Yeni Ehliyet Sistemine Göre Park Edemeyen Kalmayacak!

2015 yılının ehliyet sistemine getirdiklerine, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde beklenen farklılıklara "Dikkat! 24 Milyon Ehliyet Değişecek" başlıklı yazımızda değinmiştik.

Ehliyet sistemiyle ilgili yeni uygulamalara göre; 2015 Temmuz ya da Ağustos ayında yürürlüğe girmesi beklenen Karayolları Trafik Yönetmeliği hem mevcut ehliyet sahiplerini hem de ehliyet başvurusu yapacakları etkileyecek.

Sürücü kursuna ilk defa başvuran kişiler, yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olduktan sonra 1 yıl staj görecek. Bu süreç içerisinde kural ihlali yapan sürücüler, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 50 ya da 70 trafik cezası puanı alacak. Sürücünün bu sürede ceza puanını doldurması halinde, aldığı stajyer ehliyet iptal olacak. 2015 yılında ehliyet almayı düşünen veya ehliyet başvurusu yapacak kişilerin ehliyet almasını zorlaştıracak uygulamalar bu kadarla da sınır değil. 

2015 ehliyet sistemiyle ilgili beklenen değişikliklere dair detayları sizin için bir araya getirdik.

İki Araç Arasına Park Edemeyene Ehliyet Yok

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin'in yeni ehliyet sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu:

Bu yıl ehliyet alacak pek çok kişiyi etkileyecek uygulamaya yönelik konuşan Tekin, "100 kişiden 99'u ehliyetini alabiliyordu. Şu anda başarı oranları % 55 ile 60 arasında. Neden? Çünkü ölçme ve değerlendirmede not sisteminden, başarılı ya da başarısız bölümüne geçildi. İki araç arasına park edemeyen, yokuşta aracını geriye kaçıran, 25 metre geri geri gelemeyen, 30 dakikalık sınavda bu kombinasyonun tamamını yapamayanlar başarılı olamıyorlar."  

Tekin, sürücü kurslarında başarılı olanların emniyete giderek bunu ehliyete dönüştürebileceklerini de vurguladı ve "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmayla ilk aşamada ehliyetlerin verilmesi nüfus müdürlüklerine devredilecek. Daha sonra ise nüfus müdürlüklerinden kişinin adresine gönderilecek" şeklinde konuştu.

Sürücüleri trafikte zor durumda bırakacak tek şey ehliyet sisteminin getirdiği kontroller değildir, trafik sigortasının yaptırılmamış olması da  ciddi bir yaptırım nedenidir. Aksi halde aracınız park alanına çekilerek trafikten men edilir, boş yere bütçenize ekstra yük yüklersiniz. 

Bir zorunluluktan öte ihtiyaç olan trafik sigortanızı ertelemeyin. Bütçenize uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’e gelerek poliçe sorgulama yapın, hem bütçenizde hem de sigortanızda tasarruf sağlayın. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 aramanız yeterli.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL