Otomobil’de ‘e-tescil’ Kolaylığı

Gazete5
Mayıs ayında ikinci el araç için başlatılan e-tescil uygulaması sıfır araç için de getirildi. Peki bu uygulamanın faydaları neler?
Otomobil'de 'e-tescil' KolaylığıBaşbakanlık ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işbirliğiyle hazırlanan ASBİS (Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi) projesi ile sıfır araç satın alan vatandaşlar, araçlarına ait tüm bilgileri elektronik ortamda trafiğe gitmeden görebilecek, tescil işlemlerini trafik şubesine gitmeden veya iş takipçisine vekâlet vermeden gerçekleştirebilecek. Sistem sayesinde kayıp ve kaçağın önüne geçilirken, araç alım-satımı daha güvenli olacak.

1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren uygulamaya geçen ikinci el araçların trafik tescil işlemlerinin noter aracılığıyla yapılması uygulaması şimdi sıfır kilometre araçlar için de geçerli hale getiriliyor. Başbakanlık ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdikleri ASBİS Projesi kapsamında; ikinci el araç satış işlemlerinde olduğu gibi tek noktadan hizmet felsefesiyle, yeni araç satın alan vatandaşlar, tescil işlemlerini araç bayileri aracılığıyla gerçekleştirecek; trafik tescil kuruluşlarına gitmelerine veya iş takipçisine vekâlet vermelerine gerek kalmayacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Satın alınan araç, fabrikada banttan çıkış aşamasından itibaren sisteme entegre olacak. Proje kapsamında vatandaşlar, “aracın borcu var mı, kaza yapmış mı?” gibi bilgiler için Emniyet’e gitmek zorunda kalmayacak. Aracın tüm bilgileri sistemde kayıtlı olacak.
Mevcut uygulamada yeni bir araç satın almak isteyenler; sigorta bedeli, Özel Tüketim Vergisi’ni yatırdıktan sonra bayiden aldıkları uygunluk belgesi ve fatura ile şoförler odasına başvuruyor. Tescil dosyası ile trafik tescil şubesine giden vatandaşlar, ortalama 3 gün içinde aracını tescil ettirip plakasını alabiliyor.

İkinci Ele Büyük Avantaj Getirdi

Projenin ilk ayağı olan ikinci el araçlarla ilgili uygulamaya 1 Mayıs 2010’da başlanmıştı. Bu tarihten sonra işlemlerin maliyeti vatandaşa 450 TL’den 20 TL’ye indi. Satış tescil işlem sayısı yılın ilk 7 ayında 1 milyon 330 binden 2 milyon 180 bine çıktı. 4 milyon 360 bin vatandaş hizmetten yararlandı. 937 milyon TL vatandaşın cebinde kaldı. Vatandaşlar zamandan 6.5 milyon gün tasarruf sağladı. İlişik kesme belgesi alımı için harcanan ulaşım gideri ödenmeyerek 3 milyon 400 bin TL tasarruf yapıldı.

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

Tescil şubesine gitmeden veya iş takipçisine vekâlet vermeden satın alınan araç bayiden tescil ettirilebilecek. İlgili bayi tarafından 15 dakikada hazırlanan geçici tescil belgesi ile araç trafiğe çıkabilecek.
Bütün işlemler aracın satın alındığı bayide, elektronik ortamda yapılacak. Bayiler ve vatandaşlar, e-imza ile güvenliği sağlayabilecek. Tescil ve trafik belgesi, araç sahibinin adresine posta ile gönderilecek.
Türkiye’de üretilen veya ithal edilen araçların teknik özelliklerini içeren araç uygunluk belgesi bilgileri, ASBİS’e elektronik ortamda, e-imzalı ve zaman damgalı olarak iletilecek.
Vatandaşlar yeni bir araç almak istediklerinde bayideki görevliler, satışa ilişkin bilgileri sisteme girecek ve alıcı adına tescil belgesi talebinde bulunacak.
Bilgi ve belgelerin elektronik ortamda sağlanmasıyla sahtecilik ortadan kalkacak; çalıntı veya ruhsatında oynanmış araçların tescili de önlenecek.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL