza tutanakları elinize ulaşmadığı için bu cezalardan ve gecikmeden kaynaklı faizlerden haberiniz olmuyor. Üstelik ceza gecikmelerinde cezadan haberim yoktu veya elime ulaşmadı gibi bahaneler geçerli olmuyor. Çünkü; belirtilen adreste ilgili kişi olmaması durumunda tebliğ muhtara teslim ediliyor ve size tebliğ edilmiş sayılıyor. 2014 trafik cezaları ve yaptırımlarıyla ilgili bilgi için; ''2014 Trafik Cezaları Yaptırımları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Artık çeşitli sebeplerle trafik cezası alan sürücülerin trafik cezasını geciktirmeden ve daha fazla faiz ödemek zorunda kalmadan ödeme yapması mümkün. Online yapılabilecek ceza sorgulama işlemi ile trafik cezanızı geciktirmeyerek erken ödeme indiriminden yararlanmış olursunuz. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Hemen hemen her alan kullanılan kameralar trafik cezalarının tespitini de kolaylaştırır hale getirdi. Günümüzde pek çok sürücü trafik cezası aldığını evlerine gönderilen tebliğlerde yer alan kamera görüntüleriyle öğreniyor . Bu nedenle işiniz gereği veya başka sebeplerle çok sık araç kullanıyorsanız belli aralıklarla trafik cezası sorgulama işlemini yerine getirmek de fayda var. Böylece trafik cezası kesilme tarihinden itibaren 30 günlük süre zarfında aldığınız cezayı ödeyerek belli bir indirimden yararlanabilirsiniz. Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemini  araç plaka numaranız yardımıyla kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik cezası olan veya ceza alıp-almadığından emin olmak isteyen sürücüler, bu işlemi Gelirler İdaresi Başkanlığının resmi sayfasından yapabilirler. Biz trafik cezası sorgulama işleminizi kolaylaştırmak adına adımları özetledik.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Gelirler İdaresi Başkanlığının resmi sayfasında karşınıza çıkacak ekrandan ''Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme İşlemleri" bölümünü tıklıyorsunuz. Ödeme yaptığınız sayfanın Gelirler İdaresi Başkanlığı olduğundan emin olun.


 
Yukarıda görüldüğü üzere çıkan ekrana araca ait ‘’Plaka’’, T.C kimlik numarası’’ ve ‘’Tescil Tarihi’’ gibi bölümleri eksiksiz ve doğru şekilde dolduruyoruz. Plaka numarasında"06MO999" şeklinde olduğu gibi bitişik biçimde giriyoruz ve tamama tıklıyoruz. Geçmiş yıllar da dahil bu sayfadan sorguladığınız tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Bilgilerin girilmesinden sonra yukarıdaki gibi bilgilerin dolu olduğu bir ekran karşınıza çıkacaktır. Okla işaretli bölümden aracınızın plakasına kayıtlı herhangi bir trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki başlıklardan da anlaşılacağı üzere bu form sayesinde farklı borçlarınızı da görebilirsiniz. ‘’Motorlu Taşıtlar Vergisi’’ butonu ile geçmişe ait vergi borcu olup olmadığı hakkında bilgi alırsınız. ‘’Tahsilatlar’’ butonu ile ödemiş olduğunuz vergi ve cezalarınızı görebilirsiniz.  ‘’Beyanlı Trafik Cezası Ödeme’’ butonu ile trafik cezalarınızı kredi kartınızı ile ödeyebilirsiniz.

Sorgulama yaptığınız zamanlarda sayfanızın temiz çıkmasını dileriz. 

Gecikmesi halinde cezai yaptırımlara neden olan ve trafikteki tüm sürücülere güvence sağlayan trafik sigortanızı hala yaptırmadıysanız acele edin. Sigortam.net’e gelerek hem sigorta sektöründeki gelişmelerden haberdar olun, hem de en uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşın. Telefon desteği ile sigortalanmak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL