Geri Park Edemeyene Ehliyet Yok

Ehliyet sistemi, ülkemizde sıklıkla güncellenen konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Trafiğe ilk defa çıkacak sürücüleri en ideal şekilde yetiştirmeye yönelik bu güncellemeler, sürücü adaylarını epey zorluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi’nde değişikliğe gitti, ehliyet sistemindeki yeniliklere bir yenisi daha eklendi.

Genel olarak pek çok sürücünün kabusu olan park etme problemini azaltması beklenen yeni uygulamaya göre; geri park edecek araç sürücülerinin, araçların 1,5 katı uzunluğunda ve araç genişliğinden 50 santimetreden olan iki aracın park alanına bir hamlede girmesi istenecek. 

Tek Hamlede Geri Park

Geri park etme kuralı ile ilgili yayınlanan yeni yönergeye göre;  "A1", "A2" ve "H" grubundaki sınıfların dışında kalan araçlar, 1,5 katı uzunluğunda ve araç genişliğinden 50 santimetreden olan iki aracın park alanına bir hamlede girmeye çalışacak.

  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Direksiyon uygulama sınavlarındaki, denetim maarif müfettişlerince yapılacak. Maarif müfettişlerini ise il milli eğitim müdürü ve maarif müfettişleri başkanı kontrol edecek. Hatalı veya eksik bir değerlendirme yaptığı saptanan görevliler, bir yıl mesleklerinden uzaklaştırılacak. Böylece muhtemel haksızlıkların önüne geçilirken ehliyet sistemi daha sağlıklı işleyecek.

Direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme komisyonu başkanı, direksiyon eğitimi sırasında can ve mal güvenliğini riske atan kursiyerlere müdahalede bulunabilecek ve ehliyet sınavını sonlandırabilecek. Yönetmelik, komisyon üzerinde etkide bulunmaya çalışan usta öğreticileri de kapsayacak cezaları içeriyor. Buna göre; komisyon kararını etkilemeye çalışan usta öğreticiler, görevlerinden uzaklaştırılabilecek. Sınav komisyonları ve diğer görevlilere baskı uygulamaya çalışan kursiyerler 4 ay boyunca sınavlara giremeyecek. 

Video ile Eğitim

Bakanlık, bütün bunlara ilave olarak direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan personelin uygulama sınavlarını daha sağlıklı yapabilmeleri için "Direksiyon Dersi Eğitim Uygulama ve Değerlendirme Sınavı Videosu" hazırladı. 

Araçların aldığı pek çok hasar, aracı park ederken yapılan yanlış hareketlerden veya aracın hiç olmadık yerlere park edilmesinden kaynaklanabiliyor. Dikkatsizlik veya farklı nedenlerla başka bir araca zarar verilmesi, sürücüleri karşı karşıya getiriyor. 

Hem bütçenizi hem de trafikteki diğer sürücüleri düşünerek sorumlu davranın, trafik sigortanızı yaptırın. Trafik sigortasını uygun fiyatlarla alabilmek için Sigortam.net üzerinden online trafik sigortası sorgulaması yapın ya da 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL