Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyon Şirketi Kuruldu

Hasar maliyetlerini düşürmek için harekete geçen sigortacılar, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren eş değer parça uygulamasının yaygınlaşması ve oto servis noktalarının denetime tabi tutulması için harekete geçti. 

Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyon şirketi ile kullanılacak yedek parçaları ve oto servislerini takibe almayı hedefleyen şirketler, bu yolla maliyetleri %17 oranında düşürmeyi hedefliyor.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TSB (Türkiye Sigorta Birliği) Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay, sigorta şirketlerinin gerçekleşen kazalar nedeniyle çok ciddi oranlarda hasar ödemeleri yaptıklarına dikkat çekerek, yeni sistemle yedek parça ve servis tedarikçilerine yeterlilik standartı getirileceğini belirtti.

Oto Servisleri Takip Edilecek

OSEM (Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyon) ile birlikte hasar maliyetlerinin etkin bir biçimde takibinin sağlanacağını söyleyen Oksay, yapılacak denetim sonrasında yeterlilik belgesine sahip olmayı hak kazanan servislerin 3 yıl geçerli sertifikaya sahip olacaklarını ifade etti. Yeni sistemle birlikte sadece oto servislerinin değil yedek parçaların da etiket yöntemi ile takibinin yapılacağını belirten Oksay, bu takip sürecinin sigorta şirketleri tarafından da izlenebileceğini, böylelikle hem sigorta şirketlerinin, hem de sigortalıların memnun kalacakları bir onarım sürecinin başlayacağını söyledi.

Hasar Maliyetlerinin Düşürülmesi Hedefleniyor

2015 yılında meydana gelen kazalar ve ortaya çıkan hasar maliyetleri ise oto servis ve yedek parça takibinin önemini daha iyi gözler önüne seriyor. Açıklanan istatistiklere göre 2015’te araç cinsine göre kaza yapan araçların 685 bini otomobiller olurken, 288 bini ise kamyonetler oldu. Otomobil ve kamyonetlerin toplam kazalardaki payı ise %80 üzerinde. Kaza sonrasındaki onarım sürecinde kullanılan orjinal parçaların ise eş değer parçalara göre %60 daha maliyetli olduğu ise dikkat çeken bir diğer ayrıntı.Sigortacılara göre oto servislerin denetime alınmasıyla birlikte orjinal parça yerine, eş değer parçalarının kullanımının yaygınlaşması yedek parça maliyetlerinin %17 oranında düşmesini sağlayacak.

Trafik Sigortası Fiyatlarını Etkileyecek mi?

Sigortacıların belirttiği gibi yedek parça maliyetlerinde olası bir düşüşün araç sigortaları poliçelerine hangi oranlarda yansıyacağı ise henüz bilinmiyor.

Son aylarda trafik sigortası ekseninde devam eden fiyat tartışmaları sürecinde, sunduğu en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı ile araç sahiplerinin her zaman olduğu gibi ilk tercihi yine Sigortam.net oldu. Siz de trafik sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL