Otomobil Alırken En Çok Yapılan 10 Hata

Otomobil almaya karar verdiniz ancak bütçeniz sınırlı mı? O halde otomobil satın alma kararına varmadan önce çok iyi bir araştırma süreci geçirmeli ve bütçenizi zorlamayacak, doğru otomobil bulmanıza yardımcı olacak finansal planlamalar yapmanız gerekiyor.

Ne yazık ki pek çok insan araba alma aşamasında yeterli bilgi sahibi olmadan karara varıyor. Ya ikinci el araç deneyerek ya da ekstra donanımlar için bütçesini aşacak ödemeler yaparak, kendini zor durumda bırakıyor.

Eğer yenisini almak için eski arabanızı satmayı planlıyorsanız, satın alma aşamasına geçmeden önce araba alırken en çok tekrarlanan yanlışları öğrenin, aynı yanlışlara düşmeyin.

Bu öneriler ''Yeni Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?'' sorusuna cevap niteliğinde olacak. En doğru yerden, en uygun arabayı satın almanızı sağlarken, bütçenize de fayda sağlayacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Peki Otomobil Alırken En Çok Yapılan 10 Hata Neler

1. Kasko Sigortasını Fiyata Katmama

Otomobil satıcıları uygun fiyat avantajları sunabilirler, ancak araç fiyatına kasko sigortasımaliyetini de dahil etmeyi unutmayın. Kasko ödemeleri yıllık bütçenizi önemli ölçüde etkileyecektir. Özellikle hırsızların dikkatini çekebilecek bir araç satın aldıysanız. Araçlara göre sigorta primleri değişir unutmayın. 

2. Fiyat Dışında Ödeme Süresini Düşünün

Birçok insanın yaptığı hata araba satın alırken otomobillerin ve satın almanın cazibesine kapılmak. Çünkü; genellikle firmalar düşük taksit seçenekleri sunuyorlar. Uzun zaman alacak taksitleri ve toplamda ne kadar faiz ödeyeceğinizi iyi hesaplayın. Bankalardan otomobil kredisi çekerken faiz oranlarını göz önüne almayı unutmayın.

3. Ekstra Maliyetleri Göz önünde Bulundurmamak

Galerilerin ek maliyetleri olabiliyor, bunların araç fiyatına dahil olup olmadığını öğrenin. Aksi durumda otomobilinizi aldıktan sonra faturanın altında cila parası, paspas parası gibi ekstra masraflarla karşılaşmanız çok şaşırtıcı olmaz.

4. Tek Bir Yere Bakmak

Yeni bir otomobil alacağınız zaman tek bir odak noktanız olmasın. Sadece galerileri araştırmak yerine; farklı firmaları ister yerinden isterden internetten bilgi alarak avantajlarını anlamaya çalışın.

5. Tüm Fiyatlandırma Şekillerini Değerlendirmemek

En uygun araç için en etkili yol; satıcıyla etiket fiyatı, eski arabanızın değeri gibi konular hakkında merak ettiklerinizi detaylı bir şekilde konuşmaktır. Bütçenize uygun araba satın alma, sıkı pazarlık gerektirir.

6. Test Sürüşü Yapmamak

Yeni bir kıyafet alırken denemeden almak ister misiniz, içinize siner mi? Tabii ki denersiniz. Araba satın alırken test sürüşü yapmakta kıyafet alırken deneme yapmak kadar doğaldır. Test sürüşü yaparken birçok şeyin farkına varabilir, birçok şeyle ilgili sorularınızı giderirsiniz. Güvenliği, kontrol panel düzeni, konforu gibi şeyleri not edebilirsiniz.

7. Sadece En Yakın Galerilere Uğramak

Belki de uzun yıllar kullanacağınız otomobiliniz için farklı mağazaları gezmek zor gelmemeli. Aynı üretici için çalışan galerilerde de demografi ya da lokasyondan kaynaklanan farklılıklarla karşılaşabilirsiniz. Farklı galeri ziyaretleri, fiyat araştırmaları karşılaştırma yapmanızı sağlar.

8. İyi Düşünmeden Satın Almak

Genellikle herkes beğendiği arabayı hemen satın almak ister ve galeriler müşterilerine eski ödeme koşulları sunarak yeni araba alma konusunda ikna eder. Faiz oranlarının düşüklüğü cazip gelebilir ancak; arabayı hemen satın alma talebinde bulunulduğunda eski arabanızın etiket fiyatı düşük tutulur, eski arabanız değerinden düşük fiyata satılmış olur. Bu yüzden acele karar vermeyin!

9. İhtiyaçları İyice Değerlendirmemek

Araba türünde karar kılmanızı sağlayacak olan yaşam tarzınızdır, ihtiyacınız doğrultusunda araçlar belirlemelisiniz. Örneğin; geniş bir aileyseniz ailelere hitap eden araçlar tercih etmeli, aracın fonksiyonel özelliklerini de baz almalısınız. Çocuk sahibiyseniz ya da fazla seyahate çıkıyorsanız bagajı geniş olmalı gibi.

10. Araştırma Yapmamak 

Araç satın almanın ayrıntılarını, merak ettiklerinizi öğrenmenin en doğru, en güvenilir yolu araba dergileri ve internet üzerinden otomobil sitelerini takip etmektir. 
Satın alma faaliyetine geçmeden önce arama motorlarında sektörel araştırmalar yapın, ilgi alanınıza giren arabaların 2. el fiyatlarına göz atın.

Araç alırken araç sigorta fiyatlarını maliyete katmamak kadar araç aldıktan sonra dazorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırmamak da büyük hatalarımızdan ne yazık ki.

Yolculuk esnasınsa kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için kasko sigortanızı yaptırın, güvenli yolculukların keyfini çıkarın. Kasko ile ilgili tüm sorularınız için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24 Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL