Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyon Şirketi Kuruldu

Hasar maliyetlerini düşürmek için harekete geçen sigortacılar, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren eş değer parça uygulamasının yaygınlaşması ve oto servis noktalarının denetime tabi tutulması için harekete geçti. 

Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyon şirketi ile kullanılacak yedek parçaları ve oto servislerini takibe almayı hedefleyen şirketler, bu yolla maliyetleri %17 oranında düşürmeyi hedefliyor.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TSB (Türkiye Sigorta Birliği) Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay, sigorta şirketlerinin gerçekleşen kazalar nedeniyle çok ciddi oranlarda hasar ödemeleri yaptıklarına dikkat çekerek, yeni sistemle yedek parça ve servis tedarikçilerine yeterlilik standartı getirileceğini belirtti.

Oto Servisleri Takip Edilecek

OSEM (Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyon) ile birlikte hasar maliyetlerinin etkin bir biçimde takibinin sağlanacağını söyleyen Oksay, yapılacak denetim sonrasında yeterlilik belgesine sahip olmayı hak kazanan servislerin 3 yıl geçerli sertifikaya sahip olacaklarını ifade etti. Yeni sistemle birlikte sadece oto servislerinin değil yedek parçaların da etiket yöntemi ile takibinin yapılacağını belirten Oksay, bu takip sürecinin sigorta şirketleri tarafından da izlenebileceğini, böylelikle hem sigorta şirketlerinin, hem de sigortalıların memnun kalacakları bir onarım sürecinin başlayacağını söyledi.

Hasar Maliyetlerinin Düşürülmesi Hedefleniyor

2015 yılında meydana gelen kazalar ve ortaya çıkan hasar maliyetleri ise oto servis ve yedek parça takibinin önemini daha iyi gözler önüne seriyor. Açıklanan istatistiklere göre 2015’te araç cinsine göre kaza yapan araçların 685 bini otomobiller olurken, 288 bini ise kamyonetler oldu. Otomobil ve kamyonetlerin toplam kazalardaki payı ise %80 üzerinde. Kaza sonrasındaki onarım sürecinde kullanılan orjinal parçaların ise eş değer parçalara göre %60 daha maliyetli olduğu ise dikkat çeken bir diğer ayrıntı.Sigortacılara göre oto servislerin denetime alınmasıyla birlikte orjinal parça yerine, eş değer parçalarının kullanımının yaygınlaşması yedek parça maliyetlerinin %17 oranında düşmesini sağlayacak.

Trafik Sigortası Fiyatlarını Etkileyecek mi?

Sigortacıların belirttiği gibi yedek parça maliyetlerinde olası bir düşüşün araç sigortaları poliçelerine hangi oranlarda yansıyacağı ise henüz bilinmiyor.

Son aylarda trafik sigortası ekseninde devam eden fiyat tartışmaları sürecinde, sunduğu en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı ile araç sahiplerinin her zaman olduğu gibi ilk tercihi yine Sigortam.net oldu. Siz de trafik sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca sahip olun.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Şubat 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Şubat Ayında 1 Puan Düşüş Yaşadı

Yeni yılın ilk ayında, 2017 yılının Aralık ayına göre yükseliş yaşayan sigorta primleri Şubat ayında...seviyesini korudu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Şubat ayı verilerine göre, Ocak ayından bu yana kasko primlerinde 1...puan düşüş kaydederken trafik sigortası primlerinde ise 62 olan Ocak ayı puanı değişmedi.

Türkiye’nin ilk ve en...büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin Şubat verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre,...Şubat ayı kasko sigortası endeksi Ocak ayına göre 1 puanlık düşüş yaşayarak 93 oldu. Trafik sigortasında ise Ocak ayında 62...olan endeks, Şubat ayında da seviyesini korudu. 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 1.992 TL olurken, 831 TL olan...ortalama trafik sigortası primleri ise 833 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net...Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Şubat sonuçları primlerin yatay seyrini sürdürdüğünü gösteriyor. Ocak ayından bu yana 1...puan gerileyen kasko sigortası endeksi Şubat ayında 93 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko sigortası prim ortalaması,...Şubat ayında 1992 TL’ye düştü. Trafik sigortası endeksinde ise bu dönemde bir değişim kaydedilmedi. Geçen yıl aynı dönemle...kıyaslama yapıldığında 2017’nin Şubat ayında 1365 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu yılın aynı döneminde 833 TL olarak...gerçekleştiği görülüyor. Geçen yıl Şubat ayında 2.109 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Şubat ayında 1.992 oldu....Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz...büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman...müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından...bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:  

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL