444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Otomatik Vites Kullanımının Püf Noktaları

21 Nisan 2014

Otomotik vitesi basitçe tamamlamamız gerekirse, otomobil devrini sizin yerinize elektronik beyinin ayarladığı, kullanımı gittikçe yaygınlaşan bir vites çeşididir. Farklı teknolojik özellikleri yansıtsa da temelde çalışma prensibi manuel vitesle aynıdır.

‘’Hangi Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?’’ derken; ‘’Hangi Vites Daha Kullanışlı? Manuel mi Otomatik Vites mi? sorusu da kafalarda soru işareti.
 
Yakıt tasarrufunu olumsuz etkilemesi ve pahalıya mal olması sebebiyle Türkiye’nin her yerinde yaygın olmasa da; kalabalık, trafiğin yoğun olduğu şehirlerde kalabalıkta yaşattıkları konfor, sorunsuz bir seyir sunması avantajıyla kullanımı arttırmakta.

Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Otomatik vitesli aracı çalıştırmadan önce ayağınız muhakkak frende olmalı. Ayağınız frendeyken el frenini indirerek aracı çalıştırdınız, motorun sesini duyduktan sonra vitesi D konumuna getirmelisiniz. Bu hamleden sonrası gitmek istediğiniz hıza göre frene basmaktan ibaret.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN


Otomatik Vitesin İncelikleri
 

 • Manuel vites kullanımında dikkat edilecekler hususlar kadar; otomatik vites kullanımında da dikkat edilecek hususlar hassasiyet gerektirir. 
   
 • Hareket halindeyken vites P konumuna getirilmemeye özen gösterilmelidir. Aksi durumda ciddi sıkıntılara sebebiyet verebilir.
   
 • Vites R ve P konumlarına getirilmeden önce aracın hareket halinin durdurulması gerekir.
   
 • N zorunlu kalmadıkça kullanılmaması gereken bir konumdur. Bilhassa yokuş aşağı inişlerde N konumuna getirmek ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.
   
 • Otomatik vitesli araçlarda motor yağı kullanımı konusu da hassastır. Aracınızın yağı muhakkak zamanında ve yetkili servisin önerdiği doğrultuda değiştirilmelidir.
   
 • Otomatik vites trafikte büyük kolaylık sağlarken; zorunlu trafik sigortası da özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda olası kazalara karşı sizi güvence altına alıyor.
   
 • Otomatik vites rahatlığını yaşarken, güvenli yolculuğun ilk adımı için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı unutmayın.
   

Sigortam.net üzerinden araç sigorta hesaplama yapın, trafik sigortası ücreti ile ilgili kolayca bilgi sahibi olun. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 2014 zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.